
Soós Zoltán polgármester
Fotó: Rab Zoltán
Közleményt jelentetett meg Soós Zoltán, Marosvásárhely polgármestere, felsorolva, hogy kinek mennyi pénzzel tartozik a város, és milyen megoldást találtak az adósságok törlesztésére.
2021. március 04., 20:462021. március 04., 20:46
Soós Zoltán leszögezi, hogy októberi hivatalba lépésekor súlyos adósság fogadta a városi kincstárban. Ezeket összesítették, majd kezdeményezték a hitelező cégeknél, hogy fogadják el az adósság részletekben való törlesztését.
Például 16.074.170,34 lejes az a kintlevőség, amivel a város tartozik a S.C.E-Star Mures Energy cégnek, amely már 2012-ben kivonult a városból, nem biztosította többet a központosított távhőszolgáltatást. De szintén a távhőszolgáltatással kapcsolatos az Energomur Rt. jogi felszámolója által követelt 3.589.625 lej is. Mint ismert, az Energomur a város cége volt, amely még az E-Star magáncég előtt a távhőszolgáltatást biztosított városszerte. A távhőszolgáltatáshoz kapcsolódik az E-on Energie Rt. gázszolgáltatóval szembeni 4.186.920 lejes tartozás is, hiszen a város valamikor kezességet vállalat az Energomur Rt. által felhasznált és ki nem fizetett gázszolgáltatás törlesztéséért is.
A marosvásárhelyi városháza 2.644.632 lejjel adósa az MTS Company cégnek, amely annak idején a Víkendtelepet újította fel. A pénzéért áll sorba a Depomures cég is, amelynek a város 2.676.778 lejt kell visszafizessen. A földgáz tárolásával foglalkozó cégnek azért tartozik a város, mert az elmúlt években rosszul számolták ki a területadót, amelyet a gázcsapok környékén lévő földekre számítottak ki. A cég első körben kifizette a kirótt adót, de utólag megtámadta a döntést a bíróságon és nyert, így a város vissza kell utalja a területadó egy részét.
A korábbi rossz döntésekért fizetni kell
Fotó: Haáz Vince
A polgármester szerint
A tárgyalások során a hitelezők nyitottak és elfogadták a városvezetés azon javaslatát, hogy a város részletekben törlessze az adósságot.
A Galacon lezuhant orosz drón miatt a külügyminisztérium szombaton bekérette az orosz nagykövetet, és közölték a diplomatával, hogy a román fél elítéli légterének megsértését, és „határozottan tiltakozik” ez ellen az elfogadhatatlan cselekedet ellen.
Orbán Viktor, a Fidesz-KDNP listavezetője, leköszönő miniszterelnök visszaadja a választáson elnyert mandátumát – ezt a Fidesz elnöke maga jelentette be, hozzátéve, hogy rá most nem a parlamentben, hanem a nemzeti oldal újjászervezésében van szükség.
A védelmi minisztériumot szombaton arról értesítették, hogy drónmaradványokat találtak a Tulcea megyei Văcăreni község melletti farm térségében. Ez már a második drón, amelyet az éjszakai orosz támadást követően Románia területén lezuhant.
Biztonságban a megsemmisítésükre kijelölt helyszínre szállították a Galac területére lezuhant orosz drónmaradványokat, így a hatóságok engedélyezték a kitelepített lakosok hazatérését – közölte szombaton a Katasztrófavédelmi Főfelügyelőség (IGSU).
Nicușor Dan államfő meghívta hétfőre a Cotroceni-palotába az Európa-barát pártok vezetőit, hogy megbeszélést folytassanak a SAFE és a PNRR programról.
Kétszáztizenhét embert evakuáltak szombat reggel Galacon, miután a környéken orosz dróntörmelékekre bukkantak – jelentette az országos katasztrófavédelmi igazgatóság (IGSU).
Több sárga és narancssárga jelzésű riasztást adott ki megerősödő szél miatt az Országos Meteorológiai Szolgálat. A vasárnap reggeltől érvényes figyelmeztető előrejelzés az ország teljes területét, így a székelyföldi megyéket is érinti.
Miniszterelnök-helyettes lesz az új kormányban Orbán Anita – jelentette be Magyar Péter leendő kormányfő Facebook-oldalán szombaton.
Hétvégén is folytatódik az üzemanyagok drágulása: szombaton minden nagy hálózat emelte az árakat, így kedd óta mintegy 65 banival emelkedett mind a benzin, mind a gázolaj ára a romániai töltőállomásokon.
Az időjárás ugyan még nem kedvez a piknikhez, a fészerből előbb-utóbb csak előkerül a grillrács vagy a tárcsalap. Csakhogy még mielőtt flekken- vagy miccssütésre adnánk a fejünket, készíthetünk szmókert házilag. Azt is megindokoljuk, miért érdemes.
szóljon hozzá!