
Székely termékek a bukaresti parlamentben
Fotó: Hajdu Gábor képviselői irodája
Székely termékekből nyílt, kóstolással egybekötött kiállítást és vásárt tartottak szerdán Bukarestben a parlament épületében, ahol a túlnyomó többségben Hargita megyei termelők mellett Kovászna és Maros megyei, illetve máramarosi résztvevők is felvonultak.
2023. június 22., 15:162023. június 22., 15:16
A rendezvényt Hajdu Gábor csíkszéki parlamenti képviselő kezdeményezte és szervezte (egyik liberális párti kollégájával közösen), az eseményről pedig be is számolt a Székelyhonnak.
„Székelyföld bemutatkozására a Fenntartható fejlesztés és épített örökségünk megőrzése elnevezésű eseményen került sor. A képviselő és szenátor kollégák mellett a Szuverén Máltai Lovagrend, az olasz, a francia, az izraeli, a dán, a grúz és a német nagykövetségek képviselői, az olasz és a román–portugál kereskedelmi kamarák is a meghívottak között szerepeltek. Az eseményre meghívtuk III. Károly angol király Károly herceg Alapítványának képviselőit is, akik bemutató anyagokat és a szászkézdi Nagymama pincéje erdélyi, szász receptek alapján elkészített készítményeit vonultatták fel” – sorolta érdeklődésünkre Hajdu Gábor.
Fontos számunkra, hogy Székelyföldet történelmében, gasztronómiájában, természeti szépségében és az épített örökségét tekintve is saját identitással és erős közösséggel rendelkező régióként tudjuk bemutatni, sokszínűségét, gazdagságát kiemelve” – fogalmazott a parlamenti képviselő.
Fotó: Hajdu Gábor képviselői irodája
„Ez a rendezvényük egyfajta gyakorlati lépés, amit a bukaresti termelői piac kiépítése céljából is tettünk, hiszen ott egy jó vásárlóerővel rendelkező piac van, amelynek igénye van a helyi termékekre.”
Fotó: Hajdu Gábor képviselői irodája
Hajdu szerint ugyanakkor az is fontos, hogy a lehető legtöbb helyen hangsúlyozzák,
A megbeszélésnek tapasztalatcsere jellege is volt, amin a Székely termék regionális márkát is bemutatták. A Tatros és Csengő szövetkezetek jóvoltából péktermékeket, ásványvizet, sajtokat, különböző erdei gyümölcsökből készült lekvárokat, szörpöket, pálinkákat mutattak be, a Csíki sör saját termékeivel volt jelen Bukarestben. Az eseményen a Darabont pincészet borait kóstolhatták a látogatók.
Fotó: Hajdu Gábor képviselői irodája
Az eseményen Madlen Șerban, az UNESCO (az Egyesült Nemzetek Nevelésügyi, Tudományos és Kulturális Szervezete) országos főtitkára is felszólalt. Mint fogalmazott,
Használjuk az UNESCO-t arra, hogy mutassuk be, amik vagyunk, büszkeséggel, mert senki nem fog jönni és azt mondani helyettünk, hogy jók vagyunk, ha mi sem hiszünk magunkban. Értsük a fenntartható fejlesztésen a képességet, hogy tanuljunk a múltból, hogy biztosak legyünk abban lesz egy jövőnk.”
Fotó: Hajdu Gábor képviselői irodája
Komoly mennyiségű, jogellenesen tartott pirotechnikai eszköz került rendőrségi kézre december 31-én Borszéken és Gyergyóhollón a borszéki rendőrök ellenőrzési akciója során.
Nicușor Dan elnök szerint 2026-ban az államnak hatékonyabbá, igazságosabbá kell válnia és közelebb kell kerülnie a polgárokhoz, miután a 2025-ös esztendő „a megpróbáltatások, a szorongások és a jogos kérdések éve” volt.
November 12-én érkezik a magyarországi mozikba a Hogyan tudnék élni nélküled? című zenés romantikus vígjáték második része – közölte a Nemzeti Filmintézet (NFI) szerdán az MTI-vel.
A jövőben hivatalos polgárőrséget hoz létre a kászonaltízi önkormányzat, ugyanis az elmúlt időszakban történt kászonjakabfalvi gyújtogatások után belátták: szükség van a járőrőrözésekre. Addig is önkéntes alapon már elkezdték a tevékenységet.
Eddig csaknem 150 tonna pirotechnikai eszközt koboztak el a hatóságok a Tűzijáték elnevezésű országos akció során.
A Közúti Infrastruktúrát Kezelő Országos Társaság (CNAIR) 2026-ban 250 kilométer új autópálya és gyorsforgalmi út forgalomba helyezését tervezi – közölte szerdán a Facebook-oldalán Cristian Pistol.
Az igazi havazás még várat magára Gyergyó térségének nagy részén, emiatt a korábbi évekhez képest valamivel kevesebb vendég érkezik Gyergyószékre szilveszterezni. A sípályákon a hóágyúzás segítségével ezekben a napokban indul az élet.
Téli útviszonyok jellemzik Hargita megye egyes térségeit december 31-én. Székelyudvarhely és Székelykeresztúr környékén jelenleg havazik, míg a Csíki- és a Gyergyói-medencében egyelőre elmaradt a hóesés.
Az év végi és újévi szabadnapok biztonsága érdekében fokozott rendőri jelenlét lesz tapasztalható a Kovászna megyében. A hatóságok arra kérik a lakosságot, hogy felelősségteljes magatartással járuljanak hozzá a közrend és a közbiztonság fenntartásához.
Erdővidék központjában is jóváhagyták a 2026-os helyi adók és illetékek emelését. A baróti tanács idei utolsó ülésén azonban nemcsak a kényszerű terhekről volt szó, hanem azokról a pozitív változásokról is, amelyeket a 2025-ös esztendő hozott.
szóljon hozzá!