
Most még a régi kukák állnak a majdani ökoszigetek elkészült alapján
Fotó: Székelyudvarhely Polgármesteri Hivatala
Nem csupán megújulnak, hanem a számuk is nő a szelektív hulladékgyűjtő pontoknak Székelyudvarhelyen, ahol több székelyföldi városhoz hasonlóan ötven új hulladékgyűjtő ökoszigetet fognak telepíteni különböző helyszíneken.
2024. november 13., 09:102024. november 13., 09:10
Az új hulladéktárolók telepítése a környezettudatosság jegyében történik, hiszen civilizáltabb gyűjtést eredményez azáltal, hogy a lakók digitális kártyát kapnak, amivel nyitni lehet majd az új tárolókat – mondta el lapunknak Zörgő Noémi, a városháza sajtóreferense, arra a kérdésünkre válaszolva, hogy miért tartották fontosnak megpályázni az Országos Helyreállítási Tervből (PNRR) létrehozandó új ökoszigeteket.
Nemcsak megújulnak a szelektív hulladékgyűjtő pontok, hanem ki is bővülnek, ugyanis a jelenlegi 37 helyett 50 lesz a városban. A mostani helyek mellett például a Csereháton is kialakítanak egy gyűjtőpontot, hiszen a negyed kibővült az évek során. Az új helyszínek meghatározásánál ugyanakkor figyelembe vették azt is, hogy vannak olyan városrészek, ahol korábban nem volt a lakók számára a közelben elérhető ilyen hulladékgyűjtő pont.
Azt is megtudtuk, hogy a majdani gyűjtőpontok a tömbházakban lakókat, és a tömbháznegyedek tisztább, élhetőbb környezetének megteremtését fogják „szolgálni”, a magánházaktól ugyanis ezután is meghatározott napokon szállítja el a szelektív hulladékot a hulladékgazdálkodással foglalkozó szakcég.
amelyekre a környezetvédelmi minisztériumnál leadott két pályázaton keresztül kapott pénzt a város.
Mint Zörgő Noémi elmondta, a pályázatba foglaltak értelmében az önkormányzat az ökoszigetek helyszínét kell biztosítsa, a gyűjtőpontként működő konténereket pedig a minisztérium. A tervezett ötven gyüjtőpontból 23-nak az előkészítése – az alapjuk lebetonozása – kell befejeződjön péntekig, ezzel a munkálattal pedig jól haladnak, hiszen több is elkészült már.
amelyekbe külön kell majd bedobni a biológiailag lebomló, a maradék, az üveg, a műanyag/fém, valamint a papír/karton hulladékot.
Itt lesznek az elsők
Székelyudvarhelyen a Forrás, a Céhek, az Építők, a Szabók, a Lakatosok és a Győzelem utcákban, az Ifjúság bejáratnál, a Téglavető bejáratban két helyen, a Tavasz sétány és a Függetlenség sugárút közötti részen, az Ady Endre utcában, a Tavasz sétányon, a Béke utcában, a Cekend utcában, a Berek sétányon, a Berek sétány és a Malom utca találkozásánál, az 1918. December 1. utcában, a Kuvar és az Éltetőkút utcák találkozásánál, a Kiss Gergely utcában, a Cserehát lakónegyedben, a Tábor utcában, a Nicolae Bălcescu, valamint a Kuvar utcákban telepítenek új, szelektív hulladék tárolására alkalmas elektronikus ökoszigeteket a közeljövőben.
A hadsereg radarrendszere vasárnap délután egy drónt észlelt az ukrán-román folyami határ közelében. A helyzet megfigyelésére 15 óra 17 perckor felszállt két F-16-os vadászgép a borceai 86-os légibázisról.
Több mint 4,29 millió lej értékben szabott ki bírságokat és összesen 570 járművezetői engedélyt vont be a Román Rendőrség az elmúlt 24 órában, miközben több ezer járművet és személyt ellenőriztek a Blocada elnevezésű országos akció során.
Székelyföldet is eléri az országos hőhullám: Maros megyében kedd reggelig narancssárga hőségriasztás van érvényben, miközben az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) augusztus 6-áig meghosszabbította a rendkívüli melegre vonatkozó előrejelzését.
Miközben Magyarországon vasárnapra teljesen leállhat a Paksi Atomerőmű a Duna rekordalacsony vízállása miatt, Romániában is egyre súlyosabbá válik a helyzet.
Vasárnap hajnalban lekapcsolták a Paksi Atomerőmű utolsó előtti termelőegységét a Duna alacsony vízállása miatt. Magyar Péter szombat éjszakai bejelentése szerint vasárnap folyamán az utolsó blokkot is leállítják.
A rendőrök büntetőeljárást indítottak a pénteki câmpulungi közúti baleset ügyében, amelyben egy személy életét vesztette, 13 pedig megsérült.
A szakhatóságok a Duna Bala-ágánál is különböző beavatkozási lehetőségeket elemeznek, hogy biztosítsák a cernavodai atomerőmű 2-es reaktorának működéséhez szükséges vízszintet – jelentette ki péntek este Ilie Bolojan.
Jövő héttől ingyenesen lehet használni a városi buszjáratokat Csíkszeredában a hétvégéken. A Csíki Trans Kft. ugyanakkor 25 százalékkal emeli a bérletek árát, a jegyek ára azonban egyelőre a régi marad.
Országos energetikai válsághelyzetet hirdettek Romániában augusztusra a villamosenergia-termelés csökkenése miatt – jelentette be pénteken Ilie Bolojan.
Újabb marosvásárhelyi útkereszteződéseknél és átjáróknál helyezik üzembe az új jelzőlámpákat az okos forgalomirányító-rendszer részeként. Soós Zoltán polgármester szerint segítenek, gyorsítják a haladást.
szóljon hozzá!