
Az előző fertőzéshullám csúcsán, április első felében jegyzett esetszám július közepére majdnem megduplázódott
Fotó: Balogh Zoltán/MTI
Az esetszámokat tekintve ugyan Maros megye áll az első helyen a székelyföldi megyék közül a koronavírus-fertőzöttséget tekintve, de a százezer lakosra jutó megbetegedések Kovászna megyében a legmagasabbak. A népességi adatokat is figyelembe véve Hargita megye a koronavírushoz köthető elhalálozások számában áll a hármas lista első helyén, de ez az adat járványtani szempontból kevésbé mérvadó, ugyanis a három megyében összesen négyen haltak meg koronavírusban az elmúlt héten.
2020. július 22., 10:552020. július 22., 10:55
A koronavírus romániai megjelenése óta még soha nem állt olyan magasan a járványgörbe, mint az elmúlt napokban, derül ki az Országos Közegészségügyi Intézetnek a koronavírus-fertőzések számának alakulásáról, az elhalálozásokról, a korcsoportonkénti, nemek szerinti megoszlásról kedden közzétett statisztikai jelentéséből, amely a július 13-19. közti hét eseteit elemzi.
Az utolsó hét esetszámai megközelítik az ötezret, miközben az előző fertőzéshullám csúcsán, április első felében is csak 2500 körül volt az egy hét alatt igazolt legtöbb fertőzés országszerte. A Covid-19 járvány leginkább az ország déli, dél-keleti régióiban tombol: az említett időszakban az összes igazolt fertőzésnek majdnem a felét – 43,4 százalékát – Bukarestből, illetve négy megyéből (Argeș, Brassó, Galați és Prahova) jelentették, a koronavírushoz köthető halálesetek 42,6 százalékát pedig Argeș és Prahova megyéből, Bukarestből, valamint Galați és Temes megyéből.
Az Országos Közegészségügyi Intézet heti jelentése szerint
Az elhunytak 78,5 százaléka 60 évnél idősebb – az életüket vesztők 94 százalékának valamilyen krónikus alapbetegsége volt. A férfiak esetében gyakrabban tragikus kimenetelű a fertőzés: a statisztika szerint az elhunytak 59 százaléka férfi.
A székelyföldi megyékben az elmúlt héten, illetve az elmúlt két hétben az országos átlagnál kevesebb Covid-fertőzést igazoltak. Az esetszámokat tekintve a három megye közül Maros megye vezet, ahol július 13-19 között 48, az azt megelőző héten pedig 54 koronavírus-fertőzést igazoltak. Hargita megye a második helyen áll, mindkét héten 41-41 esetszámmal. Kovászna megyében az utóbbi héten 38, azt megelőzően pedig 32 esetet igazoltak ugyan, a legkisebb esetszámmal mégis ez a megye vezet a fertőzés előfordulásának a gyakoriságát tekintve, ugyanis a három megye közül Kovászna megyének a legalacsonyabb a népessége, alig több, mint 200 ezer.
Hargita megyéé valamivel több mint 300 ezer, Maros megyéé pedig jócskán túllépi a félmilliót, így az utóbbi két megyében 30-nál kevesebb, Kovászna megyében valamivel több mint 30 volt a százezer lakosra jutó igazolt fertőzések száma az elmúlt héten.
– derül ki az Országos Közegészségügyi Intézet heti jelentéséből. Az említett időszakban a legtöbb fertőzést országszerte Argeș megyében (689), illetve Bukarestben (611) jegyezték fel, a halálesetek számában ugyancsak Argeș megye (18) áll az élen, a második helyen viszont Prahova megye, ahol az igazolt fertőzések számához (313) képest viszonylag sok volt a haláleset (12).
Egy kidőlt fa miatt maradt áram nélkül több mint ezer fogyasztó hétfő délután Udvarhelyszéken és Gyergyószéken – közli a Hargita megyei katasztrófavédelem.
Felborult egy autó hétfőn délután Csíkszentléleken, miután a 18 éves sofőr elvesztette uralmát a jármű felett. A balesetben a vezető és fiatalkorú utasa is megsérült, mindkettőjüket kórházba szállították.
Tovább melegszik az idő a következő két hétben, egyes régiókban 36–37 Celsius-fokos csúcsértékekre is számítani lehet – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) június 22. és július 5. közötti időszakra vonatkozó előrejelzéséből.
Kezdeményezzük Sulyok Tamás köztársasági elnök megbíztatásának megszüntetését – jelentette be Magyar Péter miniszterelnök hétfőn az Országgyűlés ülésén napirend előtt mondott beszédében.
A Monturist vezetője rendre semmibe veszi a tulajdonosok akaratát, Gyergyószentmiklós érdekeivel ellentétes lépéseket tesz, valamint kérdéseket felvető személyi összefonódások is kiderültek – jelentette ki Nagy Zoltán, Gyergyószentmiklós polgármestere.
Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.
Zivatarokra figyelmeztető előrejelzést adott ki hétfőn az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a hegyvidéki térségekre, valamint Bánság, Körösvidék, Olténia, Erdély nagy része és Munténia északnyugati részének több megyéjére.
A meteorológiai szolgálat (ANM) hétfői figyelmeztető előrejelzése szerint szerdáig meleg időre és kellemetlen hőérzetre lehet számítani az egész országban.
Hétfőn 12 órakor lejárt az ultimátum, amelyben a Nemzeti Liberális Pártból (PNL) vezetése felszólított öt politikust, hogy lépjenek ki a pártból, ellenkező esetben kizárják őket a PNL-ből.
A képviselőház és a szenátus házbizottságának hétfői ülésén hozott döntés szerint hétfőn 21:30-kor kezdődő ülésén szavaz a parlament plénuma Adrian Veștea kormányáról.
szóljon hozzá!