
Járványügyi szempontból Hargita és Maros megye a csökkent sérülékenységű megyék közé került a heti elemzésben. Képünk illusztráció
Fotó: Veres Nándor
Hargita és Maros megyében csökkenő, Kovászna megyében viszont növekvő tendenciát mutat a koronavírus-járvány terjedése, derül az Országos Közegészségügyi Intézet legfrissebb heti jelentéséből. Országszerte a legtöbb intézmény, ahol fertőzési góc alakult ki az utóbbi két hétben, egészségügyi intézmény volt, a második helyen az idősotthonok és gyermekelhelyező központok állnak, az esetszámok viszont ezekben a legmagasabbak.
2020. szeptember 22., 22:082020. szeptember 22., 22:08
Az előző heti stagnálás után csökkenő fázisba lépett a koronavírus terjedése Hargita és Maros megyében a szeptember 14–20. közti héten, Kovászna megyében viszont a stagnálást követően ismét növekedni kezdett a fertőzés terjedése – derül ki a derül az Országos Közegészségügyi Intézet keddi, heti elemzéséből. A fertőzések előfordulási aránya, a fertőzési gócok száma, a betegség terjedése, valamint a kórházak Covid-19 részlegeinek, illetve az intenzív terápiás osztályok telítettsége alapján elvégzett besorolás szerint
A közepesen sérülékeny megyék csoportjában ugyancsak 16 megye szerepel.
A szeptember 14–20. közötti időszakban a székelyföldi megyék közül Hargita megyében igazolták a legkevesebb koronavírus-fertőzést, összesen 63 esetet, a második helyen Maros megye áll 68 esettel. Kovászna megyében 121 megbetegedést igazoltak az említett időszakban.
Országszerte Bukarestben, valamint Iași, Kolozs, Temes és Suceava megyében történt a legtöbb megbetegedés (az összes eset 32,8 százaléka) a vasárnap lezárult héten. A legtöbb koronavírushoz köthető haláleset pedig Bukarestben, valamint Máramaros, Bihar, Hunyad és Prahova megyében. Az említett héten országszerte 8402 megbetegedést igazoltak és 273 haláleset történt.
Az Országos Közegészségügyi Intézet összesítése szerint országszerte a kórházak Covid-19 részlegei valamivel több mint 50 százalékban telítettek, az intenzív terápiás osztályok pedig több mint 40 százalékban.
A vasárnap lezárult héten különböző intézményekben összesen 208 fertőzési gócot, az esetszámokat tekintve pedig 1754 megbetegedést azonosítottak a járványügyi szakemberek. A legtöbb góc (44) egészségügyi intézményekben alakult ki, ezekben összesen 382-en fertőződtek meg. A gócok számát (38) tekintve a második helyen állnak az idősotthonok és gyermekelhelyező központok, ezekben a fertőzési gócokban viszont majdnem kétszer többen, összesen 649-en fertőződtek meg.
Az iskolák a lista második felében szerepelnek, ezekben 13 gócot és 56 fertőzést igazoltak országszerte a múlt héten. Egyébként országos összesítésben megugrott a gócpontok száma szeptember 14–20. között, az azt megelőző heti 83-hoz képest 125-re.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
Újabb figyelmeztetéseket adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a kánikula miatt.
Ismét medveriasztás érkezett a székelyudvarhelyiek telefonjára szombaton hajnalban, ezúttal a szombatfalvi részen látták a nagyvadat.
Kilencven, egyenként 500 kilogrammos szénabála, tíz kisebb lucernabála és egy mezőgazdasági melléképület is lángra kapott szombaton éjfél után nem sokkal Mezőzáhon – közli a Maros megyei tűzoltóság.
A Maros megyei rendőrség hat ingatlanban tartott házkutatást pénteken orvvadászattal és illegális fegyvertartással gyanúsítható személyeknél.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion péntek este azt követelte, hogy pártja kerüljön kormányra, és bejelentette: ha Nicușor Dan államfő „nem tesz eleget ennek a felszólításnak”, fel kell függeszteni tisztségéből.
szóljon hozzá!