
Évente újratermelődik. Véget vetnének a folyamatnak. Archív
Fotó: Gábos Albin
Nem volt még példa olyan nagyszabású takarításra az Olt-folyó mentén, amilyent szombaton fognak tartani Hargita és Kovászna megyékben. A folyó menti tisztítást figyelemfelkeltő akciónak szánják, ugyanakkor a további szennyezés megelőzését korszerű kamerákkal próbálják megakadályozni.
2021. szeptember 07., 17:092021. szeptember 07., 17:09
2021. szeptember 07., 19:332021. szeptember 07., 19:33
Az Olt forrásától a Brassó megye határáig tartó szakasz egy időben történő tisztítására korábban nem volt példa. Bereczki Kinga, a Háromszéki Közösségi Alapítvány igazgatója a keddi sajtótájékoztatón elmondta,
„Az ötletet a bukaresti Mai Mult Verde (Minél Több Zöld) Egyesület vetette fel a víztisztítási program keretében. A civil kezdeményezés hatására az illetékes hivatalok – vízügyi igazgatóságok, környezetvédelmi hivatalok és a köztisztasági vállalatok – szintén felkarolták az ötletet” – közölte. Az igazgató méltatta a bekapcsolódó önkormányzatok hozzáállását, kiemelve például a csíkszéki Madéfalvát, ahol több mint száz civil bevonásával zajlik majd az akció.
A szervezők figyelmeztető táblákkal, plakátokkal, szemeteszsákokkal és kesztyűkkel segítik a nagytakarítást, a szemét elszállítását pedig az Eco-Csík Kft. vállalta magára.
Zólya László, a Hargita Megyei Integrált Hulladékgazdálkodási Társulás szakembere közölte, a Hargita megyei szakasz feltérképezése során 88 kritikusan szennyezett pontot jelöltek meg az illetékes hatóságok, összesen pedig
Mint elhangzott, az ötletadó egyesület jóvoltából két hete egy 15 méter hosszú hulladékgyűjtő gátat helyeztek el az Olt sepsiszentgyörgyi szakaszán a műanyaghulladék összegyűjtésének céljából. Ennek kapcsán a szakember hozzátette, a Tusnádi-szorosban hasonló úszógát telepítésére van kilátás.
A takarításon túl nehézgépes tisztítást is tartanak a jóval szennyezettebb részeken, továbbá videokamerás rendszer kiépítését is tervezik.
– tudatta a szakember. Mint kiderült, Kovászna megyében a tizenhat kamerából álló rendszert még ebben a hónapban kiépítik.
Csíkszeredában szeptember 11-én 9.30-kor lesznek a gyülekezések a takarításra a három Olt-hídnál, vagyis a csíkzsögödi, a Szécseny felé vezető, illetve a város székelyudvarhelyi kijáratánál levő hídnál. Az akcióban bárki részt vehet.
Szimbolikus időpontban, helyi idő szerint 19.56-kor elindult az átmeneti adás az M1 csatornán Bacsó Péter A tanú című filmjével – közölte az MTVA Sajtó és Marketing Irodája kedd este az MTI-vel.
Az egészségügyi minisztérium 7621 betöltetlen álláshelyet készül felszabadítani az állami egészségügyi intézményekben.
Elsötétült az M1 képernyője, a Kossuth Rádió helyén pedig a Bartók Rádió műsora hallgatható.
Július 20-án indul a magánszemélyeknek szóló 2026-os roncsautó-program, a jelentkezési időszak pedig december 31-ig tart – jelentette be kedden a Környezetvédelmi Alapkezelő (AFM).
Az emberi és anyagi erőforrások hatékonyabb kihasználása, a közös országos és uniós pályázatok jobb kiaknázása érdekében egészségügyi konzorciumot hoztak létre Marosvásárhelyen. A rivalizálás helyett összefogtak a beteg gyógyulása érdekében.
A Sanitas szakszervezeti szövetség országos tanácsa keddi rendkívüli ülésén a teljes egészségügyi ágazatot érintő általános sztrájk meghirdetéséről döntött a kormány gazdaság- és társadalompolitikája elleni tiltakozásul.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök kedden a Facebook-oldalán közölte, hogy júliusban és augusztusban Románia legfontosabb feladata az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó uniós források lehívása.
Kolozs megye az országban az első helyen áll az érettségi vizsgaeredmények tekintetében, 14 iskolában pedig 100 százalékos a sikeresen vizsgázó diákok aránya – tájékoztatott kedden a Kolozs Megyei Tanfelügyelőség (ISJ).
Két öreg fűzfát vágtak ki kedd délelőtt a csíkszeredai központi parkban. A kivágott fák betegek, üregesek voltak, egy újabb vihar esetén a kidőlés fenyegette őket.
Közzétették az érettségi vizsga első eredményeit kedd délelőtt. Székelyföldön több kiemelkedő eredmény is született: Maros megyében egy diák maximális, 10-es átlagot ért el, Hargita és Kovászna megyében is 9,9 feletti átlagokkal zártak a legjobbak.
1 hozzászólás