
Negyvenöt év múltán. Szétszéledtek, de a népzene összetartja őket
Fotó: Veres Nándor
Kájoni és a népzene címmel lemezbemutató koncertekre készül az 1976-ban, negyvenöt évvel ezelőtt Csíkszeredában megalakult Barozda Együttes. Az autentikus népzene tolmácsolásának alapgondolatával indulva a 30 éves évforduló után új lemezzel és koncertekkel is készül az együttes.
2021. szeptember 30., 15:512021. szeptember 30., 15:51
2021. szeptember 30., 18:202021. szeptember 30., 18:20
A koncertsorozatot felvezető sajtótájékoztatón Ferencz Angéla, a Hargita Megyei Kulturális Központ vezetője közös szellemi erőfeszítésként jellemezte azt a kiadványt, amit az évforduló alkalmából készítettek.
– mondta el felvezetőként.
Simó József alapítótag az elmúlt 45 évre emlékezve kiemelte, a népzene gyökereivel többször is találkoztak, majd a régizenei anyagokat összekapcsolták a mai, élő népzenével. A koncertekkel kapcsolatban elmondta, egy zenei utazás lesz Kájoni Jánostól napjainkig.
Fotó: Veres Nándor
– mondta, hozzátéve, hogy ő a zenei rész összeállításával foglalkozott. Megjegyezte, nem volt egyszerű feladat egy ilyen horderejű lemez létrehozása, hiszen különböző helyeken élnek az együttes tagjai. Kiemelte,
Fotó: Veres Nándor
A dallamkapcsolatok nagy részét Pávai István népzenekutató állította össze. A CD-n feldolgozott Kájoni-dallamok fő forrását a Kájoni-kódex orgonatabulatúra-írása jelentette. „Kultúrtörténeti jelentőséggel bír, hogy Kájonit játszunk ezen a bemutatón. Ő gyűjtötte össze a kor tánczenéit, amit a köznép és a nemesség is táncolt” – avatott be a részletekbe Pávai, aki szintén alapítótag. Úgy értékelte,
Fotó: Veres Nándor
Györfi Erzsébet alapítóénekes gyönyörű kihívásként jellemezte a munkát és a próbákat. A felszólalók mellett még Simó Csongorral és Toró Lajossal kiegészülve áll össze az együttes.
A koncertsorozat október 2-án, Sepsiszentgyörgyön, a Háromszék Táncstúdióban 18 órától veszi kezdetét. 3-án Csíkszeredában a Csíki Moziban szintén 18 órától, 4-én Marosvásárhelyen a Spectrum Színházban ugyancsak 18 órától lépnek színpadra, míg 5-én a magyarfülpösi református templomban zárul a turné 17 órás kezdéssel.
Fotó: Veres Nándor
A koncerteken felcsendülnek egyrészt a lemez dalai, másrészt pedig az elmúlt 45 év régizenei és népzenei produkciói. A bemutatókon közreműködnek a jelenleg régizenével foglalkozó fiatalabb generációk is.
Erősödött pénteken a román deviza az euróhoz képest, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank középárfolyama szerint 0,37 banival (0,07 százalékkal) 5,2353 lejre csökkent a csütörtöki 5,2390 lejről.
Tavaly a legalább tíz embert foglalkoztató európai uniós vállalkozások közel kétharmada (63,6 százaléka) használt valamilyen közösségi oldalt; Románia a sereghajtók közé tartozik e tekintetben.
Több mint háromszáz éves tölgy terebélyesedik a székelyudvarhelyi szovjet síremlék közelében, amely a város legidősebb élő fájának számít. Szakemberek vizsgálatokat végeznek, majd tervet dolgoznak ki a fa életének meghosszabbítására.
Megnyílt pénteken a forgalom előtt a Transzfogarasi út Piscul Negru és Bilea-vizesés közötti szakasza – jelentette be a brassói regionális útigazgatóság szóvivője, Elekes Róbert. A magashegyi úton 7 és 21 óra között lehet közlekedni.
A bukaresti ügyészség pénteken 60 napra hatósági felügyelet alá helyezte Makaveli néven ismert Alexandru Zidarut.
Az idei első negyedévben 11 876 lakást adtak használatba Romániában, 914-gyel kevesebbet, mint 2025 azonos időszakában – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) pénteken közzétett adataiból.
A Román Vasúti Személyszállító Vállalat (CFR Călători) péntektől szeptember elejéig közvetlen összeköttetést biztosít a tengerpart és az ország főbb régiói között.
Márciushoz képest áprilisban 95 lejjel (1,6 százalékkal) 5843 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A tűzoltók 15 megye 28 településén és Bukarestben is nagy erőkkel dolgozgtak az elmúlt 24 órában, a csütörtöki vihar okozta károk eltakarításán.
szóljon hozzá!