Az Eurokultúra egyesület szervezésében mutatták be csütörtök délután a csíkszeredai városháza dísztermében A Székely Hadosztály története című kötetet, amely a baróti Tortoma Könyvkiadónak köszönhetően látott napvilágot.
2011. november 17., 21:482011. november 17., 21:48
2011. november 21., 13:532011. november 21., 13:53
Az előadással egybekötött könyvbemutatóra szép számú érdeklődő jött el, akik a helyszínen meg is vásárolhatták a hiánypótló könyvet, ugyanakkor a Tortoma Könyvkiadó egyéb kiadványait (Erdélyi bevonulás 1940, Szárazajta) is, melyekről az előadás elején Demeter László igazgató tartott rövid ismertetőt. Érdekességként megemlítette, hogy a kiadó a nevét egy Barót közelében található hegyről kapta, ami besenyő nyelven őrhelyet jelent.
Gottfried Barna
A Székely Hadosztály története című kötetet maguk a szerzők, Gottfried Barna (Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Levéltár) és Nagy Szabolcs (Veszprém Megyei Levéltár) levéltáros történészek mutatták be, felvázolva a korabeli politikai és társadalmi viszonyokat, amelyek a Székely Hadosztály létrejöttét és mozgásterét befolyásolták.
Nagy Szabolcs
Elhangzott, hogy a Székely Hadosztály születését a szülőföld védelmének és visszafoglalásának gondolata alapozta meg, viszont az 1918-as, 1919-es esztendőket belengő politikai és társadalmi környezet zátonyra futtatta az ország területi integritásának katonai védelmét. Ugyanakkor a későbbiekben a hadosztály harcedzett és tapasztalt katonái alapját képezték a Horthy Miklós által megteremtett nemzeti hadseregnek.
A Székely Hadosztály törekvéseinek sikertelensége elsősorban belpolitikai okokban keresendők, a hátország cserbenhagyta a harcoló alakulatokat. Az akkori politikai vezetés meg sem kísérelte elejét venni a katasztrofális folyamatoknak. A hatalmat megragadó politikai elit teljesen alkalmatlan volt az ország megmentésére – hangzott el az előadáson.
Elkezdődött a fakivágás Hargita Megye Tanácsának székhelye körül Csíkszeredában, hétfőn délelőtt.
Tereprendezés, telekkönyvek összevonása, a szükséges áramellátás biztosítása – javában zajlanak az előkészületek Csíkszentsimonban és a Gyimesközéplokhoz tartozó Hidegségen a sátortetős műjégpályák építésére, amelyek várhatóan idén elkészülnek.
A háromnapos eseménysorozaton néptáncosok, gazdálkodók, helyi lakosok és városi látogatók találkoznak, hogy együtt elevenítsék fel a régi idők kaszáló hangulatát.
Helikopterrel jött Székelyföldre pénteken Ion Țiriac, Románia legismertebb sport- és üzletembere, aki jégpályákat nézett meg, valamint az utánpótlás-jégkorongról is tárgyalt. Úgy tudjuk, hogy Zsögödben Lénárd András üzletemberrel is találkozott.
Fakivágásra készülnek Csíkszeredában, Hargita Megye Tanácsának székelye körül, az érintett szakaszon útlezárásra kell számítani július 14-én, hétfőn.
Tizenöt éve indult útjára a Kaszáló Kaláka, amely idén is háromnapos eseménysorozattal várja a kézi kaszálás, a népi hagyományok, a közösségi lét és az értékőrző szórakozás iránt érdeklődőket Csíkszentkirályra.
Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
szóljon hozzá!