
Fotó: Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány
Sepsiszentgyörgyön, Csíkszeredában és Marosvásárhelyen is fellép a nyolctagú korzikai Ensemble Tavagna együttes a Szászcsávási Dalárdával együtt. Az ötállomásos koncertsorozatot az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány szervezte.
2024. október 10., 11:572024. október 10., 11:57
A meghívóban olvashatjuk: Korzika szigetén a földrajzi elzártság és a történelem fordulatai egyedülálló énekes többszólamúságot alakítottak ki az évszázadok folyamán.
Ezt a páratlan hagyományt az 1970-es években a revival a kihalás széléről mentette meg az utókor számára. Ma a korzikaiak autonómiájának, kulturális önazonosságának egyik fő sarokköve az a – férfiak által előadott – többszólamú énekstílus, melynek
Ezek a különleges, érzelmektől feszülő, szívfacsaró dallamok ritkán csendülnek fel Romániában. Az Ensemble Tavagna a műfaj legjobbjai közé tartozik.
A turné koncertjein a korzikai együttes Erdély voltaképpen egyetlen valóban hagyományos többszólamú énekes formációjával, a Szászcsávási Dalárdával lép színpadra. Szászcsávás Marosvásárhelytől 30 kilométerre fekszik, és
Ekkor kezdte idősebb Belle József kántortanító az egyházi énekekhez betanítani a középkori eredetű többszólamú éneklésmódot. A falu lakói a kottát nem ismerik, a szólamszerkesztés elveit azonban a környezetükből tanulják el, és alkalmazzák ösztönösen, akár újonnan megismert dallamokra is.
Fellépések
A két férfikar közös műsorának szerkesztői: dr. Salamon Soma, dr. Kelemen László. A turné helyszínei: október 10. (csütörtök), 19 óra Sepsiszentgyörgy, Krisztus Király-templom; október 11. (péntek), 20 óra, Csíkszereda, Millennium templom; október 12. (szombat), 18.30, Marosvásárhely, Vártemplom. Majd fellépnek Kolozsváron és Nagyváradon is.
Kossuth Rádió - újra mindenkié. Ez a szlogenje az augusztus 24-én teljes műsorstruktúrával visszatérő, megújult Kossuth Rádiónak – közölte a Duna Médiaszolgáltató Nonprofit Zrt. Sajtó és Marketing Iroda vasárnap az MTI-vel.
Az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) vasárnap közölt adatai szerint júliusban 11 971 személynek folyósítottak különnyugdíjat, eggyel többnek, mint előző hónapban.
A pénzügyminisztérium vasárnap közzétett adatai szerint a külföldi államadósság a GDP 30,8 százalékának megfelelő 599,946 milliárd lejre nőtt májusban az előző havi 592,836 milliárd lejről (a GDP 30,5 százaléka).
Isten jelenléte és a gyülekezet imái a legfontosabbak, hiszen így lesz élettel teli a felújított agyagfalvi református templom, ahol vasárnap tartottak ünnepi istentiszteletet. Közösségi összefogás eredménye volt a felújítás.
A Solidaritatea Sanitară szakszervezeti szövetség országos közvélemény-kutatást indított az egészségügyi dolgozók között arra nézve, hogy az új közalkalmazotti bértörvényt el kellene-e fogadni, avagy sem.
Tarlótűz pusztított vasárnap délután a Segesvárhoz tartozó Róra faluban, ebben pedig öt jármű is kiégett egy kertben – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Egy Kolozs megyei turista lezuhant szombaton egy szikláról a Csalhó-hegységben; SMURD-mentőhelikopterrel szállították a marosvásárhelyi sürgősségi kórházba.
Több mint 120 programmal várta a közönséget csütörtöktől vasárnapig a 19. Székelyföldi Lovas Ünnep. Négy napig ismét a lovak, a lovas sportágak, hagyományőrzés és életmód volt fókuszban a a gyergyószentmiklósi Krigel lovaspályán.
Hétfőn az ország nyolc megyéjében és Bukarestben lesz még kánikula, a hegyvidéken és a deli régiókban viharok várhatók.
A Duna vízhozama az országba való belépési pontnál (a baziási szakaszon) a jövő hét vége felé 1550 m³/s-ra emelkedik, ám továbbra is jóval az augusztusi sokéves átlag – 3900 m³/s – alatt marad az INHGA előrejelzése szerint.
szóljon hozzá!