
Nagy szükség van a balesetveszélyes útkereszteződés átalakítására
Fotó: Haáz Vince
Harmadjára írt ki közbeszerzési eljárást az országos útügyi hatóság a balavásári körforgalom tervezésére. Ha minden jól halad, jövőre elkezdődhet a tervezés, 2023-ban pedig az építkezés a Maros megyei közúti csomópontnál.
2021. december 11., 09:372021. december 11., 09:37
Szinte két polgármesteri mandátumra is szükség lesz ahhoz, hogy Balavásáron az országos útügyi hatóság (CNAIR) kialakítsa a forgalom megnövekedése által indokolttá tett és a helyiek által régóta igényelt körforgalmat. A Maros megyei településen ugyanis négy út kereszteződik: a Marosvásárhely felé vezető, a Szováta irányába haladó, a segesvári és a dicsőszentmártoni. Előbbi háromnak országúti besorolása van, a dicsői a megyei úthálózat része. A helyiek számára az utóbbi is jelentős fontossággal bír, ugyanis annak mentén fekszik a falu nagy része.
Varga Adorján polgármester lapcsaládunknak elmondta, heti rendszerességgel fordul elő egy-egy koccanás a szóban forgó útkereszteződésben, de eléggé gyakori a személyi sérülés is. Évente egy-két gyalogos az átjárón válik a gyorshajtók áldozatává.
– mondta el az elöljáró.
Az útüggyel való levelezgetést még elődje, Sagyebó István kezdte el. A CNAIR 2019-ben hirdette meg először a közbeszerzési eljárást a tervezésre, a tavaly megismételte, az idén pedig harmadjára is nekirugaszkodott. „A 2019-es tendert megnyerő cég arra felé sem dugta az orrát, ezért szerződést bontottunk. A tavalyi versenytárgyalásra nem jelentkezett senki.
– sorolta a jogi eljárás eddigi lépéseit Elekes Róbert, a CNAIR regionális szóvivője, hangsúlyozva: az eljárás csak a tervezésről szól. A kivitelezésre újabb közbeszerzést kell majd kiírni, ami újabb bonyodalmakhoz vezethet.
Az útügyi illetékestől megtudtuk, hogy a települések területén létesítendő körforgalmak esetében az építkezési engedélyt az építést igénylő önkormányzatnak kell kibocsátania, ám számos esetben előfordul, hogy a megrendelőnek más elképzelései vannak, mint az útügynek – ez is hátráltatja a munkát. Varga Adorján szerint Balavásáron nem lesznek különösebb gondok, ugyanis
Ugyanakkor hozzátette: az előzetes mérések alapján úgy tűnik, sem területkisajátításra, sem bontásra nem lesz szükség.
Újabb leprás megbetegedést igazoltak Kolozsváron – nyilatkozta pénteken az Agerpresnek a Kolozs Megyei Közegészségügyi Igazgatóság vezetője. Dr. Corina Criste elmondta, hogy a fertőzött személy kezelésre szorul, de a kilétét nem részletezte.
Romániában is kimutatták a H3N2 influenzavariáns több országban terjedő K alvariánsát – közölte pénteken az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP).
A Hamm hosszú ideje aktív támogatója több közösségi és karitatív kezdeményezésnek. Többek között a Fuss Neki eseménysorozatnak, a véradóknak, az egyetemistáknak, valamint korábban a kórházi dolgozóknak is kedvezményeket biztosított.
Megkönnyebbüléssel fogadta a városvezetés a bíróság végleges döntését a Szejke-ügyben: Szakács-Paál István szerint a korábban emlegetett többmilliós teher helyett végül kezelhető nagyságrendű kárt szenvedett Székelyudvarhely.
Októberben 5492 lej volt a nettó átlagbér Romániában, 4,3 százalékkal nagyobb, mint 2024 októberében – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) pénteken közölt adatai szerint a villamos energia, a hőenergia ára, valamint a vasúti szállítás díja nőtt a legnagyobb mértékben az elmúlt egy évben.
Hosszas előkészítés után hamarosan benyújtják a pályázatot a csíkszeredai vasút felett átívelő gyalogos és kerékpáros híd felépítésére. Ehhez naprakésszé tették a költségvetését 10 millió lejjel emelve a projekt korábban becsült értékét.
Novemberben 9,8 százalékon stagnált az éves infláció Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Olyan áramszolgáltatót keresel, akivel nemcsak a számlákról, hanem a hatékonyságról és a kényelmet növelő szolgáltatásokról is anyanyelveden tudsz konzultálni?
A Richter-skála szerint 3,9-es erősségű földrengés történt pénteken 3 óra 54 perckor Vrancea megyében – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
szóljon hozzá!