
Fotó: Erdély Bálint Előd
Hamarosan közbeszerzési eljárást hirdethet Hargita Megye Tanácsa a Székelyudvarhely és Székelykeresztúr közötti 137-es megyei út teljes felújítására. Az összesen 160 millió lej értékű beruházás részeként szalagkorláttal, illetve zöldövezettel leválasztott bicikliutat is terveztek.
2022. december 06., 14:312022. december 06., 14:31
2022. december 06., 18:332022. december 06., 18:33
Összesen 160 millió lejből újíttatja fel Hargita Megye Tanácsa a Székelyudvarhely és Székelykeresztúr közötti, 21,4 kilométer hosszúságú 137-es megyei utat. A munkálatokhoz szükséges összeg túlnyomó részéért – 140 millió lej – az Anghel Saligny Programban pályázott sikeresen az intézmény, a többit saját forrásokból kell előteremteni.
Hargita Megye Tanácsának munkatársai kedden biciklizve járták be az útszakaszt, felhívva a figyelmet arra, hogy még van lehetőség kisebb módosításokra az elkészült felújítási tervekben. Mi Felsőboldogfalván találkoztunk velük, ahol Borboly Csaba, az intézmény elnöke a projektben szereplő, összességében 26,2 kilométer hosszú bicikliút fontosságát hangsúlyozta. Zsombori Levente, Felsőboldogfalva polgármestere elmondta, hogy
Fotó: Erdély Bálint Előd
Adrian Chiorean, a megyei tanács műszaki igazgatóságának igazgatóhelyettese a felsőboldogfalvi szakaszt bemutatva kifejtette, hogy
Ugyanakkor járdaszigeteket hoznak létre a település bejáratainál lassításra kényszerítve ezáltal az autósokat, ugyanakkor járdák is lesznek az út mindkét oldalán. A megyei út mentén jól elhatárolt (zöldövezettel, járdákkal, illetve fém szalagkorláttal) bicikliutakat hoznak létre.
Hozzátette, a projekt tartalmazza ugyanakkor autóbuszmegállók kialakítását, illetve a parkolók rendbetételét is.
Fotó: Erdély Bálint Előd
A teljes szakaszon egyébként több híd újjáépítése, illetve megerősítése is szerepel, akárcsak a vasúti átkelők rendbetétele. Tamás Botond projektfelelős kérdésünkre elmondta, hogy
A települések ki és bejáratainál pedig lassító járdaszigeteket terveztek. Érdekességként megjegyezte, hogy
Hasonló megoldás lesz az ócfalvi eltérőnél is, ám az egy másik beruházás részeként valósul meg. A bicikliutak létesítése miatt egyébként nem szűkül be az autósoknak szánt útfelület. Ezek mellett beton és földsáncok kialakítását is tartalmazzák a tervek.
Fotó: Erdély Bálint Előd
Borboly Csaba arra is kitért, hogy e hónap közepéig szeretnének közbeszerzési eljárást hirdetni kivitelező kiválasztására. Felhívta azonban a figyelmet, hogy óvások lehetnek a procedúra során, így nem biztos, hogy három hónap alatt sikerrel járhatnak.
Simon Szilárd, a Szekler Teker Egyesület vezetője egyebek mellett arról érdeklődött, hogy mi alapján határozták meg, hogy a megyei út melyik oldalán haladjon a kerékpárút és hogy miért váltakozik ez. Adrian Chiorean azt válaszolta, hogy ezt a helyszín szűkössége határozza meg, a helyi viszonyokhoz kellett alkalmazkodjanak. Simon arra is kérte a megyei tanács szakembereit, hogy ne fém szalagkorláttal határolják be a bicikliutat ott, ahol az csak egy méter széles lesz. Megnyugtatták, hogy ez nem így fog történni.
Fotó: Erdély Bálint Előd
Egy helybéli szerint nagyon forgalmas a megyei út, ezért mindenképp tehermentesíteni kellene legalább a munkálatok idejére. Zsombori Levente közölte, hogy
Lapunknak ugyanakkor azt is elmondta, hogy ebből az összegből csak kisebb javításokat tudnak elvégezni, a hosszútávú megoldás viszont az aszfaltozás lenne. Éppen ezért további támogatásokra is számít is a szükséges anyagiak előteremtésében.
Kétórás figyelmeztető sztrájkot tartanak hétfőn az állami egészségügyi dolgozók a közalkalmazotti bértörvény miatt. A munkabeszüntetés 9-től és 11 óráig tart.
A magánszemélyek hétfő reggeltől igényelhetnek állami támogatást új gépkocsi vásárlására a 2026-os roncsautóprogram keretében.
Polgár Judit neve évtizedek óta egyet jelent a tehetséggel és a kitartással – írta Magyarország miniszterelnöke a Facebook-oldalán vasárnap, miután a sakkozó megválasztását javasolta köztársasági elnöknek több közéleti szereplő.
A vasárnapi heves viharok 16 megye 29 településén okoztak károkat, négy országútszakaszon is fennakadások voltak a közlekedésben, 88 gépkocsi pedig megrongálódott – közölte a katasztrófavédelmi főfelügyelőség (IGSU).
A tudomány, a kultúra és a sport tizenhat szereplője levélben fordult Forsthoffer Ágneshez, az Országgyűlés elnökéhez, amelyben Polgár Judit felkérését és megválasztását javasolják köztársasági elnöknek.
Összeütközött egy lengyel és egy magyar motoros vasárnap a 107K jelzésű országúton, a Fehér megyei Mogos (Mogoș) település közelében. A balesetben mindketten megsérültek, kórházba szállították őket.
A Bucsecs-hegységben kialakult felhőszakadás miatt villámárvíz öntötte el Bușteni üdülővárost vasárnap délután, megbénítva az egész települést. A víz autókat és embereket sodort el, de elárasztotta az 1-es országutat is.
Hat megyére másodfokú (narancssárga jelzésű), 22 megyére elsőfokú (sárga jelzésű) árvízvédelmi készültséget rendelt el vasárnap az Országos Hidrológiai és Vízgazdálkodási Intézet (INHGA).
Leállt a Budapest és Bukarest között közlekedő vonat vasárnap az Olt megyei Caracal és Fărcaşele állomások között, miután meghibásodott a korszerűsített, garanciális időszakban lévő mozdony.
Részlegesen leállt vasárnap délelőtt a Facebook, a közösségi oldal jelenleg csak a mobiltelefonos applikáción keresztül elérhető, asztali számítógépről és mobil böngészőből nem.
szóljon hozzá!