
Fotó: Veres Nándor
A legbiztosabb védettséget ugyan a szexuális élet megkezdése előtt beadott oltás adja a HPV ellen, de több okból is nagyon jó lenne, ha a fiatal felnőttek is ingyen jutnának hozzá – vélekedett lapunknak Tar Gyöngyi egy törvénykezdeményezés kapcsán.
2025. május 20., 12:032025. május 20., 12:03
Kedvezően véleményezte a képviselőház egészségügyi szakbizottsága azt a törvénykezdeményezést, amely kiterjesztené az ingyenes HPV elleni védőoltásra jogosultak körét a 19 és 26 év közötti fiatal felnőttekre is, nőkre és férfiakra egyaránt. A törvényjavaslatról a képviselőház hoz majd végső döntést.
de nagyon hasznos lenne térítésmentesen elérhetővé tenni a 19-26 éves korosztály számára is – hangsúlyozta megkeresésünkre Tar Gyöngyi, a Hargita Megyei Népegészségügyi Igazgatóság vezetője.
„Ez a legveszélyeztetettebb korosztály, tehát nagyon jó volna, ha kiterjesztenék rájuk is. Mert a nagyon fiatalkorban elkezdett oltás nagyon észszerű ugyan, de
Így viszont fiatal felnőtt korban lehetőség lenne ezt újra átgondolni. Én például sok egyetemista diákommal beszéltem erről, akik lekéstek az ingyenességről, mert annak idején a szüleik, vagy az édesanyjuk nem tartotta ezt fontosnak, vagy nem akarta igényelni az oltást, és mire ők döntést hozhattak a saját nevükben, már csak pénzért tudták megvenni” – magyarázta a megyei tisztifőorvos az ingyenes oltásra jogosultak köre kibővítésének az egyik várható hasznát.
A HPV, azaz humán papillomavírus elleni védőoltás beadását a szexuális élet megkezdése előtt ajánlják, mert a fertőzés nemi úton terjed. Mindazonáltal a szexuális élet megkezdése után is érdemes beadatni, azaz 19–26 éves korban is, hiszen
„Tehát jobb idejében megelőzni valamit, és jó eséllyel megelőzni, mint akár egy kicsi kockázatot is felvállalni” – summázott Tar Gyöngyi, megjegyezve, olyan új kutatási eredmények is vannak, amelyek szerint még a már méhnyakrákos nőknél is javítja a prognózist, ha közben beoltják őket a HPV elleni oltással.
Fotó: MTI/Balogh Zoltán
Nagyon jó kezdeményezés tehát, hogy kiterjesszék az ingyenes oltásra jogosultak körét – véli Tar Gyöngyi, ám visszafogott a törvénytervezet képviselőházi elfogadásának az esélyeit illetően, hiszen, mint emlékeztetett, már hosszú évek óta a képviselőházban porosodik az oltástörvény-tervezet is – „egy nagyon jó, nyugat-európai modell szerint elkészített tervezet” –, amelyet azóta sem fogadott el a képviselőház.
Az Országos Közegészségügyi Intézet által tavaly készített elemzés rámutat: Európa-szerte jelentősen csökkent a méhnyakrák előfordulása és a méhnyakrák miatti halálozás, ám továbbra is Romániában a legmagasabb a méhnyakrák előfordulásának, és az ezzel kapcsolatos elhalálozások aránya egész Európában. Ugyanakkor arra is kitérnek, hogy a méhnyakrákos megbetegedések több mint 95 százalékát HPV-fertőzés okozza.
Majdnem harmadával nőtt a felső légúti megbetegedés miatt orvoshoz fordulók száma az elmúlt héten Hargita megyében. A kórházi kezelésre szorulók száma viszont enyhén csökkent.
A román hadsereg vezérkari főnöke, Gheorghiță Vlad keddi nagyszebeni sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy fel kell készíteni a lakosságot az ország védelmével kapcsolatos feladatok ellátására.
Egy Bákó megyei férfit hivatalosan arról értesítette a megyei szociális és gyermekvédelmi igazgatóság (DGASPC), hogy elhunyt, és emiatt elveszítette egyes jogosultságait, miközben az érintett, Eugen Popa, él és jó egészségnek örvend.
Szigorúbb feltételekhez kötné a mezőgazdasági támogatások igénylését az állam. Egy közvitán lévő törvénytervezet szerint a helyiadó-tartozással rendelkező gazdák nem kaphatják majd meg a támogatásigényléshez szükséges egyik legfontosabb igazolást.
A kormány még nem döntött a roncsautóprogram idei sorsáról – jelentette ki kedden Ploiești-en a környezetvédelmi alapkezelő (AFM) elnöke.
A romániai gazdák követelik az Európai Unió és a Mercosur-államok közötti kereskedelmi megállapodás hatályba lépésének elhalasztását mindaddig, amíg a mezőgazdasági szakmai szervezetek a hozzájárulásukat adják az egyezményhez.
Székelyföld-szerte bemutatják az Ember Maradj – Az Ákos-sztori. Eddig. című zenés portréfilmet. Az eseményekhez közönségtalálkozó is kapcsolódik, ahol a nézők személyesen találkozhatnak Kovács Ákossal.
Ötéves rekordszinten van a gázfogyasztás Romániában – írja az MTI a Transgaz adatai alapján.
Fagyos időjárásra figyelmeztető sárga jelzésű riasztást adott ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) kedden Románia egész területére.
Kelemen Hunor szerint az alkotmánybíróság már nem halogathatja sokáig a döntéshozatalt a bírák és ügyészek különnyugdíjáról szóló törvénytervezet ügyében.
szóljon hozzá!