
Fotó: Gov
Marcel Ciolacu kijelölt miniszterelnök hétfőn este a parlamentben kijelentette, hogy az elnökválasztás mielőbbi megszervezése a kormány egyik fő célkitűzése.
2024. december 23., 18:282024. december 23., 18:28
2024. december 23., 22:012024. december 23., 22:01
A Szociáldemokrata Párt elnöke elmondta, hogy kabinetje beiktatása pozitív jelzést küld majd a befektetőknek, az ország külföldi partnereinek és a gazdaságnak. Közölte, hogy
„A romániaiaknak normális légkörben kell megválasztaniuk államfőjüket, nem pedig egy olyan hibrid valóságban, amelyet Románia ellenségei külföldről építettek” – jelentette ki. Hozzátette:
és a választók akarata – és ne a közösségi oldalak algoritmusai – döntsenek Románia államfőjéről.
Ciolacu elmondta, hogy a következő négy évre szóló kormányprogram a Románia előtt álló „gazdasági és társadalmi kihívásokra” reagál. Ugyanakkor kifejezte meggyőződését, hogy
Közlése szerint arról is meg van győződve, hogy 35 évvel a rendszerváltás utáb nincs olyan parlamenti képviselő, aki visszasírná a diktatúrát.
„Ez alatt a 35 év alatt Románia és a romániaiak élete gyökeresen megváltozott. (...) NATO- és EU-tagok vagyunk, és nemrégiben a schengeni térség teljes jogú tagja lettünk! (...) Nem vagyok hajlandó elhinni, hogy a diaszpórában élő románok milliói, akik évek óta az európai civilizációhoz kapcsolódva élnek, Európa-ellenesek lennének! Ez képtelenség” – jelentette ki.
A kijelölt miniszterelnök kifejtette, hogy
megértette a romániai választók „protestszavazatának” üzenetét, amit szerinte
Ezért szerinte középtávon a kormány prioritása az ország „gazdasági és társadalmi szerkezetének újjáépítése” lesz.
Ciolacu szerint az egyenlőtlenség gyökere, hogy Romániában a középosztály folyamatosan bővült, de ez nem társult a társadalmi presztízsének növekedésével.
„Ez az a valóság, amelyik mindannyiunk figyelmét elkerülte. És én vagyok az első, aki bocsánatot kér ezért a romániaiaktól! Nem igazságos az a társadalom, amelyben az emberek megnövekedett gazdasági erejéhez nem társul társadalmi elismerés” – fogalmazott Ciolacu.
Saját autója hátsó kerekei alá szorult és életét vesztette egy nő Vaslui megyében, miután nem állította meg rendesen a járművet a lejtős terepen.
Több ezren tüntettek csütörtök este a bukaresti Győzelem (Victoriei) téren az Ilie Bolojan vezette kormány ellen.
Tíz éves a helyi termelők támogatását felvállaló marosvásárhelyi Local Farmers’ Market, amelyet a Rákóczi lépcső alatti kis utcában szerveznek. Az idei első vásár január 16-án, pénteken lesz.
Nagyon meglepődtek a hatóságok, amikor több hüllőfajt, pitonokat, boákat, rendkívül ritka viperákat, tarantulákat, egy krokodilt és egy varánuszt fedeztek fel egy 12 négyzetméteres szobában Bihar megyében.
Nagy az aggodalom és a felháborodás is az egészségügyi és a szociális ellátórendszerben a kormány 10 százalékos költségcsökkentési terve miatt. Az érdekvédelem képviselője szerint éppen a jó szakembereket veszíthetik el az ágazatok, ha ez megvalósul.
Egy 59 éves nő életét vesztette, egy másik pedig megsérült csütörtökön, a Kolozs megyei Gyerőfalva és Körösfő között az 1-es országúton történt közúti balesetben; a balesetet okozó sofőr elhajtott a helyszínről.
Marosvásárhelyen csaknem ötszáz utca van és ezek csupán felében járnak a hókotró gépek. Soós Zoltán polgármester szerint a prioritás az, hogy a városi közlekedés folyamatos legyen, ne álljon le.
Nicușor Dan csütörtökön kijelentette, reménykedik abban, hogy 2026 elhozza a békét Európában, és Románia támogatja Donald Trump amerikai elnök erőfeszítéseit a gyors és tartós békét eredményező tárgyalásokra.
Marosvásárhelyen idén is megszervezik az ökumenikus imahetet, amikor a különböző felekezetű hívők más-más templomban gyűlnek össze igét hallgatni, imádkozni. Idén az imahét január 18-án, vasárnap kezdődik.
A tűzoltók helyszínelése nyomán kiderült, hogy nem gázpalack robbanása okozta a csütörtök délutáni bikfalvi balesetet.
szóljon hozzá!