Hirdetés
Hirdetés

Kilencedikbe jelentkezők elosztása: székelyudvarhelyi gimnáziumba volt a legnehezebb bejutni Hargita megyében

Hargita megyében a székelyudvarhelyi Tamási Áron Gimnázium természettudományi szakán voltak a legnagyobb bejutási átlagok •  Fotó: Barabás Ákos

Hargita megyében a székelyudvarhelyi Tamási Áron Gimnázium természettudományi szakán voltak a legnagyobb bejutási átlagok

Fotó: Barabás Ákos

Közzétették pénteken a kilencedik osztályba jelentkezettek első számítógépes elosztásának eredményeit. Hargita megyében a székelyudvarhelyi Tamási Áron Gimnázium természettudományi szakára volt legnehezebb bejutni, Maros megyében a magyarul tanulóknak a Bolyai Farkas Gimnázium természettudományi szakára.

Szász Cs. Emese

2019. július 15., 11:362019. július 15., 11:36

Az admitere.edu.ro weboldalon böngészhetők péntek reggel óta a kilencedik osztályba jelentkezettek számítógépes elosztásának eredményei. Az oktatási minisztérium tájékoztatása szerint az első elosztáson 124 308 nyolcadik osztályt végzett tanulót soroltak be valamely középiskolai osztályba a jelentkezési űrlapon bejelölt opcióik alapján.

67 803 diák elméleti gimnáziumban tanulhat tovább, 40 909-en szaklíceumba, 11 984-en művészeti, pedagógiai vagy teológiai líceumba, 600-an pedig katonai iskolába járnak majd. 2068 hely romáknak volt fenntartva, 944 pedig a speciális oktatásra.

Hirdetés

A minisztérium közlése szerint 4853 tanulót nem tudtak besorolni, mert nem jelöltek meg elégséges számú opciót. Őket a július 31-ei és augusztus 1-jei második számítógépes besorolásnál osztják el, azokkal a diákokkal együtt, akik nem vettek részt az első vizsgaszesszióban, illetve lezáratlanok maradtak az oktatási év végén.

A reál osztályok taroltak

Országos szinten összesen 188 tanuló tízessel jutott be középiskolába. A felvételi jegy 80 százalékát a képességvizsgán szerzett jegyek átlaga, a fennmaradó 20 százalékot pedig a gimnáziumi átlag adja.

A bejutási átlag szerinti országos rangsort a craiovai Frații Buzești Főgimnázium vezeti, az ottani természettudományi szakra 9,91 volt az utolsó bejutási média.

Szintén nagy volt a verseny a bukaresti Sfântul Sava Főgimnáziumban, ott matematika-informatika szakon 9,89, természettudományi szakon pedig 9,85 volt az utolsó bejutási átlag. A minisztérium által közölt 50-es toplistán nem szerepel magyar tannyelvű iskola.

Maros megyében összesen három diáknak volt szín tízes médiája, de egyik sem magyar. Legnehezebben az Unirea Főgimnázium matematika-informatika osztályába lehetett bekerülni, ahova 9,05-ös átlaggal jutott be az utolsó diák, de az Alexandru Papiu Ilarian Főgimnázium különböző osztályaiban is erős verseny alakult ki. Magyar tannyelvű osztályok közül a Bolyai Farkas Gimnázium természettudományi szakán volt legerősebb a verseny, ott az utolsó bejutási átlag 8,65 volt. Egyébként Maros megyében 3360 helyet hirdettek meg, ezekre 2950 tanuló jelentkezett, és 2932-t tudtak szétosztani, 18 diák a következő fordulóra maradt.

Az udvarhelyi „gimi” a megyei toplista élén

Hargita megyében szín tízes átlag nem volt.

A megyében a székelyudvarhelyi Tamási Áron Gimnázium természettudományi szakára volt legnehezebb bekerülni, itt az utolsó bejutási átlag 8,43 volt.

Ezt a csíkszeredai Márton Áron Főgimnázium matematika-informatika osztálya követi, de nagy volt a verseny a Benedek Elek Pedagógiai Líceum természettudományi szakán is. A megyében 1862 helyet hirdettek meg, ezekre 1723 diák jelentkezett, közülük 1670-et sikerült szétosztani, 53 diák pedig a következő fordulóra maradt.

Kovászna megyében a sepsiszentgyörgyi Székely Mikó Kollégium matematika-informatika szakára volt legnehezebb bekerülni, ott az utolsó bejutási átlag 8,32 volt.

A tanulóknak július 15. és 18. között kell beiratkozniuk azokba az oktatási intézményekbe, ahova bejutottak. Július 19-én, 22-én és 23-án a megyei felvételi bizottságok minden rendkívüli esetet megoldanak, illetve rendezik azoknak a diákoknak a sorsát, akik a számítógépes elosztás során bejutottak valamely iskolába, de nem iratkoztak be időben, valamint azokét is, akik részt vettek a vizsgán, de valamilyen okból kimaradtak a számítógépes elosztásból.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. február 08., vasárnap

Tizenkét éves fehéregyházi lányt keresnek

Önszántából távozott szombaton este fehéregyházi otthonából a 12 éves Boldijar Dorina Rozalia, aki azóta sem tért haza – közli a Maros Megyei Rendőr-főkapitányság, amely a lakók segítségére is számít a keresésben.

Tizenkét éves fehéregyházi lányt keresnek
Tizenkét éves fehéregyházi lányt keresnek
2026. február 08., vasárnap

Tizenkét éves fehéregyházi lányt keresnek

Hirdetés
2026. február 08., vasárnap

Rengeteg beavatkozáson vannak túl a belügyi egységek

Az elmúlt 24 órában szolgálatot teljesítő közel 25 ezer belügyi alkalmazott több mint 2550 alkalommal intézkedtek, és csaknem 1500 mentési, elsősegélynyújtási és tűzoltási feladatot hajtottak végre – közölte vasárnap a belügyminisztérium.

Rengeteg beavatkozáson vannak túl a belügyi egységek
2026. február 08., vasárnap

Érkezik az újabb havazás, szerdáig kitart a télies időjárás

Az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) vasárnapi előrejelzése szerint kedd estig havazással, jegesedéssel, a szél élénkülésével és jelentős lehűléssel járó időjárás várható Románia legnagyobb részén.

Érkezik az újabb havazás, szerdáig kitart a télies időjárás
2026. február 08., vasárnap

Közel száz bajbajutotton segítettek szombaton a hegyimentők

Az elmúlt 24 órában 93 riasztás érkezett a hegyimentő szolgálathoz, amelynek munkatársai 95 személynek nyújtottak segítséget – tájékoztatott vasárnap Facebook-oldalán a Salvamont.

Közel száz bajbajutotton segítettek szombaton a hegyimentők
Hirdetés
2026. február 08., vasárnap

Elismeréssel hálálta meg a város a hétköznapi hősök munkáját a Best of Sepsi gálán

Gálaesten ünnepelte szombat este a sepsiszentgyörgyi önkormányzat azokat az embereket, akik – hétköznapi hősökként – elkötelezetten és jókedvvel végzett munkájukkal teszik jobb hellyé a várost.

Elismeréssel hálálta meg a város a hétköznapi hősök munkáját a Best of Sepsi gálán
2026. február 07., szombat

Szombat estére ismét rátelepedett a köd a Csíki-medencére

Kétszáz, elszigeteltebb helyeken pedig akár ötven méter alá is csökkent a látótávolság a köd miatt a Csíki-medencében – közli a Hargita megyei katasztrófavédelem.

Szombat estére ismét rátelepedett a köd a Csíki-medencére
2026. február 07., szombat

Részegen, jogosítvány nélkül vezette az autót, majd megpróbált elmenekülni a rendőrök elől

Ittas volt és gépjárművezetői engedéllyel sem rendelkezett az 51 éves férfi, akit csütörtökön rövid üldözés után tartóztattak fel a hatóságok Körvélyfáján – közli a Maros Megyei Rendőr-főkapitányság. A férfi azóta előzetes letartóztatásba került.

Részegen, jogosítvány nélkül vezette az autót, majd megpróbált elmenekülni a rendőrök elől
Hirdetés
2026. február 07., szombat

Kolbászkészítés: ahány ház, annyi szokás – videó

A kolbászkészítésre is igaz, hogy ahány ház, annyi szokás – kinek sósabban, kinek paprikásabban ízlik jobban a termék.

Kolbászkészítés: ahány ház, annyi szokás – videó
2026. február 07., szombat

Mindent előre kiterveltek a Szeben megyei anyagyilkosság ügyében

A Szeben megyei törvényszék szombaton elrendelte az anyját a vagyonáért megölő Szeben megyei nő másik tettestársának harminc napos előzetes letartóztatását.

Mindent előre kiterveltek a Szeben megyei anyagyilkosság ügyében
2026. február 07., szombat

Fúrják, robbantják a hegyet, hogy autópálya haladhasson át rajta

A Déli-Kárpátokat átszelő Nagyszeben-Pitești autópálya egyik legnehezebb szakaszán, a Vâlcea megyei Robești alagútpárnál látványos ütemben halad a hegy átfúrása.

Fúrják, robbantják a hegyet, hogy autópálya haladhasson át rajta
Hirdetés