Hirdetés
Hirdetés

Kimagasló művészek alkotásai egy térben

A táborban született alkotásokat, tárlat anyagát képzőművészeti album is őrzi •  Fotó: Baricz Tamás Imola

A táborban született alkotásokat, tárlat anyagát képzőművészeti album is őrzi

Fotó: Baricz Tamás Imola

A gyergyószentmiklósi Pro Art Galériában pénteken nyitották meg a Zarándoklat című tárlatot, és mutatták be a szintén Zarándoklat címmel megjelent művészalbumot.

Baricz-Tamás Imola

2017. május 22., 14:192017. május 22., 14:19

2017. május 22., 15:082017. május 22., 15:08

A kiállításmegnyitón a 450 évvel ezelőtti történésekre emlékeztek, amikor István pap serege Alfaluból Csíksomlyóra indult.

Kimagasló művészek alkotásai kerültek egy térbe a Békény-parti galériába. Tárlat nyílt a tavalyi, alfalvi Vadárvácska Művésztábor terméséből, melynek témája a csíksomlyói búcsú volt. Gyergyóalfalu idén a pünkösdi búcsúnak, mely István pap nevéhez fűződik, 450. évfordulóját ünnepli.

Hirdetés
Idézet
Az ünnep olyan nagy, hogy úgy gondolom, túlnövi az alfalviak reagálóképességét, talán a lakosság fele sem érzi, milyen nagy ünnepnek a része. Az tudja igazán felmérni a jelentőségét, aki évente elzarándokol Csíksomlyóra, ott találkozik a vendégekkel, és látja, hogy Alfalu zászlaját keresik, mert Alfalu ott főszereplő

– mondta Balázs József festőművész. Szólt az 1567-es eseményekről, amikor kiállva a vallásáért, István pap vezetésével elindult a sereg a csíksomlyói Babba Máriához.

A Vadárvácska táborban 25 művész mélyült el a csíksomlyói búcsú és István pap történetében, grafikusok, festőművészek és szobrászok adják át alkotásaikban a 450 éves üzenetet. Az alfalvi keresztalját Csíksomlyóra vezető Balázs József festőművész az alkotásokról szólva elmondta, „stílusban, mondanivalóban is különböznek az alkotások, van, aki életét zarándoklatként éli meg, és ezt jelenítette meg, más a jelenséget magát, a búcsút, a keresztalják menetét. Olyan alkotást is láthatunk, mely mélységbe menve, nem Máriáról, hanem az érzésről, a gondolatról szól, és olyant is, amely Csíksomlyó üzenetét fogalmazza meg.”

•  Fotó: Baricz Tamás Imola Galéria

Fotó: Baricz Tamás Imola

A Sövér Elek Alapítvány által kiadott művészalbum olyan alkotók nevét, alkotásait tárja az olvasó elé, akik nélkül az erdélyi képzőművészetről monográfiát nem is lehetne kiadni – hangzott el a tárlatmegnyitón.

„Huszonöt alkotó mindent megtett, hogy az albumot forgató számára a csíksomlyói zarándoklat több legyen, mint egy számba vevő katalógus. Alkotásaik lélekből szólóak, hogy felemelhesse fejét az is, akinek még sok-sok zarándoklatra van szüksége ahhoz, hogy megérintse a láthatatlan, de felismerhető, hogy meglássa egyszer nemcsak a nyeregben felkelő csodát. Az alkotásokban ott van a csoda, a szeretet, az adni akarás. Az művészalbum maradandó élményt nyújt azoknak, akik nem csodálhatták meg a tárlaton az alkotásokat. A kiadás célja végül is az volt, hogy legyen tartalmas zarándoklatlehetőség mindazoknak, akik fellapozzák a könyvet. Mert a lapozgatás is zarándoklat lesz, lélekfeltöltő, mely azt is igazolni fogja, hogy 450 éve ott járt a Tolvajos-tetőn az angyal, a Szentlélek pedig itt maradt Székelyföldön, ahogyan Mária anyánk is, nemcsak Csíksomlyón” – hallhattuk Bajna György tollából Tusa Lajos közvetítésében.

A kiállításon megemlékeztek a 25 éve bejegyzett alapítvány névadójáról, az alfalvi Sövér Elek festőművészről születésének 80. és halálának 35. évfordulója alkalmából. A tárlat házigazdája, Gál Mihály is szólt. Baricz Lajos papköltő versét is megosztotta a jelenlévőkkel, továbbá elmondta, „büszke vagyok, hogy a Sövér Elek Alapítványnak lehetek az elnöke, és örömmel tartom a kezemben a 2016-os Vadárvácska Táborban készült alkotásokból kiadott legújabb művészalbumot”.

Dézsi Zoltán Somlyó szekerén című versével köszöntötte a jelenlévőket, a Szivárvány alatti gyermekotthon kis lakói pedig énekeltek az ünnepségen.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 23., kedd

Nyugdíjra is fordít Románia a ma kapott több mint kétmilliárd euróból

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján – jelentette be kedden a Facebook-oldalán Dragoș Pîslaru.

Nyugdíjra is fordít Románia a ma kapott több mint kétmilliárd euróból
Hirdetés
2026. június 23., kedd

Levetetné Tánczos Barna a barnamedvét a szigorúan védett fajok listájáról

Vegyék ki a barnamedvét a szigorúan védett fajok kategóriájából, és rugalmasabb kezelést tegyenek lehetővé azokban a tagállamokban, ahol a faj nem veszélyeztetett – ezekkel a kérésekkel fordult az Európai Bizottsághoz Tánczos Barna.

Levetetné Tánczos Barna a barnamedvét a szigorúan védett fajok listájáról
2026. június 23., kedd

Az RMDSZ három kormányváltozatot javasolt az államfőnek

Kelemen Hunor RMDSZ-elnök a Nicușor Dan államfővel folytatott keddi egyeztetések után kijelentette, hogy két kisebbségikormány-változat képzelhető el, harmadik lehetőségként pedig egy „nagyon szűk többségű” kormány.

Az RMDSZ három kormányváltozatot javasolt az államfőnek
2026. június 23., kedd

Román kézbe kerülhet a Székelyföldön is jelen levő hipermarket-hálózat

Jóváhagyta a Versenytanács a Carrefour Románia Pavăl Holding általi felvásárlását.

Román kézbe kerülhet a Székelyföldön is jelen levő hipermarket-hálózat
Hirdetés
2026. június 23., kedd

Sáron és pocsolyákon át vezet az út a parkolóból

Tóvá alakult a marosvásárhelyi sürgősségi kórház mögötti parkoló a hétfő esti felhőszakadás után. A területre több környező telekről és a Molter Károly utcából is odafolyik az esővíz, ezért a leparkolt autók között nehéz bejutni a kórházba.

Sáron és pocsolyákon át vezet az út a parkolóból
2026. június 23., kedd

Az EB 2,25 milliárd eurót folyósított Romániának az uniós helyreállítási alapból

Az Európai Bizottság (EB) 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.

Az EB 2,25 milliárd eurót folyósított Romániának az uniós helyreállítási alapból
2026. június 23., kedd

Simion szerint az AUR nélkül nem lehet kormányt alakítani

A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion a keddi cotroceni-i konzultációk után kijelentette, hogy pártja nélkül nem lehet kormányt alakítani.

Simion szerint az AUR nélkül nem lehet kormányt alakítani
Hirdetés
2026. június 23., kedd

A PSD közölte az államfővel, hogy készen áll vállalni a kormányzást

A Szociáldemokrata Párt (PSD) tájékoztatta kedden az államfőt, hogy készen áll vállalni a kormányzást – nyilatkozta Sorin Grindeanu pártelnök a Nicușor Dannal a Cotroceni-palotában folytatott keddi egyeztetés után.

A PSD közölte az államfővel, hogy készen áll vállalni a kormányzást
2026. június 23., kedd

Nicușor Dan a párbeszéd folytatására kérte a pártokat

Nicușor Dan államfő kedden közölte, hogy a Cotroceni-palotában tartandó egyeztetéseken arra fogja kérni a pártokat, hogy térjenek vissza a párbeszédhez.

Nicușor Dan a párbeszéd folytatására kérte a pártokat
2026. június 23., kedd

Több millió eurónyi támogatást kap az Európai Unió Szolidaritási Alapjából Parajd

Több millió eurót kap az Európai Unió Szolidaritási Alapjából Parajd – számolt be kedden Vincze Loránt RMDSZ-es európai parlamenti képviselő.

Több millió eurónyi támogatást kap az Európai Unió Szolidaritási Alapjából Parajd
Hirdetés