
Képünk illusztráció
Fotó: Haáz Vince
Több mint egy évvel a közbeszerzési eljárás elindítása után, öt halasztást követően a közúti infrastruktúrát kezelő országos társaság (CNAIR) kijelölte a céget, amely befejezheti a Brassót Bákóval összekötő, Háromszéken is áthaladó autópálya megvalósíthatósági tanulmányát.
2024. május 01., 11:162024. május 01., 11:16
Cristian Pistol, a CNAIR vezérigazgatója kedden délben a Facebook-oldalán jelentette be, hogy a vállalat kijelölte a Brassó–Bákó autópálya megvalósíthatósági tanulmányának elkészítésére vonatkozó közbeszerzési eljárás nyertesét.
– áll a bejegyzésben.
Az igazgató hozzáteszi, a szerződés aláírására az esetleges fellebbezések benyújtására rendelkezésre álló határidő lejárta és azok megoldása után kerülhet sor.
Az autópálya megvalósíthatósági tanulmányának és műszaki tervének elkészítésére 2023 májusában három cég – a román Consitrans és Explan, illetve a török Mega Mühendislik – nyújtott be ajánlatot. A CNAIR akkor úgy becsülte, a győztes kijelölése legkésőbb az év októberéig megtörténik, az eredményhirdetést azonban öt alkalommal tolták későbbi időpontra, legutóbb május 13-át jelölték meg az ajánlatok kiértékelésének határidejeként – ezt végül nem kellett kivárni.
A 164 kilométer hosszúságú autópálya tervezési munkálatait 2023 márciusában harmadszor hirdették meg, miután az első, 2020-ban megkötött szerződést 2022 őszén a tervező kérésére felbontották, a 2022 novemberében kiírt közbeszerzést pedig ajánlatok hiányában törölték.
Az A13-as autópálya tervezett nyomvonala 2022-ben felháborodást váltott ki a háromszéki Illyefalva és Aldoboly lakóiból, akik úgy vélték, a sztráda túl közel haladna el lakóházaikhoz, ugyanakkor elvágná őket termőföldjeik nagy részétől is. Az érintett településeken élők akkoriban tiltakozó felvonulással próbálták kiharcolni a nyomvonal megváltoztatását, ugyanakkor jogi lépéseket is kilátásba helyeztek a projekt tervezett formában történő megvalósítása ellen.

Kilométeres sorokban vonultak fel a járművek Sepsiszentgyörgy határában szombaton délelőtt, ilyen módon tiltakoztva a háromszéki Illyefalva, Szentkirály és Aldoboly, valamint a Brassó megyei Vámoshíd lakói a tervezett autópálya nyomvonala ellen.
A tervek szerint a Brassó–Bákó sztráda Kovászna megyei szakasza 76 kilométer hosszú lesz, az Illyefalva községhez tartozó Aldobolynál lép be a megye területére, és Berecknél hagyja el azt.

Kibocsátotta a Kovászna megyei önkormányzat az autópálya háromszéki szakaszára vonatkozó urbanisztikai bizonylatot.
Súlyos kutyabántalmazási ügyről tájékoztatta a nyilvánosságot közösségi oldalán Forró Béla, a kézdivásárhelyi Benji Állatvédő Egyesület elnöke. Ez az eset mégis egyike a szerencsésebben végződőknek.
A nyolcadikosok 79 százaléka ért el legalább 5-ös átlagot az országos képességfelmérő vizsgákon – tájékoztatott kedden az oktatási minisztérium.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion kedden felszólította az államfőt, hogy ezen a héten bízzon meg valakit kormányalakítással, és bejelentette, hogy kezdeményezi Nicușor Dan felfüggesztését.
Újabb vörös jelzésű időjárási riasztást adtak ki kedden délután Maros és Hargita megye több településére. A heves viharok, a nagyméretű jégeső és a felhőszakadások veszélye miatt a hatóságok mindkét megyében RO-Alert riasztást is küldtek.
Nicușor Dan kedden kijelentette, hogy fennáll az előre hozott választások lehetősége, de szerinte ezt a forgatókönyvet el kellene kerülni, mert nem hozna jelentős változást a politikai erőviszonyokban, és fenntartaná a jelenlegi patthelyzetet.
Hatalmas erővel csapott le a szélvihar a Gyergyószárhegy határában álló kapolnára kedden délután. A vihar teljesen megrongálta a szabadtéri létesítményt.
Narancssárga jelzésű viharriasztás volt érvényben kedden délután Maros megyében, ahol az erős szél, a felhőszakadás több helyen is komoly fennakadásokat okozott.
Közönségének alig 9 százaléka középiskolás korú – ezért alapvető cél lesz a jövőben, hogy nyisson a fiatalok felé a gyergyószentmiklósi Figura Stúdió Színház.
Sepsiszentgyörgyön olyan meleg van, hogy locsolni kell az utcákat. A TEGA köztisztasági vállalat naponta száz köbméter vizet használ fel a megyeszékhely hűtésére.
Elsőfokú (sárga jelzésű) árvízvédelmi készültséget rendelt el kedden az Országos Hidrológiai és Vízgazdálkodási Intézet (INHGA) 21 megye több folyójának vízgyűjtő területére.
szóljon hozzá!