
A kanyaróvírus súlyos szövődményekkel járhat a gyerekek esetében. Képünk illusztráció
Fotó: 123RF
Összesen 18 kanyarógyanús esetet regisztráltak ebben az évben Kovászna megyében, ebből mindeddig 12 gyermek esetében igazolódott be a megbetegedés. Bár járványhelyzetről még nem beszélhetünk, a Kovászna Megyei Népegészségügyi Igazgatóság felhívja a szülők figyelmét, hogy ne vegyék félvállról a betegséget, és mihamarabb adassák be gyermekeiknek a kanyaró, mumpsz és rózsahimlő elleni kombinált védőoltást.
2023. december 08., 16:322023. december 08., 16:32
Mindeddig 18, kanyarógyanúról szóló esetet jegyeztek fel, ebből kettőt sikerült kizárni, további négy esetet jelenleg is vizsgálnak. Igyártó Gabriella, a Kovászna Megyei Népegészségügyi Igazgatóságon működő járványügyi osztály munkatársa kérdésünkre elmondta, hogy
A vakcina első dózisát ugyanis 12 hónapos korban kell beadatni, az emlékeztető dózis beadására pedig 5 éves korban kell sor kerüljön. Miután Romániában december 5-én kanyarójárványt hirdetett az egészségügyi minisztérium, az oltási korhatár is csökkent, így a szülők már a 9–11 hónapos kicsik számára is igényelhetik a védőoltást. „Ez nem ad teljes védettséget 5 éves korig, ezért meg kell ismételni 12 hónapos korban is, majd 5 éves korban kapják meg a második vakcinát” – részletezte a járványügyi osztály munkatársa.
Az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP) adatai szerint
a lista második helyén pedig Brassó megye állt, 339 gyanús esettel. Kovászna megyében a beigazolódott megbetegedéseket főleg a Brassó megyével határos településekről jegyezték fel, Igyártó Gabriella szerint éppen az ottani magas esetszám miatt.
A kanyaró egy rendkívül fertőző betegség, amelyet kizárólag vakcinával lehet megelőzni.
– hangsúlyozta a járványügyi osztály munkatársa.
Nemsokára itt a karácsony – jelzi a főtéri díszes fenyő és az adventi koszorú, amelyen vasárnap meggyújtjuk az utolsó gyertyát. Sepsiszentgyörgyön az ünnepvárás része a regölés is, amelyet harminc éve elevenített fel a Guzsalyas Alapítvány.
Autóbaleset következtében dőlt ki Csíkpálfalva határában vasárnapra virradóra az útszéli kereszfa, és nem rongálás történt – jelezte portálunknak Petres Attila, a település alpolgármestere.
A sepsiszentgyörgyi Turulmadár Egyesület szárnya alatt tevékenykedő fiatalok két újabb projekt keretében tanultak a világról és önmagukról: a tanulás nem volt kötelező, nem volt unalmas, egy kicsit vagy annál is jobban benne voltak ők is.
A legfelsőbb bíróság kedden elutasította Vlad Pascu rendkívüli jogorvoslati kérelmét, így a drogos állapotban két fiatalt halálra gázoló fiatalembernek a Konstanca megyei ítélőtábla ítéletének megfelelően 10 évet kell börtönben töltenie.
Az ínyencek számára is érdekfeszítőnek ígérkező bemutatót hoz tető alá szerda délután Hegedűs Ferenc a kézdivásárhelyi Kosztándi Képtárban. Sepsiszéki Nagy Balázs saját, Csinódon készített sajtjait hozza el magával, és meg is kóstoltatja a közönséggel.
Kigyulladt egy autó hétfő este a kézdivásárhelyi Penny áruház parkolójában, fennállt a veszélye annak is, hogy egy közelben parkoló furgonra átterjed a tűz.
Ködriasztás van érvényben Hargita megye több településén az esti órákban. Az útra indulóknak ajánlott a fokozott óvatosság.
Sepsiszentgyörgy Polgármesteri Hivatala és a Kónya Ádám Művelődési Ház szilveszteri utcabálra hívja a város lakóit a főtérre. Az újévet a főtéren Baricz Gergő koncertje izzítja be.
Ha lesz is béke Ukrajnában, Oroszország továbbra is állandó fenyegetést jelent majd – jelentette ki Nicușor Dan kedden Helsinkiben, az Európai Unió keleti szárnyának csúcstalálkozója utáni közös sajtótájékoztatón.
A korrupcióellenes ügyészség (DNA) kedden bejelentette, hogy 24 órára őrizetbe vette Alexandru-Răzvan Cuc volt szállításügyi miniszter, akit vesztegetésben való bűnsegédlettel gyanúsítanak.
szóljon hozzá!