
Az előző fertőzéshullám csúcsán, április első felében jegyzett esetszám július közepére majdnem megduplázódott
Fotó: Balogh Zoltán/MTI
Az esetszámokat tekintve ugyan Maros megye áll az első helyen a székelyföldi megyék közül a koronavírus-fertőzöttséget tekintve, de a százezer lakosra jutó megbetegedések Kovászna megyében a legmagasabbak. A népességi adatokat is figyelembe véve Hargita megye a koronavírushoz köthető elhalálozások számában áll a hármas lista első helyén, de ez az adat járványtani szempontból kevésbé mérvadó, ugyanis a három megyében összesen négyen haltak meg koronavírusban az elmúlt héten.
2020. július 22., 10:552020. július 22., 10:55
A koronavírus romániai megjelenése óta még soha nem állt olyan magasan a járványgörbe, mint az elmúlt napokban, derül ki az Országos Közegészségügyi Intézetnek a koronavírus-fertőzések számának alakulásáról, az elhalálozásokról, a korcsoportonkénti, nemek szerinti megoszlásról kedden közzétett statisztikai jelentéséből, amely a július 13-19. közti hét eseteit elemzi.
Az utolsó hét esetszámai megközelítik az ötezret, miközben az előző fertőzéshullám csúcsán, április első felében is csak 2500 körül volt az egy hét alatt igazolt legtöbb fertőzés országszerte. A Covid-19 járvány leginkább az ország déli, dél-keleti régióiban tombol: az említett időszakban az összes igazolt fertőzésnek majdnem a felét – 43,4 százalékát – Bukarestből, illetve négy megyéből (Argeș, Brassó, Galați és Prahova) jelentették, a koronavírushoz köthető halálesetek 42,6 százalékát pedig Argeș és Prahova megyéből, Bukarestből, valamint Galați és Temes megyéből.
Az Országos Közegészségügyi Intézet heti jelentése szerint
Az elhunytak 78,5 százaléka 60 évnél idősebb – az életüket vesztők 94 százalékának valamilyen krónikus alapbetegsége volt. A férfiak esetében gyakrabban tragikus kimenetelű a fertőzés: a statisztika szerint az elhunytak 59 százaléka férfi.
A székelyföldi megyékben az elmúlt héten, illetve az elmúlt két hétben az országos átlagnál kevesebb Covid-fertőzést igazoltak. Az esetszámokat tekintve a három megye közül Maros megye vezet, ahol július 13-19 között 48, az azt megelőző héten pedig 54 koronavírus-fertőzést igazoltak. Hargita megye a második helyen áll, mindkét héten 41-41 esetszámmal. Kovászna megyében az utóbbi héten 38, azt megelőzően pedig 32 esetet igazoltak ugyan, a legkisebb esetszámmal mégis ez a megye vezet a fertőzés előfordulásának a gyakoriságát tekintve, ugyanis a három megye közül Kovászna megyének a legalacsonyabb a népessége, alig több, mint 200 ezer.
Hargita megyéé valamivel több mint 300 ezer, Maros megyéé pedig jócskán túllépi a félmilliót, így az utóbbi két megyében 30-nál kevesebb, Kovászna megyében valamivel több mint 30 volt a százezer lakosra jutó igazolt fertőzések száma az elmúlt héten.
– derül ki az Országos Közegészségügyi Intézet heti jelentéséből. Az említett időszakban a legtöbb fertőzést országszerte Argeș megyében (689), illetve Bukarestben (611) jegyezték fel, a halálesetek számában ugyancsak Argeș megye (18) áll az élen, a második helyen viszont Prahova megye, ahol az igazolt fertőzések számához (313) képest viszonylag sok volt a haláleset (12).
Meglőtt, felakasztott, agyonvert és éheztetett kutyák tucatjai kerültek be az elmúlt évek alatt a csíktaplocai kutyamenhelyre. Ez a székelyföldi kutyatartás árnyoldala, az esetenkénti, meglehetősen kegyetlen bánásmód az állatokkal.
Kihirdette szerdán Nicușor Dan államfő az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-éig meghosszabbító jogszabályt.
Csaknem négymillió lejt szán a Maros Megyei Tanács a marosvásárhelyi körgyűrű egyik szakaszának előkészítésére, átvállalva a megvalósíthatósági tanulmány költségeit. Ez egy komoly lépés a 19 kilométeres út megépítése érdekében.
Ro-Alert üzenetet küldtek a Székelyföldtől nem messze lévő, a Neamț megyei Borca községben élőknek, miután egy helyi lakos arról számolt be, hogy farkasokat látott az egyik faluban.
A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára feliratkozott több mint 148 ezer diák közül 4883 nem jelent meg szerdán a matematikából tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Az Alkotmánybíróság ma megerősítette, hogy alkotmányos az a törvény, amellyel megduplázták a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát – jelentette be közösségi oldalán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos elnöksége Ovidiu Popát, Radu Opreát és Marian Neacșut bízta meg azzal, hogy az alakulat nevében tárgyalásokat folytassanak a parlamenti pártokkal a PSD-kormány támogatását rögzítő megállapodásról.
Amerikai egyetemek, középiskolák, fogadócsaládok és pályaorientációs programok várják azt a 44 diákot, akik a Márton Áron Főgimnázium Marci2US programjának első résztvevőiként utazhatnak az Egyesült Államokba.
Medve jelenéte miatt figyelmeztették Ro-Alert üzenetben a Csíkszentlélek községhez tartozó fitódiakat szerda délután.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
szóljon hozzá!