
A két előadás alkotói. Csíkban még nem volt rá példa, hogy ilyen közel legyen két bemutató egymáshoz
Fotó: Gecse Noémi
Két bemutatót is tart májusban a Csíki Játékszín, Alekszandr Nyikolajevics Osztrovszkij Erdő című komédiáját Porogi Dorka rendezi, Yasmina Reza Az öldöklés istene című színművet pedig Barabás Árpád állítja színpadra.
2017. május 04., 11:292017. május 04., 11:29
Az alkotók szerdán sajtótájékoztatón számoltak be a készülő előadásokról. A Csíki Játékszín elmúlt évadjainak repertoárjait nézve, jelentős vonulatot képeznek az orosz drámaírók: Bulgakov, Gorkij, Csehov, Gogol művei után most egy Osztrovszkij szöveg elevenedik meg a színpadon, amely többek között arra mutat rá, hogyan szövi át a színház az életet és az élet a színházat – fogalmazott Parászka Miklós, a színház igazgatója.
Az Erdő című komédia premierje május 12-én lesz, az évad utolsó nagyszínpadi bemutatóját Porogi Dorka rendezi. A fiatal rendező nem először dolgozik a csíki társulattal, korábban Molière Tudós nők és Bulgakov Képmutatók cselszövése című előadásokat vitte itt színre.
Mint mondta,
Az előadás díszlet- és jelmeztervezője Kupás Anna, dramaturgja Budaházi Attila, zeneszerző Trabalka Cecília. Az alkotók Morcsányi Géza fordításában játsszák a darabot.
Egy négyszereplős kamaradarabot rendez Barabás Árpád, akit elsősorban színészként ismerhet a közönség, de már jelentős rendezői munkái is voltak. Az előadás többek között arról is szól, hogy a kultúra máza mögött szinte bármelyik pillanatban előbújik belőlünk a szörny – foglalta össze röviden a színházigazgató. Az öldöklés istene című előadás bemutatóját május 20-ára tűzték ki, a Hunyadi László kamarateremben lesz megtekinthető.
A rendező hangsúlyozta, nem szeretne semmit megmagyarázni, a színháznak az a dolga, hogy kérdésekkel foglalkozzon, kérdéseket vessen fel, járja körül, nem pedig az, hogy megválaszolja ezeket.
Hozzátette, talán azért is, mivel elsősorban színész, amikor rendez, akkor a legeslegfontosabb számára a színész, minden más mellékes. Ezen túl pedig az érdekli, hogy mit gondol abban az időszakban a világról, a színész munkájáról.
„Ez arra jó, hogy újrafogalmazzam magam színészként és rendezőként is, és küzdjek az ellen, hogy ne süppedjek bele valami kényelmesbe, rutinba. Ne feleljek meg vélt vagy valós közönségigénynek vagy elvárásnak, azaz tudjam valamilyen szinten frissen tartani magam mind színészként, mind rendezőként, és tudjak figyelni a világra.”
Az előadás díszlettervezője Szűcs-Olcsváry Gellért, jelmeztervezője Török Réka, a rendező munkatársa Deák Katalin, a darab fordítója Bognár Róbert.
Tovább gyűrűzik a vita Adrian Veștea miniszterelnök-jelölése körül. Miközben a PNL egyik európai parlamenti képviselője a politikus kizárását követeli, az AUR előre hozott választásokat sürget, az RMDSZ pedig még mérlegeli álláspontját.
Adrian Veștea szerint miniszterelnökké jelölése nem a PNL megosztását szolgálja, hanem lehetőséget ad arra, hogy a liberálisok folytassák a reformokat és bizonyítsák: készek felelősséget vállalni Románia stabilitásáért.
A legtöbb közúti baleset vasárnap történik, a kritikus időszak pedig 13 óra és 17 óra közé esik – hívja fel a figyelmet a rendőrség. Vasárnap a Maros megyei közlekedési rendőrök közúti ellenőrzést és balesetmegelőzési tevékenységet tartanak.
Rendkívüli egyeztetésre hívja össze a PSD vezető testületeit Mihai Fifor, miután Nicușor Dan államfő Adrian Veșteát bízta meg kormányalakítással. A szociáldemokraták szerint a döntés előtt nem egyeztettek velük.
Erős szélre és zivatarokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztásokat adott ki vasárnap az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Adrian Veștea miniszterelnök-jelölése újabb politikai vitát váltott ki. Ilie Bolojan szerint a lépés a PNL megosztására irányul, míg az USR képviselője azt kifogásolja, hogy Nicușor Dan államfő nem egyeztetett előzetesen az új jelölt személyéről.
Eugen Tomac visszaadta kormányalakítási megbízását, ezért Nicușor Dan államfő vasárnap Adrian Veșteát kérte fel új kormány létrehozására. Az elnök szerint a politikai válságból végül csak egy pártok által támogatott politikai megoldás vezethet ki.
Tisztában voltam azzal, hogy egy szürreális filmre vettem jegyet, amikor úgy döntöttem, hogy megnézem az A24 új horrorfilmjét, a Hátsó szobákat.
Vasárnap nyújtja be a parlamentnek Eugen Tomac kijelölt miniszterelnök a szakértői kormány névsorát és programját. A tervek szerint a kabinet 18 tagból állna: 15 miniszter és három miniszterelnök-helyettes kapna helyet benne.
Országszerte 59 személyt őrizetbe vettek, 96-ot hatósági felügyelet alá, nyolcat pedig előzetes letartóztatásba helyeztek június 8. és 12. között az úgynevezett Jupiter művelet keretében.
szóljon hozzá!