
Fotó: Barabás Ákos
Nem először ölt tehenet egy pásztortanyán az elmúlt másfél héten az a medve, amelyet pénteken éjjel lőttek ki a Nagy-Küküllő Vadász- és Sporthorgász Egyesület tagjai Lövéte határában.
2024. augusztus 24., 13:042024. augusztus 24., 13:04
Másfél hét alatt két tehenet ölt meg egy medve a Lövéte határában lévő pásztortanyán, ráadásul folyamatosan visszatért a helyszínre – számolt be a Székelyhonnak az előzményekről Mărmureanu-Bíró Leonárd, a Nagy-Küküllő Vadász- és Sporthorgász Egyesület igazgatója.
Mint részletezte,
Ekkor azonban hamar kiért a helyszínre a törvény által meghatározott bizottság – a csendőrség, a polgármesteri hivatal vezetősége, a vadászok, illetve az állatorvos –, amelynek elnöke, a polgármester, aki
A vadászegyesület igazgatója rámutatott, hogy egy kifejlett hím egyedet lőttek ki, nem a kétbocsos anyamedvét, amely nyár elején kétszer is rátámadt a pásztorra a helyszínen. Ezt a példányt már többször is látták a helyszín közelében az elmúlt másfél héten, ám akkor nem volt lehetőségük kilőni, hiszen hamar elrejtőzött a bokros környéken. Pénteken azonban sikerrel jártak.
Mărmureanu-Bíró közölte, hogy sajnos sok medve van még Lövéte környékén, így
Egyelőre azonban nem a többi példány nem okozott károkat – ez viszont csak idő kérdése.
A leterített medve trófeája az államot illeti a hatályos törvények szerint, így azt át fogja adni a megfelelő szerveknek a vadásztársulat. A gond csak az, hogy a korábban leterített egyedek után sem kapták még meg a beígért állami juttatást, így gyűlnek már az elpusztított nagyvadak tetemei egy hűtőkamrában.
Meghaladta a literenkénti 9 lejt a standard gázolaj ára, standard benzint pedig már csak 8,5 lej fölötti összegért tankolhatunk a Rompetrol és az OMV töltőállomásokon Székelyföldön, miután pénteken újabb 9 banival emelkedett az üzemanyagok ára Romániában.
A tavaly februári 9,62 százalékról idén februárban 9,31 százalékra csökkent az éves infláció Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Ilie Bolojan a csütörtöki kormányülés utáni sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy a kormány intézkedéseket fontolgat az üzemanyagárak emelkedésének mérséklésére, ha a közel-keleti konfliktus miatt a drágulás a következő időszakban is folytatódik.
Elfogadta a kormány csütörtöki esti ülésén azt a határozatot, amely szerint július 1-től a jelenlegi 4050 lejről 4325 lejre nő a bruttó minimálbér.
Jóváhagyta csütörtök esti rendkívüli ülésén a Bolojan-kabinet a 2026-os állami költségvetés tervezetét, amelyet a parlament elé terjesztenek.
A romániai polgárok valamivel több mint fele (50,4 százalék) úgy véli, hogy az Európai Unió és az Egyesült Államok közötti feszültségek körülményei között Romániának egyensúlyt kellene fenntartania a két partner között – derül ki egy felmérésből.
Öt székelyföldi helyszínen mutatják be Demeter Szilárd Hazaszótár című könyvét március 14-20. között.
Nicușor Dan államfő és Volodimir Zelenszkij ukrán elnök csütörtökön aláírták a két állam közötti stratégiai partnerségről szóló közös nyilatkozatot a Cotroceni-palotában.
Idén is elindul a Székely Gyors és a Csíksomlyó Expressz a csíksomlyói pünkösdi búcsúba a Kárpáteurópa Utazási Iroda és a MÁV Személyszállítási Zrt. szervezésében – közölték a szervezők csütörtökön Budapesten, sajtótájékoztatón.
A pénzügyminisztérium azt javasolja, hogy a kormány 2026 végéig hosszabbítsa meg a gázolaj árának kompenzálását a közúti fuvarozók számára. A tervezet szerint 2026. április 1. és december 31. között literenként 85 banis támogatást kapnának a fuvarozók.
szóljon hozzá!