
Archív felvétel
Fotó: Pinti Attila
Sok éve küzd a Székely Figyelő Alapítvány és ennek vezetője, Árus Zsolt azért, hogy a közintézmények magyarul is fogadják és válaszolják meg a hozzájuk fordulók leveleit. Sokszor hiába. Most pozitív kivételként említi a fogyasztóvédelmi hatóságot.
2024. október 01., 20:132024. október 01., 20:13
Sajtótájékoztatón számolt be Árus Zsolt gyergyószéki civil aktivista arról, hogy miközben számos hatósággal perre kell menniük azért, mert nem tartják be a magyar nyelv használatára vonatkozó törvényes előírásokat, időnként jó példával is találkoznak.
Előbb egy román nyelvű automata válasz érkezett, de miután megkérdezte (természetesen magyarul), hogy a panaszok benyújtásához szükséges űrlap magyar nyelven kitölthető-e, újabb válasz érkezett, és abban arról tájékoztatták (magyarul), hogy a panaszát iktatták, később pedig egy újabb levélben közölték vele a panasz iktatószámát is.
Ebből azt a következtetést vonták le, hogy
ahol fogadják, iktatják (és azok után nyilván meg is oldják) a hozzájuk e-mailben benyújtott magyar nyelvű panaszokat is.
„Ez pedig jó példa arra, hogy ebben az országban a nyelvi jogok érvényesülése nem a jogszabályoktól, hanem az emberektől függ.
– fogalmazott Árus Zsolt.
Ezzel egyben felhívta a figyelmet arra, hogy Hargita megyében a fogyasztóvédelmi hatósághoz fordulhatnak bátran magyar nyelven is, és biztat mindenkit, hogy éljen ezzel a lehetőséggel.
– mondta Árus.
A Székely Figyelő Alapítvány ugyanakkor elkészítette és elküldte a felügyelőségnek a fentebb említett automata válasz szövegének magyar fordítását, és bíznak benne, hogy hamarosan, ha valaki panasszal fordul hozzájuk, akkor egy kétnyelvű automata választ fog kapni.
Őrizetbe vettek egy tanítónőt, abbeli gyanú miatt, hogy bántalmazott egy tízéves tanulót, aki elszakította az országos felmérés eredményeit tartalmazó dokumentumot.
Az észak-erdélyi autópálya Berettyószéplak és Bisztraterebes közötti szakaszának közel 80 százaléka elkészült, így jó esély van arra, hogy az év végéig megnyissák a forgalom előtt – közölte Facebook-oldalán Cristian Pistol, a CNAIR vezérigazgatója.
Dragoș Pîslaru ügyvivő munkaügyi miniszter megpróbál megállapodni az Európai Bizottsággal arról, hogy az új közalkalmazotti bértörvény tegye lehetővé a következő években az állami tisztségviselők fizetésének fokozatos emelését.
A parlament alsóháza szerdai ülésén megszavazta az állami vállalatok részvényeinek eladását 2027. december 31-ig megtiltó törvénytervezetet – írja az MTI.
A parajdi sóbánya elárasztása után egy évvel Hargita megye prefektusa, Petres Sándor kijelentette, hogy a történtek gazdasági és társadalmi hatásai továbbra is érzékelhetők.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerdán kijelentette, hogy a Nicușor Dan államfővel folytatott legutóbbi tárgyalásain egy technokrata kormány alakításának lehetősége is felmerült. Szerinte egy ilyen kabinetet nehéz lenne hatékonyan működtetni.
Fokozott figyelemre és óvatosságra inti a lakosságot a bodoki polgármesteri hivatal a község és a Sütei borvíz közötti útszakaszon tartózkodó anyamedve és négy bocsa miatt.
Befejezték szerdán a közösségi faültetést Nyárádszeredában, ahol a volt téglagyár és szeméttelep helyére 15 ezer tölgyfacsemetét ültettek el. A 2,87 hektáros területen kialakított erdő az autópálya felől érkező portól, zajtól is védi majd a környéket.
Felére csökkentett költségvetéssel és időtartammal, de idén is megtartják a városünnepet Kézdivásárhelyen. A Sokadalmon egyetlen anyaországi zenekar lép fel, az is testvérvárosi ajándékként.
Az ország mintegy felét érintő viharos szélre adott ki szerdán elsőfokú (sárga) riasztást az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
szóljon hozzá!