Marosvásárhelynek égető szüksége van körgyűrűre és elkerülőútra, hiszen napról napra fullasztóbb a levegő a gépkocsiforgalom miatt (is). Tervek vannak, munkagépek sehol. Feltérképeztük, hogy milyen elképzelések vannak, mutatjuk, hogy mi valósult meg.
2024. november 08., 16:132024. november 08., 16:13
Kiszélesítik a Segesvári utat a Kishelyszőlő utcától
Fotó: Haáz Vince
Marosvásárhelynek égető szüksége van körgyűrűre és elkerülőútra, hiszen napról napra fullasztóbb a levegő a gépkocsiforgalom miatt (is). Tervek vannak, munkagépek sehol. Feltérképeztük, hogy milyen elképzelések vannak, mutatjuk, hogy mi valósult meg.
2024. november 08., 16:132024. november 08., 16:13
Nem túlzás kijelenteni, hogy a nyári vakáció kivételével Marosvásárhelyen szinte minden városrészben, a nappali órák nagy részében körülményes gépkocsival közlekedni. Tele van a város jelzőlámpákkal, út szélén állomásozó autókkal, út- és járdajavításokkal, amelyek mind-mind akadályozzák a gördülékeny haladást. Terheli a városi forgalmat az áthaladó személy- és tehergépkocsik száma is, amelyek körgyűrű és elkerülőút hiányában kénytelenek a város utcáin araszolni.
A város körgyűrűjének terveiről 2020-ban beszélt először Soós Zoltán marosvásárhelyi polgármester és Péter Ferenc Maros megyei tanácselnök. Akkor derült ki ugyanis, hogy
A hét szakasz megépülése lehetővé tenné részben, hogy az autópályán Kolozsvár irányából Marosvásárhelyre érkező gépkocsik gördülékenyen haladjanak tovább, ha nem a megyeszékhely a célpont. De alapvetőn minden, jelenleg csak áthaladó forgalmat kivezetne Marosvásárhelyről.
Az első szakasz a Sziget utca kiszélesítését és meghosszabbítását foglalja magában.
A második szakasz a Sziget utcát köti majd össze az A3-as autópálya le- és felhajtójával. Itt az utat a vegyipari kombinát város felőli része előtt vezetnék el, és felüljárót építenének a négysávos Dózsa György utca felé.
A harmadik szakasz az A3-as autópálya lehajtóját kötné össze a Bodoni utcával.
A negyedik szakasz a Bodoni és Kishegyszőlő utca összekötése lesz.
Az ötödik szakasz a Segesvári út kiszélesítése a Kishegyszőlő utcától, illetve meghosszabbítása a 13-as országútig.
A hatodik szakasz a 13-as országúton a koronkai körforgalmat fogja összekötni a Segesvári úttal, vagyis összeköttetést biztosít majd a Nagyernye–Jedd–Koronka elkerülőúttal.
A hetedik szakasz pedig az első szakaszhoz kötődik, és tartalmaz egy hidat a Maroson keresztül, illetve az egyes szakasz összekötését Marosszentkirállyal (Náznánfalvával).
A körgyűrű 14 kilométeres lesz. A körgyűrű kiegészítéseként a metropoliszövezet egyesület már kijelölte a nyomvonalát a Mezőpanit–Marosszentkirály–Marosvásárhely– Marosszentgyörgy–Nagyernye gyorsforgalmi útnak, amely kapcsolatot biztosít a város körgyűrűje és a Nagyernye–Jedd–Koronka közötti elkerülőúttal is. Itt közvitát is tartottak már és folytatják a tervezést.
Kisajátítások is lesznek a nyomvonalakon
Fotó: Haáz Vince
A legrégebbi terv a 11 kilométeres Nagyernye–Jedd–Koronka kerülőút, amely lehetővé teszi, hogy a Balavásár felől érkezők, illetve a Szászrégen, Maroshévíz, Beszterce felé haladó autók kikerüljék el Marosvásárhelyt.
Mondhatnánk, hogy szinte semmi, de azért ez mégsem igaz.
A nyomvonalán van egy használatra nem ajánlott, de száraz időben, magas autóval bejárható szakasz a Marosszentgyörgyhöz tartozó Tófalva és Nagyernye között. A megkezdett, majd félbemaradt munkálatok folytatása érdekében a Maros megyei tanács már 2023 szeptemberében kiadta a szükséges iratokat, a védelmi minisztérium idén nyáron bólintott rá az új tervre (az útszakasz a marosszentgyörgyi lőtér mellett halad el).
Valahol itt csatlakozik a körgyűrű az elkerülőúthoz, Koronka határában
Fotó: Haáz Vince
Októberben történt egy jelentős előrelépés a félbemaradt munkálatok folytatására, ugyanis
Következik, hogy a munkálatokért felelős közúti infrastruktúrát kezelő országos társaság (CNAIR) előkészítse a szükséges iratcsomót és meghirdesse a versenytárgyalást a kivitelező kiválasztására.
A városi körgyűrű elkerüli majd a Shoping City bevásárlóközpontot
Fotó: Haáz Vince
Egy Maros megyei parlamenti képviselő kérdésére Sorin Grindeanu közlekedésügyi miniszter november elsején azt válaszolta, hogy
Ami a városi körgyűrűt illeti, a héten tartott sajtótájékoztatóján Soós Zoltán újra elmondta, hogy már májusban benyújtották a szükséges dokumentációt a CNAIR-hoz a hatodik szakaszra vonatkozóan és azóta várják, hogy a szakhatóság bólintson rá. Ha ez megtörténik, akkor következik az engedélyek és a közbeszerzés megkezdése, a pénzalap biztosított.
Jedden itt fog haladni a kerülőút
Fotó: Haáz Vince
A másik szakasz, amely esetében már elkészült a dokumentáció, az a harmadik, ami az autópálya-leállót köti össze a Bodoni utcával. Ennek megépítése azért nagyon fontos, mert az autópályán érkező autók a Bodoni és Segesvári utak érintésével kerülnék ki a várost és nem hajtanának le a Dózsa György utcába, állandó forgalmi dugót okozva.
Előrehaladott állapotban van a Marosszentkirály községhez tartozó Náznánfalvát és a várost összekötő Maros-híd tervezése is, ami a hetedik szakaszhoz tartozik.
Az abbamaradt munkálatok nyoma
Fotó: Haáz Vince
A jeddi diadalív. Része az elkerülőútnak
Fotó: Haáz Vince
A körforgalom évek óta kész Nagyernyénél
Fotó: Haáz Vince
A nagyernyei elkerülőút itt halad majd
Fotó: Haáz Vince
Ilyen részek megépültek az elkerülőútból
Fotó: Haáz Vince
Ősrégi tábla, az érték rég nem ennyi
Fotó: Haáz Vince
A tófalvi diadalív
Fotó: Haáz Vince
Marosvásárhelyi forgalom
Fotó: Haáz Vince
Az autópálya le- és felhajtóját is érintené a körgyűrű
Fotó: Haáz Vince
Itt találkozik majd az autópálya és a körgyűrű
A türkiz szakasz a Koronka–Jedd–Nagyernye elkerülőút
A sárga rész Marosvásárhely körgyűrűje
Mikor lesz ilyen úthálózat?
Szerdán este tartották a Magyarország Ifjúsági Fővárosa 2026 címért vívott televíziós vetélkedő döntőjét. A finálét a Gyergyószentmiklós–Cegléd várospáros nyerte.
Noha még nem sikerült elérni a víz árának módosítását, a csíkszentkirályi Ecken Közmű egy évre szóló ideiglenes működési engedélyt kapott. Szintén egy évvel hosszabbították meg az ügyvezető szerződését is, ezalatt rendezni kell a helyzetet.
Több százan tüntetnek szerda este a Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) bukaresti székhelye előtt a Recorder oknyomozó portál dokumentumfilmje nyomán.
A Prahova megyei vízválság kapcsán végzett ellenőrzésekről és az ezek nyomán hozott intézkedésekről számolt be a környezetvédelmi miniszter.
Átvette az irodalmi Nobel-díjat szerdán Stockholmban Krasznahorkai László.
Rendkívüli ülésen döntött a Hargita megyei önkormányzat a megyei szociális és gyermekvédelmi igazgatóság költségvetésének a kiegészítéséről szerdán, hogy az intézmény alkalmazottai megkaphassák fizetésüket.
Kidobott az emeletről egy macskát egy bukaresti férfi, súlyos sérüléseket okozva az állatnak, ezért a rendőrség előbb őrizetbe vette állatkínzás gyanújával, majd hatvannapos hatósági felügyeletet rendeltek el ellene.
December 28-ára halasztotta szerdán az alkotmánybíróság annak a beadványnak a tárgyalását, amelyet a legfelsőbb bíróság nyújtott be a bírák és ügyészek nyugdíjazási feltételeit módosító új törvénytervezettel kapcsolatban.
A közlekedésrendészet munkatársai kedden 11 és 15 óra között 67 helyen végeztek ellenőrzést az 1-es országút különböző, balesetveszélyes szakaszain Ilfov, Prahova, Brasó, Szeben, Fehér, Kolozs és Bihar megyében.
Romániában vannak olyan megyék, ahol minden harmadik aktív munkaszerződés minimálbérre szól – jelentette ki szerdán az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS) elnöke.
szóljon hozzá!