
Az előző fertőzéshullám csúcsán, április első felében jegyzett esetszám július közepére majdnem megduplázódott
Fotó: Balogh Zoltán/MTI
Az esetszámokat tekintve ugyan Maros megye áll az első helyen a székelyföldi megyék közül a koronavírus-fertőzöttséget tekintve, de a százezer lakosra jutó megbetegedések Kovászna megyében a legmagasabbak. A népességi adatokat is figyelembe véve Hargita megye a koronavírushoz köthető elhalálozások számában áll a hármas lista első helyén, de ez az adat járványtani szempontból kevésbé mérvadó, ugyanis a három megyében összesen négyen haltak meg koronavírusban az elmúlt héten.
2020. július 22., 10:552020. július 22., 10:55
A koronavírus romániai megjelenése óta még soha nem állt olyan magasan a járványgörbe, mint az elmúlt napokban, derül ki az Országos Közegészségügyi Intézetnek a koronavírus-fertőzések számának alakulásáról, az elhalálozásokról, a korcsoportonkénti, nemek szerinti megoszlásról kedden közzétett statisztikai jelentéséből, amely a július 13-19. közti hét eseteit elemzi.
Az utolsó hét esetszámai megközelítik az ötezret, miközben az előző fertőzéshullám csúcsán, április első felében is csak 2500 körül volt az egy hét alatt igazolt legtöbb fertőzés országszerte. A Covid-19 járvány leginkább az ország déli, dél-keleti régióiban tombol: az említett időszakban az összes igazolt fertőzésnek majdnem a felét – 43,4 százalékát – Bukarestből, illetve négy megyéből (Argeș, Brassó, Galați és Prahova) jelentették, a koronavírushoz köthető halálesetek 42,6 százalékát pedig Argeș és Prahova megyéből, Bukarestből, valamint Galați és Temes megyéből.
Az Országos Közegészségügyi Intézet heti jelentése szerint
Az elhunytak 78,5 százaléka 60 évnél idősebb – az életüket vesztők 94 százalékának valamilyen krónikus alapbetegsége volt. A férfiak esetében gyakrabban tragikus kimenetelű a fertőzés: a statisztika szerint az elhunytak 59 százaléka férfi.
A székelyföldi megyékben az elmúlt héten, illetve az elmúlt két hétben az országos átlagnál kevesebb Covid-fertőzést igazoltak. Az esetszámokat tekintve a három megye közül Maros megye vezet, ahol július 13-19 között 48, az azt megelőző héten pedig 54 koronavírus-fertőzést igazoltak. Hargita megye a második helyen áll, mindkét héten 41-41 esetszámmal. Kovászna megyében az utóbbi héten 38, azt megelőzően pedig 32 esetet igazoltak ugyan, a legkisebb esetszámmal mégis ez a megye vezet a fertőzés előfordulásának a gyakoriságát tekintve, ugyanis a három megye közül Kovászna megyének a legalacsonyabb a népessége, alig több, mint 200 ezer.
Hargita megyéé valamivel több mint 300 ezer, Maros megyéé pedig jócskán túllépi a félmilliót, így az utóbbi két megyében 30-nál kevesebb, Kovászna megyében valamivel több mint 30 volt a százezer lakosra jutó igazolt fertőzések száma az elmúlt héten.
– derül ki az Országos Közegészségügyi Intézet heti jelentéséből. Az említett időszakban a legtöbb fertőzést országszerte Argeș megyében (689), illetve Bukarestben (611) jegyezték fel, a halálesetek számában ugyancsak Argeș megye (18) áll az élen, a második helyen viszont Prahova megye, ahol az igazolt fertőzések számához (313) képest viszonylag sok volt a haláleset (12).
Majdnem ezer hektárral csökkent a burgonyával beültetett Hargita megyei szántóföldek összterülete múlt évhez képest. Vannak azonban kedvező változások is a mezőgazdaság szerkezetének alakulásában.
A Mars és az Uránusz ritka bolygóegyüttállását lehet majd megfigyelni a Fiastyúk csillaghalmaza alatt július 4-én, a hajnali égen.
Nicușor Dan reméli, hogy meglesznek az eszközei a rendszer megreformálásához. Az államfőt az újságírók azokra a vádakra reagáltatták, amelyek szerint maga is a „rendszer” része.
Hangulatos hétvége vár a kézdivásárhelyiekre és a környékbeliekre, miután pénteken kezdődik és vasárnap estig tart a város ünnepe. A Sokadalom egyetlen anyaországi meghívottja, a Bikini együttes mindjárt az első nap során fellép.
Autóba zárva maradt egy négy hónapos csecsemő csütörtökön Gyulafehérváron, miután a jármű automatikusan bezáródott, miközben a kulcs bent maradt.
Magyar anyanyelvűként munkát keresel Romániában? A Jooble segít megtalálni a legjobb romániai állásokat. Olvasd el összefoglalónkat!
A lakóépületek építési költségei 2015 és 2025 között átlagosan 48,2 százalékkal emelkedtek az Európai Unióban (EU) – derül ki az Eurostat csütörtökön közzétett adataiból.
Huszonhat, fogyatékkal élő felnőtteket gondozó otthonban függesztik fel a beutalásokat – döntötte el a Maros megyei tanács a szakigazgatóság kérésére. Az uniós előírások miatt ezeket a nagy méretű központokat 2030-ig át kell alakítani.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) benyújtott a parlamentbe egy törvénymódosító javaslatot, amely szerint a daganatos betegek kísérői akkor is jogosultak lennének a fizetett szabadságra, ha orvosi vizsgálatokra kísérik el a beteget.
A következő napokban várható hőhullám miatt ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a hatóságok a lakosság számára.
szóljon hozzá!