Könnyed, nyárias finomságok – újabb receptek a Főnix Konyhából

Egy hideg gyümölcsleves frissítőként is hat a nyári melegben •  Fotó: Főnix Konyha

Egy hideg gyümölcsleves frissítőként is hat a nyári melegben

Fotó: Főnix Konyha

Használjuk ki, hogy rengeteg vitamindús gyümölcs beszerezhető az üzletekből és kertekből, hiszen ezekből könnyed leveseket, desszerteket készíthetünk – fogalmazott portálunknak Bándi Sándor Domokos, a Főnix Konyha szakácsa, aki ezúttal a témához illő recepteket mutatott be.

Fülöp-Székely Botond

2019. július 10., 13:242019. július 10., 13:24

Leves főzés nélkül: szinte minden gyümölcsből elkészíthetők, de ezúttal a szezonra való tekintettel a sárgadinnyét választotta alapul Bándi Sándor Domokos, aki egy könnyed hideg leves összeállítását mutatja be. Ez

jó társa lehet egy nehezebben emészthető főételnek, de akkor is ideális, ha csak egy vitamindús friss étellel szeretnénk csillapítani éhségünket egy meleg nyári napon.

Első lépésként kettévágjuk a sárgadinnyét, és kiszedjük a magjait. Ezután egy karalábévájóval kis gombócokat szedünk ki a gyümölcs húsából – amit később díszítésként használhatunk –, a megmaradt részt pedig egy főzőedénybe tesszük. Utóbbihoz főzőtejszínt, kevés mézet és gyömbért adunk, illetve ízlés szerint bort vagy pezsgőt is öntünk rá. A masszát később egy mixerrel krémes állagúra keverjük ki, hogy minél inkább hasonlítson a levesre. Persze ha ez nem sikerül, tejjel hígíthatjuk. Ebbe tesszük bele a sárgadinnyegombócokat, amelyeket korábban vájtunk ki, és egy kis citromfűvel vagy mentával ízesítjük, valamint tejszínhabbal is feldobhatjuk. Tálalás előtt ugyanakkor érdemes lehűteni az ételünket.

Idézet
Ez a leves tíz perc alatt kész van, és könnyedén előállíthatunk nagyobb adagokat is

– magyarázta a szakács, hozzátéve, hogy hasonló módszert kell alkalmaznunk, ha éppen nektarint, epret vagy kivit választunk alapanyagként.

Éretlen banánból

Egy könnyen elkészíthető desszert a karamellizált, mandulás banán, amellyel könnyen mosolyt varázsolhatunk vendégeink, családtagjaink arcára – mondta a szakács. „Van, amikor még nem teljesen érett a banán, és ezért nem vesszük meg, de jelen esetben nekünk éppen erre van szükségünk” – közölte. Ha megjött a kedvünk a desszertkészítéshez, akkor olvasszunk fel némi cukrot – lassú lángon – egy serpenyőben vagy bármilyen más edényben. Amikor átlátszóvá vált, adagoljunk hozzá némi vajat, majd kavarjuk el, és jöhet is a nagyobb darabokra szeletelt banán. Ezt rummal vagy más tömény itallal kell leönteni, amit ha meggyújtunk, elpárolog belőle az alkohol, és csak az ital finom íze marad meg.

Ha ez megtörtént, kevés főzőtejszínt adagolunk a hozzávalókhoz, és elkavarjuk. Desszertünket végül előre megpirított mandulaszeletekkel szórjuk meg, majd el is zárhatjuk a gáztűzhelyet. Az édességet melegen fogyasszuk. Bándi Sándor Domokos megjegyezte, már csak azért is kézenfekvő ez a recept, mert

ha vajat adunk a karamellizált cukorhoz, az nem ragad annyira oda, hogy később nehéz legyen mosogatni.

Gond csak akkor lehet, ha víz kerül a felolvasztott cukorba.

Desszert haladóknak

Érdemes créme brülée-t készítenie annak a háziasszonynak, aki meglepné családtagjait, hiszen bár időigényes munkáról van szó, mégis megéri az eredmény. Persze nem is olyan nehéz a francia desszert összeállítása, mint azt elsőre gondolnánk – fejtette ki Bándi.

Csak időigényes, de nem nehéz a francia créme brülée elkészítése •  Fotó: Főnix Konyha Galéria

Csak időigényes, de nem nehéz a francia créme brülée elkészítése

Fotó: Főnix Konyha

Tojássárgára van szükségünk, amelyhez vaníliás és kristálycukrot kell adni, majd ezt ki kell kavarni addig, amíg a cukor is elolvad. Ezután főzőtejszínt és egy kevés tejet kell hozzáadni a masszához. Ha megvagyunk, akkor egy edénybe vizet teszünk oda főni, és amikor már lobog, a gőz fölé helyezzük az edényünket, amelyben a hozzávalók vannak, majd krémesre kavarjuk azokat. A gőz fogja összesűríteni a masszát.

Ezután a krémet hőálló edényekbe tesszük, amelyeket egy mélyebb tálcára helyezünk. A tálcát az edények feléig kell felönteni meleg vízzel, majd mindezt előmelegített – 180 Celsius-fokos – sütőbe kell helyezni. Onnan egy óra múlva lehet kivenni, majd le kell hűteni. Tálaláskor cukrot kell szórni a krém tetejére, amit karamellizáló pisztollyal vagy egy egyszerű vihargyújtóval is rá lehet égetni. Kísérőként valamilyen szezonális gyümölcsöt is mellé lehet tenni.

Galéria

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. március 23., hétfő

Magyar nemzetiségű az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság új elnöke

Kinevezte az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) elnökét Ilie Bolojan kormányfő.

Magyar nemzetiségű az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság új elnöke
Hirdetés
2026. március 23., hétfő

Megyei szintű döntések az erdélyi A8-as autópályaépítés érdekében

Néhány Hargita megyei útszakaszt töröltek a megye közvagyonából az A8-as autópálya építése miatt, ugyanis az autósztráda nyomvonala egybeesett egyes szakaszokon a megyei útakkal. Hétfőn ülésezett Hargita Megye Tanácsa.

Megyei szintű döntések az erdélyi A8-as autópályaépítés érdekében
2026. március 23., hétfő

Fokozódik a forráselvonás, ami csak Bukarestnek jó

Az önkormányzatok mozgástere szűkül, mivel az állam egyre több bevételt tart vissza központilag. Az osztalékadó, a szerencsejáték-adó és a kamatadó után idén már a személyi jövedelemadó (szja) egyharmada is Bukarestnél marad.

Fokozódik a forráselvonás, ami csak Bukarestnek jó
2026. március 23., hétfő

Oktatási minisztérium: 59 iskolában nem tartják meg a próbaérettségit

Több mint 114 600 diák vett részt hétfőn a próbaérettségi román nyelvből és irodalomból tartott írásbeli vizsgáján – tájékoztatott az oktatási minisztérium.

Oktatási minisztérium: 59 iskolában nem tartják meg a próbaérettségit
Hirdetés
2026. március 23., hétfő

Lopott autóval kapták el, és jogosítványa sem volt a 18 éves fiatalnak

Jogosítvány nélkül, egy udvarról eltulajdonított autóval kaptak el egy 18 éves fiatalt Gyergyóújfaluban hétfő hajnalban.

Lopott autóval kapták el, és jogosítványa sem volt a 18 éves fiatalnak
2026. március 23., hétfő

Az AUR megtámadta az alkotmánybíróságon az országos költségvetés-tervezetét

A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) megtámadta az alkotmánybíróságon a 2026-os állami költségvetésről szóló törvénytervezetet. A testület csütörtökön tárgyalja a beadványt.

Az AUR megtámadta az alkotmánybíróságon az országos költségvetés-tervezetét
2026. március 23., hétfő

Energiaügyi miniszter: fékezni fogják az áremelkedést a kormány üzemanyagpiacot érintő intézkedései

A kormánynak az üzemanyagpiacot érintő tervezett intézkedései nem fogják teljes mértékben ellensúlyozni a közel-keleti konfliktus okozta világpiaci zavarok hatásait, de fékezni fogják az áremelkedést – nyilatkozta hétfőn az energiaügyi miniszter.

Energiaügyi miniszter: fékezni fogják az áremelkedést a kormány üzemanyagpiacot érintő intézkedései
Hirdetés
2026. március 23., hétfő

Battle on Snow 2026 – Látvány, sebesség és stílus a Madarasi Hargitán

A tél egyik legizgalmasabb eseménye tér vissza a Madarasi Hargita szívébe: március 28–29. között ismét megrendezésre kerül a Battle on Snow, amely évről évre a régió egyik leglátványosabb snowboard- és síversenyévé nőtte ki magát.

Battle on Snow 2026 – Látvány, sebesség és stílus a Madarasi Hargitán
2026. március 23., hétfő

Kedden fog beavatkozni a kormány az üzemanyagok árába

Sürgősségi rendeletet készül elfogadni a kormány kedden, amellyel válsághelyzetet hirdetnek ki a kőolaj, illetve a kőolajtermékek piacán, intézkedéseket határozva meg a gazdaság és a lakosság védelmére a válság idején.

Kedden fog beavatkozni a kormány az üzemanyagok árába
Hirdetés