
Negyvenöt év múltán. Szétszéledtek, de a népzene összetartja őket
Fotó: Veres Nándor
Kájoni és a népzene címmel lemezbemutató koncertekre készül az 1976-ban, negyvenöt évvel ezelőtt Csíkszeredában megalakult Barozda Együttes. Az autentikus népzene tolmácsolásának alapgondolatával indulva a 30 éves évforduló után új lemezzel és koncertekkel is készül az együttes.
2021. szeptember 30., 15:512021. szeptember 30., 15:51
2021. szeptember 30., 18:202021. szeptember 30., 18:20
A koncertsorozatot felvezető sajtótájékoztatón Ferencz Angéla, a Hargita Megyei Kulturális Központ vezetője közös szellemi erőfeszítésként jellemezte azt a kiadványt, amit az évforduló alkalmából készítettek.
– mondta el felvezetőként.
Simó József alapítótag az elmúlt 45 évre emlékezve kiemelte, a népzene gyökereivel többször is találkoztak, majd a régizenei anyagokat összekapcsolták a mai, élő népzenével. A koncertekkel kapcsolatban elmondta, egy zenei utazás lesz Kájoni Jánostól napjainkig.
Fotó: Veres Nándor
– mondta, hozzátéve, hogy ő a zenei rész összeállításával foglalkozott. Megjegyezte, nem volt egyszerű feladat egy ilyen horderejű lemez létrehozása, hiszen különböző helyeken élnek az együttes tagjai. Kiemelte,
Fotó: Veres Nándor
A dallamkapcsolatok nagy részét Pávai István népzenekutató állította össze. A CD-n feldolgozott Kájoni-dallamok fő forrását a Kájoni-kódex orgonatabulatúra-írása jelentette. „Kultúrtörténeti jelentőséggel bír, hogy Kájonit játszunk ezen a bemutatón. Ő gyűjtötte össze a kor tánczenéit, amit a köznép és a nemesség is táncolt” – avatott be a részletekbe Pávai, aki szintén alapítótag. Úgy értékelte,
Fotó: Veres Nándor
Györfi Erzsébet alapítóénekes gyönyörű kihívásként jellemezte a munkát és a próbákat. A felszólalók mellett még Simó Csongorral és Toró Lajossal kiegészülve áll össze az együttes.
A koncertsorozat október 2-án, Sepsiszentgyörgyön, a Háromszék Táncstúdióban 18 órától veszi kezdetét. 3-án Csíkszeredában a Csíki Moziban szintén 18 órától, 4-én Marosvásárhelyen a Spectrum Színházban ugyancsak 18 órától lépnek színpadra, míg 5-én a magyarfülpösi református templomban zárul a turné 17 órás kezdéssel.
Fotó: Veres Nándor
A koncerteken felcsendülnek egyrészt a lemez dalai, másrészt pedig az elmúlt 45 év régizenei és népzenei produkciói. A bemutatókon közreműködnek a jelenleg régizenével foglalkozó fiatalabb generációk is.
Részlegesen leállt vasárnap délelőtt a Facebook, a közösségi oldal jelenleg csak a mobiltelefonos applikáción keresztül elérhető, asztali számítógépről és mobil böngészőből nem.
Az Országos Meteorológiai Szolgálat vasárnap másodfokú (narancssárga jelzésű) figyelmeztetést adott ki jelentős mennyiségű csapadékot hozó felhőszakadások, viharos szél, valamint közepes, helyenként nagyméretű jégeső veszélye miatt.
Motorkerékpárok hangja töltötte be Csíkszereda főterét szombat délután: mintegy százan gyűltek össze, hogy részt vegyenek a harmadik alkalommal megszervezett Szoknyás Guruláson.
Ha a Szent László-monda kerül szóba, akkor Gelencének mindenképp eszünkbe kell jutnia. Az orbaiszéki falu Árpád-kori temploma azonban más értékes freskókat is őriz, a közel hétszáz éves Alexandriai Szent Katalin-ciklust éppen most újítják fel.
Az Alaptörvény rendelkezései szerint július 20-tól ideiglenesen Forsthoffer Ágnes, az Országgyűlés elnöke látja el a köztársasági elnök jogköreit. Az Országgyűlésnek 30 napon belül új köztársasági elnököt kell választania – ismertette Magyar Péter.
Sulyok Tamás köztársasági elnök aláírta az alaptörvény tizenhetedik módosítását szombaton – közölte az államfő a Facebook-oldalán. A módosítás hatálybalépését követő napon a hivatalban lévő köztársasági elnök megbízatása megszűnik.
Egy hosszabb időszak után, amely alatt az üzemanyagok ára viszonylag stabil maradt, a piacvezető OMV Petrom is megemelte szombaton az árait, ám a többi nagy hálózattal ellentétben nemcsak a gázolajat, hanem a benzint is drágította.
Talán senki nem gondolta volna, hogy az áprilisi rendszerváltás egyik mellékes eredménye lesz a magyar parlamentarizmus feltámadása – írta Magyar Péter miniszterelnök szombaton a Facebook-oldalán.
Egy műszaki meghibásodás miatt a Bilea-vízesés és a Bilea-tó között közlekedő felvonó kabinjaiban rekedt szombaton több turista, de nincsenek veszélyben – közölte a Szeben megyei Salvamont vezetője, Dan Popescu.
Egy sofőr ittasan, egy másik pedig felfüggesztett jogosítvánnyal ült volán mögé szombatra virradóan Hargita megyében. A rendőrök mindkettőjüket feltartóztatták, és büntetőeljárás indult ellenük – közölte a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság.
szóljon hozzá!