Hirdetés
Hirdetés

Korábbi mulasztások miatt döcög a Hargita megyei hulladékgazdálkodási rendszer előkészítése

A berendezések, lerakók beüzemelésre várnak Hargita megyében •  Fotó: Gergely Imre

A berendezések, lerakók beüzemelésre várnak Hargita megyében

Fotó: Gergely Imre

Noha elég hosszú ideje készülnek rá, továbbra sem írták ki a közbeszerzési eljárásokat az európai uniós támogatással kiépült Hargita megyei integrált hulladékgazdálkodási rendszer működtetésére. A projekt új szakmai irányítója szerint a korábbi menedzsment több téren mulasztott, ezt most igyekeznek pótolni.

Kovács Attila

2021. október 02., 20:122021. október 02., 20:12

A gyergyóremetei hulladékgazdálkodási központot, ahová az európai uniós támogatással kiépült Hargita megyei integrált hulladékgazdálkodási rendszerben begyűjtött hulladék kerül, már több mint öt éve átadták, a térségi hulladékátrakó állomások elkészítése ennél tovább tartott.

Különösen a korondi létesítmény befejezését hátráltatták a lakosság egy része által indított perek, amelyek során az átrakó elhelyezkedését, lakóházakhoz való közelségét kifogásolták.

2019 decemberében jelentették be, hogy lezárult az európai uniós támogatású projekt során az elszámolható költségek kifizetése, és következik a lerakó, illetve a megye három nagy térségében a hulladék összegyűjtésére és elszállítására vonatkozó közbeszerzési eljárások előkészítése. Ennek közel két éve, a licitek közül viszont csak egyet hirdettek meg idén év elején, amelyet utána vissza is vontak. Balázsi Arnold ipari környezetvédelmi mérnök, hulladékgazdálkodási szakember, a projekt új szakmai irányítója szerint

a korábbi illetékesek mulasztottak, nem is keveset.

•  Fotó: Pinti Attila Galéria

Fotó: Pinti Attila

Egymásnak ellentmondó részletek

Mint rámutatott, a remetei hulladékkezelő központ működtetéséhez szükséges közbeszerzési eljárás dokumentációját, ahol a hulladékokat válogatni, komposztálni, újrahasznosításra továbbítani és lerakni fogják, a korábbi koordinátor hibásan készítette el, ezért

a licitet megóvták és le is kellett állítani.

Korábban ezzel kapcsolatban Zólya László geológus, a Hargita Megyei Integrált Hulladékgazdálkodási Egyesület szakembere úgy nyilatkozott, a tanácsadó cég által összeállított anyag megfelelt a közbeszerzési dokumentációt ellenőrző hatóságok elvárásainak, viszont

elképzelhetőnek tartotta, hogy nem volt „egy bizonyos szolgáltató szájíze szerint megírva”.

Azt elismerte, hogy volt 3-4 olyan kérdés, amelyek esetében a közbeszerzési dokumentációban közölt megfogalmazást, illetve számítást újra kellett gondolni. A hulladék gyűjtésére és szállítására vonatkozó közbeszerzési anyag el sem készült az új projektvezető szerint. Zólya erről februárban azt mondta, hogy

amíg a lerakó működtetője nem ismert, nem lehet kiírni a megye három nagy térségében a hulladék összegyűjtésére és elszállítására vonatkozó liciteket sem, mert az ott alkalmazott hulladékkezelési árak fogják befolyásolni a hulladék összegyűjtésének árait is.

Balázsi kifejtette, utóbbi esetben a legfontosabb, hogy a hulladék előválogatása már a lakosság portáin történjen meg, ezzel is csökkentve a lerakásra szánt hulladék mennyiségét, illetve a kezelő központ működési költségeit. Azt is közölte, hogy

a tender dokumentációját újra fel kellett építeni, végighaladva minden fázison, ahol még találkoztak elvégzendő feladatokkal.

•  Fotó: Pinti Attila Galéria

Fotó: Pinti Attila

Ezek között volt a valós hulladékmennyiségre vonatkozó, jelentett adatok megjelenítése a közbeszerzési kiírásban, vagy a csíkszentsimoni válogatóállomás átvétele a megyei közvagyonba, hogy a licit folyamán át lehessen adni a szolgáltatónak működtetésre, beleszámítva a szerződés értékébe a vagyon értékét. Azt is elmondta:

hiányoztak a szükséges jóváhagyások a hulladék mennyiségének a valós mennyiségekhez való igazításához, a szolgáltatási szerződések hatról kettőre történő csökkentéséhez, és az »annyiért fizess, amennyit eldobsz« elv törvény szerinti pontos elszámolhatóságának biztosításához – ezeket beszerezték.

„Az előkészítés három hónapot vett igénybe, tehát ha ezeket a jóváhagyásokat a korábbi koordinátor beszerezte volna, az elmúlt három esztendő bármelyik időszakában, akkor már zajlanának a közbeszerzési folyamatok, vagy már akár be is fejeződhettek volna” – magyarázta. Kérdésünkre Balázsi úgy értékelt, hogy

valamiért nem működött hatékonyan a kommunikáció a tanácsadó és a menedzsment között, nem tudták eldönteni a rendszerrel kapcsolatban, hogy mit hogyan csináljanak, emiatt nem is lehetett jól előkészíteni.

Ezért is húzódhatott ilyen sokáig a projekt elindítása – vélekedett.

A hulladék előválogatása jelentősen befolyásolja majd az árakat •  Fotó: Erdély Bálint Előd Galéria

A hulladék előválogatása jelentősen befolyásolja majd az árakat

Fotó: Erdély Bálint Előd

Példaértékű rendszert szeretnének

A feladatfüzetet és a hozzátartozó dokumentumcsomagot véglegesítették, és ellenőrzésre továbbították – tudtuk meg, így a gyergyóremetei lerakó üzemeltetésére nemsokára kiírhatják a licitet. „A gyűjtés-szállítás esetében hamarosan végzünk a tenderfüzet összeállításával és miután azt minden önkormányzat tanácshatározattal jóváhagyta, térhetünk rá a közbeszerzés elindítására.

Idézet
Azon vagyunk, hogy a tanácshatározatok minél hamarabb megszülessenek, és ezúton is kérjük a településvezetőket, hogy operativitásukkal segítsék a munkánkat

– közölte.

Hirdetés

Balázsi Arnold úgy látja, a módosítások nyomán a megyei hulladékgazdálkodási rendszer követhető, elszámoltatható és fenntarthatóan működtethető lesz, és mindenki számára előnyös. „Ez azért is volt nagyon fontos, mert

az országban nincs egy arra vonatkozó jól kidolgozott forgatókönyv, hogy ezeket a rendszereket hogyan is kellene működtetni.

Csak azt látjuk, hogy mindenik megyének problémái adódnak, például Maros megye, Bukarest 1-es kerület, Máramaros megye, stb. Az ő hibájukat és a mi korábbi menedzsmentünk hibáit végig elemezve dolgoztuk ki a Hargita megyei rendszert, mely véleményem szerint példaértékű lesz országos szinten – vetítette előre a szakember.

Közel 200 millió lejbe került

Az integrált hulladékgazdálkodási rendszer létrehozásának teljes költsége áfástól 190,5 millió lej volt, ebből az összegből a nem elszámolható részt, 36,6 millió lejt a Hargita Megyei Tanács biztosította. A beruházás során több év alatt nyolc szelektív hulladékgyűjtő udvar, két átrakó állomás, illetve Gyergyóremetén egy hulladékgazdálkodási központ épült lerakóval, komposztáló- és válogatóállomással, célgépekkel, ugyanakkor gyűjtőkonténereket is vásároltak.

Hirdetés
2 hozzászólás Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 02., kedd

Sikaszó, Ivómezeje, Maroshévíz – a közös bennük, hogy mindhárom településen medvét láttak

A Zetelaka községhez tartozó Sikaszóban kedd délben és délután is láttak medvét. Este újabb településeken is feltűnt a nagyvad.

Sikaszó, Ivómezeje, Maroshévíz – a közös bennük, hogy mindhárom településen medvét láttak
Hirdetés
2026. június 02., kedd

A Nobel-vacsorák kulisszatitkairól is beszélt Krasznahorkai László Marosvásárhelyen

Gyulán román barátjával harangozott a görög-keleti templomban, Japánban asztalosinas volt, rácsodálkozott Mongóliára, születése óta hajtja a kíváncsiság. Az irodalmi Nobel-díjas Krasznahorkai László Marosvásárhelyen mesélt. Vastapssal köszönték.

A Nobel-vacsorák kulisszatitkairól is beszélt Krasznahorkai László Marosvásárhelyen
2026. június 02., kedd

Ötven pár mutatta meg tánctudását az esőben

Négy év szünet után ismét egy flashmobbal jelentkezett a sepsiszentgyörgyi Kék Hold táncklub, amelyről a beavatottak már tudják, hogy tagjait az eső sem tudja elriasztani. Kedd délután park felső sétányán 50 pár táncolt az esőben.

Ötven pár mutatta meg tánctudását az esőben
2026. június 02., kedd

Újgenerációs harcjárműveket és légvédelmi rendszereket vásárol Románia

A német Rheinmetall hadiipari vállalat kedden bejelentette, hogy 5,7 milliárd euró értékű szerződéseket írt alá a román hadsereggel, amit a cég „az elmúlt időszak legnagyobb nemzetközi szerződéscsomagjának” nevezett.

Újgenerációs harcjárműveket és légvédelmi rendszereket vásárol Románia
Hirdetés
2026. június 02., kedd

Ahogy lejár a végzősöknek a tanév, máris kezdődik is az érettségi

Elkezdődött a beiratkozás a 2026-os nyári érettségi vizsgaidőszakra, a végzősöknek pedig június 4-én véget ér a tanév. A szóbeli vizsgák jövő héten, az írásbeli megmérettetések pedig június 29-én kezdődnek.

Ahogy lejár a végzősöknek a tanév, máris kezdődik is az érettségi
2026. június 02., kedd

Kelemen Hunor: még vészmegoldásnak sem jó Eugen Tomac miniszterelnökké jelölése

Kelemen Hunor szerint Eugen Tomac esetleges miniszterelnökké jelölése „még vészmegoldásnak sem” tekinthető.

Kelemen Hunor: még vészmegoldásnak sem jó Eugen Tomac miniszterelnökké jelölése
2026. június 02., kedd

Az AUR nem szavaz meg olyan kormányt aminek nem lehet a részese

A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) frakciói nem fognak bizalmat szavazni egy olyan kormánynak, amelyben a párt nem vesz részt – jelentette ki kedden Ștefăniță Avrămescu képviselő.

Az AUR nem szavaz meg olyan kormányt aminek nem lehet a részese
Hirdetés
2026. június 02., kedd

Június második felében nyithatják meg a forgalom előtt a Transzfogarasi utat

Vélhetően június második felében nyitják meg a forgalom előtt a Transzfogarasi utat a Szeben megyei Bilea-tó és az Argeș megyei Piscul Negru között – jelentette be kedden a brassói regionális útigazgatóság szóvivője.

Június második felében nyithatják meg a forgalom előtt a Transzfogarasi utat
2026. június 02., kedd

A volt államfő szerint hibás döntés lenne egy parlamenti háttér nélküli miniszterelnök kinevezése

A miniszterelnök kijelölésének és egy biztos parlamenti támogatást élvező stabil kormány megalakításának késlekedése az ország politikai, gazdasági, társadalmi és biztonsági helyzetének gyors ütemű romlásához vezet – jelentette ki Traian Băsescu.

A volt államfő szerint hibás döntés lenne egy parlamenti háttér nélküli miniszterelnök kinevezése
2026. június 02., kedd

A PNL nem fog olyan kormányt megszavazni, amiben a PSD is részt vesz

A Nemzeti Liberális Párt (PNL) szenátusi frakcióvezetője, Daniel Fenechiu kedden kijelentette, hogy véleménye szerint pártja nem fogja támogatni Eugen Tomac miniszterelnökké jelölését.

A PNL nem fog olyan kormányt megszavazni, amiben a PSD is részt vesz
Hirdetés