Hirdetés
Hirdetés

Közel 800 millió lejt hívnának le a Hargita megyei utak korszerűsítésére

Megkezdett munkálatok befejezése is fontos lenne a támogatásból. Képünk illusztráció •  Fotó: Pinti Attila

Megkezdett munkálatok befejezése is fontos lenne a támogatásból. Képünk illusztráció

Fotó: Pinti Attila

Hargita Megye Tanácsa közel 800 millió lej összértékű útkorszerűsítési munkálat dokumentációját töltötte fel az Anghel Saligny program elektronikus pályázati rendszerébe. Ezek között számos már elkezdett beruházás is található.

Kovács Attila

2021. november 05., 14:442021. november 05., 14:44

A Hargita megyei utakon elvégzett és folyamatban levő munkálatokról sajtótájékoztatón beszélt pénteken Borboly Csaba, a megyei önkormányzat elnöke, és Bíró Barna Botond, a testület alelnöke. Mint az elnök ismertette, idén és tavaly jelentősen nőtt a megyei utakra költött összeg,

az önkormányzat tavaly 48,3, idén pedig már 36,6 millió lejt fordított a különböző útkorszerűsítések, javítások finanszírozására.

Borboly szerint volt amiből költeni, mert a korábbi években felgyűlt a többlet, ennek oka pedig, hogy abban az időszakban nem sikerült életképes projekteket véglegesíteni, és kivitelezési szerződéseket is kellett felbontani. Emlékeztetett, hogy

Hargita megye közel 1000 kilométer hosszúságú megyei úttal rendelkezik, ezekből 13 a környező megyékbe vezet.

Utóbbiak korszerűsítése, a szomszédos megyékkel történő jó összeköttetés biztosítása gazdasági, turisztikai szempontból is fontos, és a lakosság visszajelzései alapján is kiemelt jelentőségű. Idén már több mint 150 kilométernyi megyei út építése, felújítása készült el úgy, hogy ennek túlnyomó részét a megyei tanács saját költségvetéséből, illetve hitelből fedezte – hangzott el.

Fontos szerepe van a megye saját útépítő cégének is, amely olyan kisebb munkálatokat végez, amelyre nehéz lenne jelentkezőket találni, forgalma ezzel együtt meghaladja idén az 1 millió eurót

– mutatott rá Borboly.

Hirdetés

Megközelíthető kistelepülések

Bíró Barna Botond alelnök szerint nagy örömet jelent, hogy a kistelepülések megközelítését biztosítani tudják,

vannak közösségek, amelyeknek több évtizedes álma valósul meg egy ilyen beruházással – példaként az Etéd-Siklód-Maros megye határa útvonalat, vagy Firtosváralja és Székelypálfalva esetét említette.

Udvarhelyszék sajátos településszerkezetéről szólva hangsúlyozta, a 126 település fele 300 fő alatti népességgel rendelkezik, és ezek a beruházások a kis falvak újra benépesítését is elősegítik. Ugyanakkor a talaj összetétele miatt is nehezebb Udvarhelyszéken az útépítés – utalt a földcsuszamlásokra, amelyek miatt

a Tibódra, vagy a Kissolymosra vezető utakon 1 millió eurós értékű többletmunkálatokra volt szükség.

Nagyon fontosnak nevezte a legnagyobb értékű európai uniós támogatással készülő, 50 kilométeres hosszúságú útfelújítást, amely Ócfalvától Kányád, Székelydálya, Városfalva, Homoródszentpéter, Homoródszentpál, Oklánd érintésével Kovászna megye határáig tart, és a terveknek megfelelően halad – az útszélesítéseket elvégezték, jövőben aszfaltozni fognak.

Nagy értékű munkálatok

Az útépítésekre támogatást nyújtó Anghel Saligny program elektronikus rendszerébe több Hargita megyei út felújításához, korszerűsítéséhez szükséges dokumentációt töltöttek fel,

a beruházások összértéke megközelíti a 800 millió lejt

– hangzott el. Ezek közül a legnagyobb értéket, 150 millió lejt a Székelyudvarhelyt Székelykeresztúrral összekötő út felújítása jelenti, amelyet kerékpárutakkal egészítenének ki. Több olyan munkálatra is támogatást igényeltek, amelyek már folyamatban vannak:

a Ditró és Gyergyótölgyes közötti megyei útra, amelynek fele már elkészült, 42 millió lejt, a Csíkszentmártontól Úzvölgye felé, az egerszéki eltérőig vezető út építésére 38 millió, a Gyimesközéploktól Hidegségig tartó út korszerűsítésére 60 millió lejt.

A Gyergyóremetét Maros megye határával összekötő út 52 millió, a Borszék és Orotva közötti útszakasz 117 millió, a Lázárfalvától a Szent Anna-tóig tervezett új út 129 millió lejből épülhet meg, ha lesz támogatás. Ezek mellett a Hidegség-Jávárdi útszakaszt 12 millió, a Fitód és Hosszúaszó közötti utat 10 millió lejből szeretnék korszerűsíteni.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. augusztus 02., vasárnap

F-16-os vadászgépek emelkedtek a levegőbe egy drónészlelés miatt a román határnál

A hadsereg radarrendszere vasárnap délután egy drónt észlelt az ukrán-román folyami határ közelében. A helyzet megfigyelésére 15 óra 17 perckor felszállt két F-16-os vadászgép a borceai 86-os légibázisról.

F-16-os vadászgépek emelkedtek a levegőbe egy drónészlelés miatt a román határnál
Hirdetés
2026. augusztus 02., vasárnap

Milliós bírságok, több száz bevont jogosítvány – országos razziát tartott a rendőrség

Több mint 4,29 millió lej értékben szabott ki bírságokat és összesen 570 járművezetői engedélyt vont be a Román Rendőrség az elmúlt 24 órában, miközben több ezer járművet és személyt ellenőriztek a Blocada elnevezésű országos akció során.

Milliós bírságok, több száz bevont jogosítvány – országos razziát tartott a rendőrség
2026. augusztus 02., vasárnap

Székelyföldön is folytatódik a hőhullám, Maros megyében narancssárga riasztás van érvényben

Székelyföldet is eléri az országos hőhullám: Maros megyében kedd reggelig narancssárga hőségriasztás van érvényben, miközben az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) augusztus 6-áig meghosszabbította a rendkívüli melegre vonatkozó előrejelzését.

Székelyföldön is folytatódik a hőhullám, Maros megyében narancssárga riasztás van érvényben
2026. augusztus 02., vasárnap

Regionális energiaválságot okoz a Duna apadása: Romániában is veszélyben az atomerőmű

Miközben Magyarországon vasárnapra teljesen leállhat a Paksi Atomerőmű a Duna rekordalacsony vízállása miatt, Romániában is egyre súlyosabbá válik a helyzet.

Regionális energiaválságot okoz a Duna apadása: Romániában is veszélyben az atomerőmű
Hirdetés
2026. augusztus 02., vasárnap

Lekapcsolták az utolsó előtti paksi blokkot, ma teljesen leállhat az atomerőmű

Vasárnap hajnalban lekapcsolták a Paksi Atomerőmű utolsó előtti termelőegységét a Duna alacsony vízállása miatt. Magyar Péter szombat éjszakai bejelentése szerint vasárnap folyamán az utolsó blokkot is leállítják.

Lekapcsolták az utolsó előtti paksi blokkot, ma teljesen leállhat az atomerőmű
2026. augusztus 01., szombat

Gondatlanságból elkövetett emberölés miatt nyomoznak a câmpulungi buszbaleset ügyében

A rendőrök büntetőeljárást indítottak a pénteki câmpulungi közúti baleset ügyében, amelyben egy személy életét vesztette, 13 pedig megsérült.

Gondatlanságból elkövetett emberölés miatt nyomoznak a câmpulungi buszbaleset ügyében
2026. július 31., péntek

Sürgősségi intézkedésekkel biztosítanák a cernavodai atomerőmű működését

A szakhatóságok a Duna Bala-ágánál is különböző beavatkozási lehetőségeket elemeznek, hogy biztosítsák a cernavodai atomerőmű 2-es reaktorának működéséhez szükséges vízszintet – jelentette ki péntek este Ilie Bolojan.

Sürgősségi intézkedésekkel biztosítanák a cernavodai atomerőmű működését
Hirdetés
2026. július 31., péntek

Hétvégenként ingyen lehet buszozni Csíkszeredában, ezzel együtt drágul a buszbérlet

Jövő héttől ingyenesen lehet használni a városi buszjáratokat Csíkszeredában a hétvégéken. A Csíki Trans Kft. ugyanakkor 25 százalékkal emeli a bérletek árát, a jegyek ára azonban egyelőre a régi marad.

Hétvégenként ingyen lehet buszozni Csíkszeredában, ezzel együtt drágul a buszbérlet
2026. július 31., péntek

Országos energetikai válsághelyzetet hirdetnek augusztusra

Országos energetikai válsághelyzetet hirdettek Romániában augusztusra a villamosenergia-termelés csökkenése miatt – jelentette be pénteken Ilie Bolojan.

Országos energetikai válsághelyzetet hirdetnek augusztusra
2026. július 31., péntek

Finomhangolják az okos jelzőlámpa-rendszert Marosvásárhelyen – hol lesznek változások?

Újabb marosvásárhelyi útkereszteződéseknél és átjáróknál helyezik üzembe az új jelzőlámpákat az okos forgalomirányító-rendszer részeként. Soós Zoltán polgármester szerint segítenek, gyorsítják a haladást.

Finomhangolják az okos jelzőlámpa-rendszert Marosvásárhelyen – hol lesznek változások?
Hirdetés