
Takarítás Székelyudvarhelyen. A lakótelepeken március végéig takarítanak
Fotó: Pál Árpád
Felgyűlt a székelyudvarhelyi útszéleken a télen kiszórt csúszásgátló beszáradt sara és a por, ami nemcsak bosszúságot okoz szeles időben, hanem egészségügyi problémákhoz is vezethet.
2017. március 20., 12:372017. március 20., 12:37
2017. március 20., 12:552017. március 20., 12:55
Közösen végzi a város utcáinak takarítását a székelyudvarhelyi polgármesteri hivatal városgazdálkodási osztálya az RDE Hargita köztisztasági vállalattal. Idén március elején, amint a hó elolvadt és felengedett a fagy, el is kezdték a tavaszi nagytakarítást.
A forgalomkorlátozás programja Udvarhelyen
Hétfőn az Építők, a Szabók, az Asztalosok utcák, kedden a Győzelem utca (a Forrás és a Lakatosok utcák közötti szakaszon), a Lakatosok és a Cipészek utcák, szerdán a Kisköved utca, a Győzelem utca (a Kisköved és a Forrás utcák közötti szakaszon), Céhek utca, csütörtökön a Virágok sétánya, a Téglavetők utca, az Ifjúság bejárat, a Gyepes bejárat, a Győzelem utca (a Virágok sétánya és a Kisköved utca közötti szakaszon), pénteken pedig a Függetlenség sugárút (a Győzelem és a Tábor utcák közötti szakaszon) lesz lezárva. Jövő héten (március 27. és 30. között) hétfőn a Függetlenség sugárút (a Tábor és a József Attila utcák közötti szakaszon), Ady Endre utca (a Tábor utcák és a Függetlenség sugárút közötti szakaszon), kedden a Tábor utca (a Függetlenség sugárút és a Bethlen Gábor utca közötti szakaszon), Szarkakő utca, Testvériség utca, Tavasz sétány, Béke utca, szerdán a Szentjános utca, Rózsa utca, Szentimre utca, csütörtökön pedig a Kiss Gergely utca, Cserehát (a líceum és a Kiss Gergely utcai szakaszon), a Kuvar utca, a Tölgyfa utca kerül sorra a portalanításban.
A városgazdálkodási osztály arra kéri a lakosságot, hogy az ütemezés szerinti időszakban járműveikkel ne parkoljanak a jelzett közterületeken, hagyják szabadon azokat. Az ott hagyott és a munkálatokat akadályozó járműveket a helyi rendőrség segítségével elszállítják. A lombtalanításból származó ágakat és növényi hulladékot március 25-én délig kell kitenni a hulladéklerakók vagy kukák mellé, mert azokat akkor szállítja el a hulladékgazdálkodási vállalat.
Az elmúlt napokban a Városháza teret, a Kossuth Lajos, a II. Rákóczi Ferenc, a Tomcsa Sándor, valamint a Bethlen Gábor, a Villanytelep és a Tompa László utcákat takarították meg a portól. Elsőként felszedték a szegélykővek mellett lerakódott sarat és kézi erővel felseperték az útszakaszokat.
– tudtuk meg a hivatal sajtóosztályától. Megkezdték a város köztereinek, zöldövezeteinek a takarítását is, ugyanakkor a szociális segélyben részesülők nekifogtak a városi park megtisztításának, ezzel egyidőben zajlik a játszóterek kitakarítása, javítása is.
Harc a porral. Az éjjeli órákban is dolgoznak
Fotó: Pál Árpád
Az általános takarításhoz hozzátartozik az utcai bútorzat, illetve az utcai szemetes kukák megtisztítása is. Minden tevékenység egy korábban meghatározott útvonal, terv szerint zajlik, azonban szükség esetén a vezetőség beleegyezésével ez módosítható – közölte a hivatal sajtóosztálya.
A tömbháznegyedekben hétfőtől a hónap végéig takarítják az utakat és a járdákat, ezért az érintett szakaszokon forgalomkorlátozás és időszakos parkolási tilalom lesz érvényben. Ennek ütemtervét a tömbházak bejáratainál, valamint a városháza honlapján és Facebook oldalán is közzétették. A hivatal számít arra, hogy a lakosság a tavaszi nagytakarítás idejére elvégzi a tömbházak, lakóházak körüli lombtalanítást, ugyanakkor megszervezik a hozzájuk tartozó zöldövezetek takarítását is.
Székelykeresztúron az autók gyakran felkavarják az út szélén maradt téli csúszásgátlót, azonban itt is elkezdték a tavaszi takarítást. Kézi erővel sepernek úgy a köztisztasági vállalat alkalmazottai, mint a szociális segélyből élők – mondta el érdeklődésünkre Rafai Emil polgármester.
Fotó: Pál Árpád
– összegezte Rafai.
Gépet vásárolnak Szentegyházán
„Sok téli csúszásgátló anyag gyűlt fel az út szélén, azt most a szociális segélyben részesülők seprik össze. Havonta egyszer a köztisztasági vállalattal is felsepertetjük az aszfaltos utakat” – közölte Molnár Tibor, Szentegyháza polgármestere. Általában nyolcan-tízen dolgoznak, ám mire a kisváros összes aszfaltját felseprik, kezdhetik elölről – tette hozzá a településvezető, de azt is elmondta, korábban már kinéztek egy porszívós munkagépet, amelynek a megvásárlását belefoglalták az idei költségvetésbe. Ezt majd a felgyűlt pormennyiségtől függően fogják használni.
A múlt évben 9399 lej volt a romániai háztartások havi átlagjövedelme, 13,6 százalékkal nagyobb mint 2024.ben; a kiadások átlagösszege 8037 lej volt, ami a jövedelem 85,5 százalékát jelentette.
Sárga jelzésű viharriasztást adott ki szerdán az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) Erdély, Moldova, Dobrudzsa, Munténia, és Olténia 23 megyéjének egyes térségeire.
Naponta 800 munkás, több mint 700 munkagép dolgozik a Marosvásárhely-Nyárádszereda autópálya-szakasz építésén, ahol már elkezdték az aszfaltozást – közölte Horațiu Cosma, a szállításügyi minisztérium államtitkára a közösségi oldalán.
Újabb sárga jelzésű hőségriasztásokat adott ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM): szerdán nyolc megyében, csütörtökön pedig az ország több mint háromnegyedében lesz érvényben a figyelmeztetés.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke, Ilie Bolojan, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) vezetője, Dominic Fritz és Kelemen Hunor szövetségi elnök szerdán egyeztet a kisebbségi kormány megalakításáról és a miniszterelnök-jelöltről.
Megkezdődött a Nemzeti Liberális Pártban (PNL) az Adrian Veștea kormányát támogató párttagok kizárási eljárása, amelyet a párt új alapszabályának bukaresti törvényszéki bejegyzése után zárnak le – jelentette be Ionel Bogdan képviselő.
A keddi cotroceni-i konzultációk után egy pártközi megállapodáson alapuló kisebbségi kormány körvonalazódik, amelynek a megalakítását fel kell gyorsítani – közölte kedd este Nicușor Dan.
A kiskérődző-pestis elleni immunválaszt, azaz antitestek jelenlétét igazolták a laborvizsgálatok két különböző Hargita megyei legelőtesten tartott juhok néhány példányában. Az egyelőre még rejtély, hogy miként kerülhettek kapcsolatba a kórokozóval.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján – jelentette be kedden a Facebook-oldalán Dragoș Pîslaru.
Vegyék ki a barnamedvét a szigorúan védett fajok kategóriájából, és rugalmasabb kezelést tegyenek lehetővé azokban a tagállamokban, ahol a faj nem veszélyeztetett – ezekkel a kérésekkel fordult az Európai Bizottsághoz Tánczos Barna.
szóljon hozzá!