
Nem mindig pénz és idő kérdése a környezettudatosság. Ezt próbálja bizonyítani az UIET
Fotó: Barabás Ákos
Minden nap a Föld napja – vallják az Udvarhelyszéki Ifjúsági Egyeztető Tanács (UIET) tagjai, akik vasárnapig tartó, környezettudatosságra nevelő programsorozattal várják az érdeklődőket a székelyudvarhelyi Márton Áron téren. Környezetbarát technológiákat, megoldásokat mutatnak be, a témához kapcsolódó előadásokat tartanak, és szemétszedésre várnak mindenkit szombaton.
2019. április 10., 18:132019. április 10., 18:13
2019. április 10., 18:142019. április 10., 18:14
A szelektív hulladékgyűjtésről, alternatív energiaforrásokról, az újrahasznosításról és a zöld kertészkedésről kaphatnak információkat, ugyanakkor elektromos bicikliket próbálhatnak ki, valamint a hibrid autók előnyeit is megtudhatják azok, akik ellátogatnak a székelyudvarhelyi Márton Áron térre. Itt-ott egy-egy táblát is látni, amelyen a rendezvény szervezői különböző érdekes információkat tüntettek fel az Európai Unióra érvényes környezetvédelmi statisztikákról.
Az UIET sátrát pillepalackokból készített virágtartók díszítik, ugyanakkor szalmabálából összeállított ülőhelyek és autógumikból, műanyagpalackokból barkácsolt asztalok teszik kényelmessé. Itt találkoztunk Györfi Antóniával, a projekt ötletgazdájával. A középiskolás diáklány úgy látja,
– saját magát is beleértve –, ezért egyfajta felhívásnak és ötletbörzének szánta az ifjúsági szervezet rendezvényét.
Fotó: Barabás Ákos
Tornai Szilárd, az UIET projektfelelőse arról beszélt, hogy nem feltétlenül pénz és idő, inkább sokszor akarat és kreativitás kérdése egy környezettudatos megoldás alkalmazása. Éppen ezt szeretnék megmutatni a Patkóban.
Imre Gábor, az UIET elnöke arra is kitért, hogy elsősorban a fiatalok pozitív szemléletváltása a cél. Ezért is választották a Patkót a rendezvény helyszínéül, hiszen a környékbeli iskolákból naponta mintegy kétezer diák jár arra.
A főbb programokat hétvégi időszakra sűrítették. Pénteken fél háromtól Winkler Gyula RMDSZ-es EP-képviselő Környezettudatosság az EU-ban címmel tart előadást, utána Körösfőy Sándor, az RDE Hargita Kft. új igazgatója beszél az újragondolt szelektív hulladékgyűjtésről. A későbbiekben a természetes anyagokból való építkezésről, az elektromos autókról, tudatos vásárlásról és hulladékgazdálkodásról is szó lesz. Az egyenként 35 perces előadások délután hat órakor zárulnak. Ezenkívül gyermek- és kézműves foglalkozásokat is ígérnek a szervezők.
Györfi Antóniáék arra kérik a lakókat, hogy pénteken este kilenc és tíz óra között oltsák le a villanyokat, ezalatt pedig találjanak alternatív megoldásokat a világításra. Az úgynevezett „gyertyaóra” projektjükbe több vendéglátó egységet is sikerült bevonniuk. Amíg a lámpák le lesznek kapcsolva, slam poetry estet tartanak a Zújgében, amelynek szintén a környezetvédelem a témája. Jelentkezőket is várnak, akik szívesen elmondanák rímekbe szedett gondolataikat.
Fotó: Barabás Ákos
A szervezők szombaton egy órára önkénteseket várnak a Patkóba, ugyanis
„Reméljük, hogy minél többen részt vesznek az akciónkban, hiszen ez egyfajta felmérése is lesz annak, hogy mennyire vagyunk környezettudatosak” – hangsúlyozta Imre Gábor.
A szervezet tagjai és a kiállítók egyébként már keddtől jelen vannak a téren – reggel kilenc és délután két óra között –, ahol minden érdeklődőt szívesen várnak tanácsadással és a környezetbarát megoldások, technológiák bemutatásával.
Hétfőn 12 órakor lejárt az ultimátum, amelyben a Nemzeti Liberális Pártból (PNL) vezetése felszólított öt politikust, hogy lépjenek ki a pártból, ellenkező esetben kizárják őket a PNL-ből.
A képviselőház és a szenátus házbizottságának hétfői ülésén hozott döntés szerint hétfőn 21:30-kor kezdődő ülésén szavaz a parlament plénuma Adrian Veștea kormányáról.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) képviselője, Claudiu Năsui öt intézkedést javasol a leendő kormánynak, amelyek szerinte segítenék a román gazdaságot.
Egy férfi és egy nő meghalt, további három személy pedig megsérült egy vasárnap esti balesetben a Bihar megyei Éradonyban.
Megérkezett a hétvégére az idei nyár első hőhulláma, az országos csúcs vasárnap délután egy tizeddel meghaladta a 36 Celsius-fokot Románia déli részén, Calafatnál.
Csaknem hárommillió forint bírságot kapott az a sofőr, akinek a kisbuszában 760 doboz csempészcigarettát találtak a pénzügyőrök – közölte a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) hétfőn az MTI-vel.
Donald Trump amerikai elnök éles és trágár szavakat használva katonai erő alkalmazásával fenyegette meg vasárnap Iránt arra az esetre, ha nem volna hajlandó hosszú távú békemegállapodást kötni és a Hormuzi-szoros ismételt lezárásával próbálkozna.
Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök vasárnap benyújtotta a parlamentnek kormánya programját és a miniszterjelöltek névsorát.
Hétfőn kezdődik az országos képességfelmérő vizsga, amelyre több mint 148 ezer nyolcadik osztályt végzett tanuló iratkozott fel. Az oktatási minisztérium tájékoztatása szerint a felmérőt 2956 vizsgaközpontban szervezik meg.
Szakadékba zuhant egy autó a Transzfogarasi útról egy interneten terjedő felvétel szerint. A videót megosztók szerint a járművet nem rögzítették kézifékkel. A súlyosan megrongálódott autóban szerencsére nem ült senki.
szóljon hozzá!