Hirdetés
Hirdetés

Korszerű közösségi piacteret szeretnének Marosvásárhelyen

•  Fotó: Haáz Vince

Fotó: Haáz Vince

A marosvásárhelyi Nagypiac teljes átalakítására, korszerűsítésére, igazi közösségi térré alakítására hirdet ötletpályázatot a marosvásárhelyi városháza. A jelentkező csapatoknak bő két hónap áll a rendelkezésükre, hogy elképzeljék az új Nagypiac tervét.

Simon Virág

2022. szeptember 28., 18:402022. szeptember 28., 18:40

Marosvásárhelyen a Cuza Vodă utcai napi piac, a mindenki által csak Nagypiacnak nevezett vásártér 12 400 négyzetméteren fekszik és jelenleg két utcából, a már említett Cuza Vodă utcából és a Bőség utcából közelíthető meg. A piacon több épületegyüttes és egy asztaloknak fenntartott fedett rész található.

Nyáron az árusok nagy többsége az asztalokon kínálja termékeit, télen behúzódnak a csarnokba, amelynek emeletén, jelenleg, kis butikok vannak.

A piac körül magánházak, kis utcák és egy buszmegálló is van.

Hirdetés

Soós Zoltán, Marosvásárhely polgármestere korábban már beszélt arról a Székelyhonnak, hogy szeretnék átalakítani, korszerűsíteni ezt a piacot, de közösségi térré is alakítanák, hiszen nagyon népszerű,

sokan vásárolnak ott, ugyanakkor sok városi és környékbeli kistermelő kínálja ott a zöldségeket, gyümölcsöket és egyéb élelmiszertermékeket.

Így néz ki a jelenlegi piac vásárcsarnoka. Jelentősen átalakítanák •  Fotó: Haáz Vince Galéria

Így néz ki a jelenlegi piac vásárcsarnoka. Jelentősen átalakítanák

Fotó: Haáz Vince

Mit szeretnének?

A marosvásárhelyi városháza honlapján található pályázati kiírás szerint a városvezetés elsősorban azt szeretné, hogy egy modern piac és közösségi tér jöjjön létre a jelenlegi Nagypiac területén. A pályázatíróknak javaslatokat kell tenni fedett épületekre, ahol helyet kap a piacigazgatóság, de termékvásárok is szervezhetőek.

Biztosítani kell továbbra is a szabad tereket is, ahol az őstermelők kínálni tudják termékeiket, de ahol a szezonális dinnye- és a karácsonyfa-árusok is helyet kaphatnak.

Szükség lesz egy legalább 250 férőhelyes parkolóház létesítésére is, de meg kell oldani a teherszállító autók behajtását, az áruk lepakolásának lehetőségét is. A meglevő épületeket le lehet bontatni vagy átépíttetni.

Követelmény, hogy az épületek költséghatékonyak legyenek és a környezetbarát anyagokból épüljenek, zöld-tetővel, ugyanakkor biztosítani kell közösségi tereket is, ahol a vásárlók találkozhatnak.

A kiírásban az is szerepel, hogy létre lehet hozni egy közkonyhát is, ahol ősszel a városlakók befőzhetik a zakuszkát, savanyúságokat, befőtteket.

•  Fotó: Haáz Vince Galéria

Fotó: Haáz Vince

Mit kell tudni?

Az ötletpályázat meghirdetéséről szóló döntést a szeptemberi soros ülésükön, csütörtökön hozzák meg a marosvásárhelyi önkormányzati képviselők. Miután kihirdetik ezt a városháza honlapján

az érdeklődőknek két hónapjuk és két hetük van ahhoz, hogy megtervezzék az új, vásárhelyi Nagypiacot.

Az első három, legjobbnak tartott pályázatot díjazzák is, a díjak összértéke 30 000 euró.

Ami a nyertes pályázat életbe ültetését illeti, egyelőre a kistermelőknek, kereskedőknek nincs miért aggódniuk, mert előre várhatóan uniós pénzalapokból fog majd megvalósulni az átalakítás, amire még pályázni is kell.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. március 03., kedd

Mégsem lesz szirénapróba szerdán

Az Országos Katasztrófavédelmi Főfelügyelőség (IGSU) kedden bejelentette, hogy a jelenlegi biztonsági helyzet miatt elhalasztják a légvédelmi szirénák eredetileg szerdára tervezett tesztelését.

Mégsem lesz szirénapróba szerdán
Mégsem lesz szirénapróba szerdán
2026. március 03., kedd

Mégsem lesz szirénapróba szerdán

Hirdetés
2026. március 03., kedd

Tájékoztató kampányt indít a védőoltásokról a közegészségügy

Az oltásokkal kapcsolatos kampányt indít az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP).

Tájékoztató kampányt indít a védőoltásokról a közegészségügy
2026. március 03., kedd

Részleteket közölt a 2026-os költségvetésről a pénzügyminiszter

A 2026-os állami költségvetés felelős és kiegyensúlyozott lesz, minden eddiginél nagyobb összeget fordítanak beruházásokra és rekordösszegű uniós forrás lehívásával számolnak - jelentette ki kedden Alexandru Nazare pénzügyminiszter.

Részleteket közölt a 2026-os költségvetésről a pénzügyminiszter
2026. március 03., kedd

Három autó ütközött Csíkdelne bejáratánál

Közlekedési baleset történt csütörtök reggel a 12A jelzésű országút és a 123E megyei út kereszteződésében, Csíkdelne település bejáratánál.

Három autó ütközött Csíkdelne bejáratánál
Hirdetés
2026. március 03., kedd

Éjszaka landolt a két mentőjárat Bukarestben

A közel-keleti konfliktus térségében rekedt összesen 318 román állampolgár térhetett haza Romániába azzal a két különjárattal, amelyek a keddre virradó éjszaka szálltak le az otopeni-i repülőtéren – számolt be Oana Țoiu külügyminiszter.

Éjszaka landolt a két mentőjárat Bukarestben
2026. március 03., kedd

Megduplázódott a cégfeloszlatások száma Székelyföldön

Kétszer annyi cég kezdte az idei évet a bezáráshoz vezető folyamat elindításával Hargita, Maros és Kovászna megyében, mint tavaly januárban. Országos viszonylatban csak feleannyival nőtt a cégfeloszlatások száma, mint a három székelyföldi megyében.

Megduplázódott a cégfeloszlatások száma Székelyföldön
2026. március 02., hétfő

Több erdélyi településről is Dubajban rekedtek tanárok, diákok és családjaik

Kilenc Szeben megyei tanár és tíz diák is Dubajban rekedt a közel-keleti háborús helyzet okozta légtérzár miatt – tájékoztatott hétfőn a Szeben megyei tanfelügyelőség sajtószóvivője.

Több erdélyi településről is Dubajban rekedtek tanárok, diákok és családjaik
Hirdetés
2026. március 02., hétfő

Kétméteres a hóréteg, nagy a lavinaveszély a Déli-Kárpátokban

Az egytől ötig terjedő skálán négyes fokozatú a lavinaveszély a Déli-Kárpátokban, 1800 méter fölötti magasságban – figyelmeztettek a meteorológusok.

Kétméteres a hóréteg, nagy a lavinaveszély a Déli-Kárpátokban
2026. március 02., hétfő

Nem ment át a szenátuson a Demeter András menesztését kezdeményező indítvány

Elutasította hétfői ülésén a szenátus a Demeter András kulturális miniszter elleni egyszerű indítványt.

Nem ment át a szenátuson a Demeter András menesztését kezdeményező indítvány
2026. március 02., hétfő

Kvízjáték a Székelyhonon: Nők, akik nyomot hagytak

Márciusban nemcsak a tavasz érkezését várjuk, hanem szeretettel és örömmel köszöntjük a nőket, akik életet adnak, gondoskodnak és szeretnek.

Kvízjáték a Székelyhonon: Nők, akik nyomot hagytak
Hirdetés