Hirdetés
Hirdetés

Körgyűrű szabadíthatja meg Gyergyószentmiklóst az átmenő forgalomtól

A tervezett nagyberuházás révén tehermentesülne valamelyest a gyergyószentmiklósi forgalom. Archív •  Fotó: Pinti Attila

A tervezett nagyberuházás révén tehermentesülne valamelyest a gyergyószentmiklósi forgalom. Archív

Fotó: Pinti Attila

Uniós finanszírozásból épülhet meg Gyergyószentmiklós körgyűrűje, amely mentesítené a várost az áthaladó forgalomtól. A már sok éve elképzelt beruházás megvalósulására most újabb lehetőség nyílt. Több mint 400 millió lejes fejlesztésről van szó.

Gergely Imre

2021. április 17., 20:372021. április 17., 20:37

A közlekedési minisztériumban egyeztetett Bende Sándor képviselő és Barti Tihamér, Hargita Megye Tanácsa alelnöke a gyergyószentmiklósi körgyűrű megépítésének lehetőségeiről. A csütörtöki megbeszélés során újra elővették azokat a terveket, amelyek ezelőtt tíz évvel készültek, de akkor csak papíron maradtak.

Hirdetés

Amint Barti Tihamértől megtudtuk, a megbeszélés során Cristina Amărăzeanu, az Infrastruktúrát Kezelő Országos Vállalat (CNAIR) EU-s alapokért felelős igazgatója vállalta, hogy a CNAIR vezetőtanácsának következő, májusi ülésén már beterjeszti azt a partnerségi megállapodást, amelynek tárgya a gyergyószentmiklósi körgyűrű megépítése lesz. Barti rámutatott,

az országban számos város szeretné, ha elkerülő utak szabadítanák meg az átmenő forgalomtól – például Székelyudvarhely –, de most Gyergyószentmiklóson tud ez megvalósulni. 

Gyergyószentmiklós idei költségvetésébe be kell foglalja a tíz évvel ezelőtti tervek aktualizálásához szükséges forrásokat (amelyeket uniós pénzből fedezhetnek), és májusig a város, illetve Szárhegy, Alfalu és Újfalu községek (amelyek területét érinti majd az útépítés) partnerségi szerződést kötnek majd a közös cél érdekében. Amint Barti közölte, az elmúlt hetekben tárgyalt az érintett községek vezetőivel, és mind jelezték, támogatják az elképzelést.

A körgyűrű megvalósulása nemcsak Gyergyószentmiklósnak fontos, hanem egész Gyergyószék életére pozitív kihatással lesz

– tette hozzá.

A 2010-ben készített tervek 272 millió lejben állapították meg a beruházás értékét, ez ma előzetes becslés szerint a 400 milliót is meghaladja. A pénzt az Európai Unió biztosítja. Az előirányzott ütemterv szerint ebben az évben elkészül a tervek aktualizálása, és ha szükséges, akkor ezek kiegészítése, és a kivitelezésre vonatkozó közbeszerzést is előkészítik, míg ennek lefolytatása várhatóan 2022-ben történhet meg.

Az elképzelés szerint a körgyűrű Tekerőpatakról indulva Alfalu határát érintve kerüli majd el a várost, és Szárhegy előtt csatlakozik vissza a jelenlegi országútba.

Hirdetés
3 hozzászólás Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. január 15., csütörtök

Hamarosan török vadászgépek is körözni fognak a fejünk felett

Törökország idén vadászgépeket küld Észtországba és Romániába a NATO légtérrendészeti misszióinak keretében – jelentette be csütörtökön a török védelmi minisztérium.

Hamarosan török vadászgépek is körözni fognak a fejünk felett
Hirdetés
2026. január 15., csütörtök

A világ túlsó végén fogták el a két legkeresettebb román bűnöző közül az egyiket

Két romániai is szerepel az Europol nemzetközi körözési listáján mint a legkeresettebb bűnözők. Indonéziában fogták el közülük az egyiket.

A világ túlsó végén fogták el a két legkeresettebb román bűnöző közül az egyiket
2026. január 15., csütörtök

Visszatér a fagy: országszerte lehűl az idő a következő napokban

Különösen hideg idő, fagyos éjszakák és reggelek, vegyes halmazállapotú csapadék és megélénkülő szél várható keddig Románia egész területén – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) csütörtökön kiadott figyelmeztető előrejelzéséből.

Visszatér a fagy: országszerte lehűl az idő a következő napokban
2026. január 15., csütörtök

A kormány is elismeri: megdrágult az élet, ezért tíz lejt emel

A kormány szerdán elfogadott határozata szerint napi 22 lejről napi 32 lejre emelkedik a gyermekeket, fogyatékkal élőket és más sérülékeny csoportokat ellátó bentlakásos intézményekben az egy főre jutó élelmezési keret összege.

A kormány is elismeri: megdrágult az élet, ezért tíz lejt emel
Hirdetés
2026. január 15., csütörtök

Bizonytalan az évkezdés, még nem tudni, milyen beruházásokra lesz pénz idén

Helyi költségvetés híján még csak visszafogottan terveznek a háromszéki önkormányzatok, így a gidófalvi is, amelynek polgármestere közösségi oldalán számolt be a tervekről.

Bizonytalan az évkezdés, még nem tudni, milyen beruházásokra lesz pénz idén
2026. január 15., csütörtök

Igazságügyi reform: megszűntetnék az alacsony ügyforgalmú bíróságokat

Az igazságügyi törvények felülvizsgálatára létrehozott munkacsoport második ülésén a felek többek között megállapodtak abban, hogy egy öt évre szóló tervet dolgoznak ki az igazságszolgáltatásban tapasztalható munkaerőhiány kezelésére.

Igazságügyi reform: megszűntetnék az alacsony ügyforgalmú bíróságokat
Hirdetés
2026. január 14., szerda

Filmekkel, színházi előadásokkal, lemezbemutató koncertekkel indul az év a gyergyóalfalvi művelődési központnál

Változatos programkínálattal várja a közönséget a gyergyóalfalvi Petőfi Művelődési Központ a következő hetekben.

Filmekkel, színházi előadásokkal, lemezbemutató koncertekkel indul az év a gyergyóalfalvi művelődési központnál
2026. január 14., szerda

Közgyűlésre hívják a gyergyószentmiklósi földtulajdonosokat

Gyergyószentmiklós önkormányzata értesíti a város mezőgazdasági földtulajdonosait, hogy január 15-én, 9 órától közgyűlést tartanak a képviselő-testület üléstermében. Bizottsági tagokat választanak.

Közgyűlésre hívják a gyergyószentmiklósi földtulajdonosokat
2026. január 14., szerda

Sokan kijátsszák a gépjárműadó kifizetését

Cseke Attila fejlesztési miniszter szerdán kijelentette, hogy Romániában létezik egy olyan réteg, amelyik a szabályokat tudatosan kijátszva nem fizet helyi adót, miközben a többség becsületesen eleget tesz kötelezettségeinek.

Sokan kijátsszák a gépjárműadó kifizetését
Hirdetés