
A vezetékes víz napi fogyasztásra való használata is értékes pontokat ért. Képünk illusztráció
Fotó: Haáz Vince
Marosvásárhely nyerte el az Európai Klímaszövetség idei díját, a Változtasd meg a jövőt – Change the future – projekt keretében. A versenybe közel 1800 város kapcsolódott be, ezeket előzte meg – főleg a fiataloknak köszönhetően – Marosvásárhely.
2021. április 26., 21:262021. április 26., 21:26
A végéhez érkezett és sikeresnek is bizonyult a Fókusz Öko Központ által kezdeményezett kétéves program, hiszen dicsőséget hozott a városnak. A résztvevői 24 klímabarát tevékenység közül választhatták ki a számukra legmegfelelőbbet. Hajdú Zoltán vezető, aki a romániai részvételt irányította, a Székelyhonnak elmondta, a Változtasd meg a jövőt projekt nyertese tulajdonképpen a város, azok a marosvásárhelyiek, akik bekapcsolódtak a tevékenységbe.
– tekintett előre Hajdú Zoltán, aki azt is hozzáfűzte, hogy zömében fiatalok vettek részt a tevékenységekben. Ezek között a kerékpáros közlekedést emelte ki a Fókusz Öko Központ vezetője, illetve a helyi termelők által előállított termékek fogyasztását, az energiatakarékos égők használatát a hagyományos villanyégők helyett, helyi boltokban történő bevásárlást, helyi és szezonális gyümölcsök és zöldségek fogyasztását, vezetékes víz használatát, a műanyag csomagolóeszközök mellőzését.
A résztvevők – köztük több középiskolás és egyetemi hallgató – a 24 javasolt klímabarát tevékenységbe bekapcsolódva a program internetes felületén pontokat gyűjtöttek a városnak, az 1791 város közül a legtöbbet Marosvásárhelynek, amely így elnyerte az Európai Klímaszövetség Climate Star (Klímasztár) díját, mellyel a legjobb helyi éghajlatvédelmi fejlesztéseket, tevékenységeket díjazza immár kilencedszer az 1800 európai település hálózata.
Bár a kétéves program a végéhez ért, a Fúkusz Öko Központ továbbra is a fenntarthatóságért, az élhető környezetért kampányol, arra biztatva mindenkit, hogy helyi termékeket fogyasszon, a lakhelyéhez közeli kisboltban vásároljon, műanyag reklámszatyor helyett vászontáskát használjon bevásárláshoz, fogyasszon csapvizet, kímélje a környezetét, használjon energiatakarékos elektromos eszközöket.
Idén Marosvásárhely mellett még öt országból (Ausztria, Németország, Magyarország, Olaszország és Svájc) 15 település kapott Klímasztár díjat.
Drón hatolt be szombat reggel Románia irányából Bulgária légterébe, majd a bolgár határtól mintegy 100 méterre felrobbant – közölte Rumen Radev miniszterelnök a bolgár biztonsági tanács ülése után.
Egy várakozó metrószerelvénybe is betévedt az a sérült vaddisznó, amely a mozgólépcsőn jutott le szombaton a Kossuth Lajos téri metróállomás peronjára, de egyik utas sem sérült meg – közölte a BKV Zrt. az MTI-vel.
A pénteki árcsökkenést követően szombaton is olcsóbb lett néhány banival a gázolaj a romániai töltőállomásokon, míg benzint szinten mindenhol az előző napi áron lehet tankolni.
Baka Andrást, a Legfelsőbb Bíróság korábbi elnökét jelöli köztársasági elnöknek a Tisza párt parlamenti frakciója.
Több, kővel megrakott uszályt süllyesztettek a Duna medrébe a csernavodai atomerőmű még működő kettes blokkjának üzemben tartása érdekében – írja a News.ro hírportál szombati közlése nyomán az MTI.
A Moody's elismerte azokat a fontos lépéseket, amelyeket Románia az elmúlt évben a költségvetési egyensúly megteremtése és a kiadások visszafogása érdekében tett – közölte a Facebook-oldalán Nicușor Dan.
Légköri instabilitásra, megerősödő szélre, viharokra és jelentős mennyiségű csapadékot hozó záporokra vonatkozó, sárga jelzésű riasztást adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM). A figyelmeztetés a székelyföldi megyéket is érinti.
Jelenleg 14 megye 133 településén korlátozzák a vezetékes vízellátást a rendelkezésre álló vízkészletek csökkenése miatt – derül ki a Román Vízügyi Igazgatóság (ANAR) péntek este közölt adataiból.
Csatlakozva az országos szintű energiatakarékossági mozgalomhoz – amelyre az energiaügyi minisztérium kérte fel a lakosságot és a nagyfogyasztókat –, a sepsiszentgyörgyi önkormányzat is visszafogja energiafogyasztását.
Magyar Menyasszony címmel nyílt kiállítás a székelyudvarhelyi Haáz Rezső Múzeumban, ahol nem csak az elmúlt 500 év menyasszonyi ruháit, levelezéseket tekinthetik meg az érdeklődők, hanem történetekkel is gazdagodnak.
szóljon hozzá!