
Ilyen autók is foglalják a parkolóhelyeket Vásárhelyen
Fotó: Haáz Vince
Maros megyében tizenhét település lakói csatlakozhatnak a nemrég meghirdetett helyi roncsautóprogramhoz, Marosvásárhely azonban kimarad ebből. Mi több, a tavaly elkezdett városi roncsautóprogramot sem folytatják, pedig a helyi költségvetésben jóvá van hagyva a pénz erre a célra.
2023. augusztus 10., 10:282023. augusztus 10., 10:28
Sepsiszentgyörgyön jó pár éve sikeresen működött, Marosvásárhelyen tavaly ültették életbe első alkalommal a helyi roncsautóprogramot. Ennek az volt a célja, hogy
Akik leadták a régi autójukat, háromezer lejes támogatást kaptak és vállalniuk kellett, hogy öt évig nem vásárolnak használt autót.
Idén tavasszal a környezetvédelmi minisztérium is meghirdette a helyi roncsautóprogramot, amelyre elsőkörben a polgármesteri hivataloknak kellett jelentkezniük. Országszinten
Maros megyében Szászrégen, Mezőrücs, Görgényszentimre, Felsőrépa, Görgényoroszfalu, Libánfalva, Cintos, Apold, Marosszentgyörgy, Kutyfalva, Gödemesterháza, Oláhkocsárd, Radnót, Palotailva, Mezőceked, Marosludas és Görgényhodák településeknek sikerült eléggé gyorsnak lenniük, hogy részesüljenek az első kiírásra szánt pénzalapokból.
a legnagyobb összeget, 600 ezer lejt Szászrégen kapta, ami 250 környezetszennyező autó bezúzásához elegendő.
A fent említett Maros megyei települések lakói augusztus elsejétől jelezhetik, hogy leadják a 15 évnél régebbi autójukat és igénylik a háromezer lejt. Itt is
de jó tudni, hogy nem a polgármesteri hivataloknál kell jelentkezni, hanem a programot létrehozó Környezetvédelmi Alap honlapján kell létrehozni egy felhasználói fiókot és ott iktatni a szándékot.
Az első kiírás szabályzata értelmében az érdeklődőknek augusztus végéig kell jelezniük, hogy szeretnének megszabadulni régi autójuktól. Majd a gépkocsit le kell adniuk egy hivatalos autóbontónak, és az onnan kapott igazolást be kell nyújtaniuk a gépjármű-nyilvántartási és jogosítványkibocsátó igazgatósághoz (DRPCIV), ahol törlik a forgalomból a járművet. A pénzt ezután kaphatja meg a volt autótulajdonos.
Az országos programban való részvétel egyik feltétele, hogy a jelentkező önkormányzatoknak ne legyen adósságuk a Környezetvédelmi Alap felé. Marosvásárhely többek között ezért maradt le az idei első kiírásról, mert
Mint ismert, minden településnek kötelessége megszervezni a szelektív hulladékgyűjtést és teljesíteni az előírt mennyiségeket; amennyiben ezt elmulasztja, pénzbírságot rónak ki rá. Amíg ezt nem törleszti, nem vehet részt a Környezetvédelmi Alap pályázatain.
Mivel az idei költségvetésben 300 ezer lejt hagytak jóvá a helyi roncsautóprogramra, megkérdeztük a marosvásárhelyi városházát, hogy működik-e a tavaly elindított városi roncsautóprogram.
Mint Borsos Csaba sajtószóvivő elmondta, szerettek volna csatlakozni az országos programhoz, és annak érdekében hagyták jóvá a fent említett összeget, ugyanis
Így az idénre jóváhagyott összegből 500 használt autót tudtak volna kivonni a forgalomból, ennyi esetében tudták volna biztosítani az önrészt.
Megtudtuk, hogy az országos program arra kötelezte a városházát, hogy a helyi kezdeményezést beolvassza az országos programba, nem téve lehetővé, hogy külön megvalósítsa azt. Az illetékes elmondta, jelenleg várják, hogy a szakminisztérium a Környezetvédelmi Alapon keresztül újabb kiírást tegyen közzé, és arra jelentkezni tudjon a Marosvásárhely Polgármesteri Hivatala is.
Tavaly Marosvásárhelyen 211 használt autót vontak ki a forgalomból a városi program keretében.
Adrian Veștea szerint miniszterelnökké jelölése nem a PNL megosztását szolgálja, hanem lehetőséget ad arra, hogy a liberálisok folytassák a reformokat és bizonyítsák: készek felelősséget vállalni Románia stabilitásáért.
A legtöbb közúti baleset vasárnap történik, a kritikus időszak pedig 13 óra és 17 óra közé esik – hívja fel a figyelmet a rendőrség. Vasárnap a Maros megyei közlekedési rendőrök közúti ellenőrzést és balesetmegelőzési tevékenységet tartanak.
Rendkívüli egyeztetésre hívja össze a PSD vezető testületeit Mihai Fifor, miután Nicușor Dan államfő Adrian Veșteát bízta meg kormányalakítással. A szociáldemokraták szerint a döntés előtt nem egyeztettek velük.
Erős szélre és zivatarokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztásokat adott ki vasárnap az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Adrian Veștea miniszterelnök-jelölése újabb politikai vitát váltott ki. Ilie Bolojan szerint a lépés a PNL megosztására irányul, míg az USR képviselője azt kifogásolja, hogy Nicușor Dan államfő nem egyeztetett előzetesen az új jelölt személyéről.
Eugen Tomac visszaadta kormányalakítási megbízását, ezért Nicușor Dan államfő vasárnap Adrian Veșteát kérte fel új kormány létrehozására. Az elnök szerint a politikai válságból végül csak egy pártok által támogatott politikai megoldás vezethet ki.
Tisztában voltam azzal, hogy egy szürreális filmre vettem jegyet, amikor úgy döntöttem, hogy megnézem az A24 új horrorfilmjét, a Hátsó szobákat.
Vasárnap nyújtja be a parlamentnek Eugen Tomac kijelölt miniszterelnök a szakértői kormány névsorát és programját. A tervek szerint a kabinet 18 tagból állna: 15 miniszter és három miniszterelnök-helyettes kapna helyet benne.
Országszerte 59 személyt őrizetbe vettek, 96-ot hatósági felügyelet alá, nyolcat pedig előzetes letartóztatásba helyeztek június 8. és 12. között az úgynevezett Jupiter művelet keretében.
Újraválasztották Orbán Viktort a Fidesz elnökének, a párt szombaton Budapesten megtartott 32. tisztújító kongresszusán. A küldöttek titkos szavazáson 737 érvényes voksból 729-cel erősítették meg tisztségében az egyetlen jelöltként induló pártelnököt.
szóljon hozzá!