
Az előző fertőzéshullám csúcsán, április első felében jegyzett esetszám július közepére majdnem megduplázódott
Fotó: Balogh Zoltán/MTI
Az esetszámokat tekintve ugyan Maros megye áll az első helyen a székelyföldi megyék közül a koronavírus-fertőzöttséget tekintve, de a százezer lakosra jutó megbetegedések Kovászna megyében a legmagasabbak. A népességi adatokat is figyelembe véve Hargita megye a koronavírushoz köthető elhalálozások számában áll a hármas lista első helyén, de ez az adat járványtani szempontból kevésbé mérvadó, ugyanis a három megyében összesen négyen haltak meg koronavírusban az elmúlt héten.
2020. július 22., 10:552020. július 22., 10:55
A koronavírus romániai megjelenése óta még soha nem állt olyan magasan a járványgörbe, mint az elmúlt napokban, derül ki az Országos Közegészségügyi Intézetnek a koronavírus-fertőzések számának alakulásáról, az elhalálozásokról, a korcsoportonkénti, nemek szerinti megoszlásról kedden közzétett statisztikai jelentéséből, amely a július 13-19. közti hét eseteit elemzi.
Az utolsó hét esetszámai megközelítik az ötezret, miközben az előző fertőzéshullám csúcsán, április első felében is csak 2500 körül volt az egy hét alatt igazolt legtöbb fertőzés országszerte. A Covid-19 járvány leginkább az ország déli, dél-keleti régióiban tombol: az említett időszakban az összes igazolt fertőzésnek majdnem a felét – 43,4 százalékát – Bukarestből, illetve négy megyéből (Argeș, Brassó, Galați és Prahova) jelentették, a koronavírushoz köthető halálesetek 42,6 százalékát pedig Argeș és Prahova megyéből, Bukarestből, valamint Galați és Temes megyéből.
Az Országos Közegészségügyi Intézet heti jelentése szerint
Az elhunytak 78,5 százaléka 60 évnél idősebb – az életüket vesztők 94 százalékának valamilyen krónikus alapbetegsége volt. A férfiak esetében gyakrabban tragikus kimenetelű a fertőzés: a statisztika szerint az elhunytak 59 százaléka férfi.
A székelyföldi megyékben az elmúlt héten, illetve az elmúlt két hétben az országos átlagnál kevesebb Covid-fertőzést igazoltak. Az esetszámokat tekintve a három megye közül Maros megye vezet, ahol július 13-19 között 48, az azt megelőző héten pedig 54 koronavírus-fertőzést igazoltak. Hargita megye a második helyen áll, mindkét héten 41-41 esetszámmal. Kovászna megyében az utóbbi héten 38, azt megelőzően pedig 32 esetet igazoltak ugyan, a legkisebb esetszámmal mégis ez a megye vezet a fertőzés előfordulásának a gyakoriságát tekintve, ugyanis a három megye közül Kovászna megyének a legalacsonyabb a népessége, alig több, mint 200 ezer.
Hargita megyéé valamivel több mint 300 ezer, Maros megyéé pedig jócskán túllépi a félmilliót, így az utóbbi két megyében 30-nál kevesebb, Kovászna megyében valamivel több mint 30 volt a százezer lakosra jutó igazolt fertőzések száma az elmúlt héten.
– derül ki az Országos Közegészségügyi Intézet heti jelentéséből. Az említett időszakban a legtöbb fertőzést országszerte Argeș megyében (689), illetve Bukarestben (611) jegyezték fel, a halálesetek számában ugyancsak Argeș megye (18) áll az élen, a második helyen viszont Prahova megye, ahol az igazolt fertőzések számához (313) képest viszonylag sok volt a haláleset (12).
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
Újabb figyelmeztetéseket adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a kánikula miatt.
Ismét medveriasztás érkezett a székelyudvarhelyiek telefonjára szombaton hajnalban, ezúttal a szombatfalvi részen látták a nagyvadat.
Kilencven, egyenként 500 kilogrammos szénabála, tíz kisebb lucernabála és egy mezőgazdasági melléképület is lángra kapott szombaton éjfél után nem sokkal Mezőzáhon – közli a Maros megyei tűzoltóság.
A Maros megyei rendőrség hat ingatlanban tartott házkutatást pénteken orvvadászattal és illegális fegyvertartással gyanúsítható személyeknél.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion péntek este azt követelte, hogy pártja kerüljön kormányra, és bejelentette: ha Nicușor Dan államfő „nem tesz eleget ennek a felszólításnak”, fel kell függeszteni tisztségéből.
szóljon hozzá!