
Fotó: Bíró Blanka
Kilométeres sorokban vonultak fel a járművek Sepsiszentgyörgy határában szombaton délelőtt, ilyen módon tiltakoztva a háromszéki Illyefalva, Szentkirály és Aldoboly, valamint a Brassó megyei Vámoshíd lakói a településeik közelében elhaladó A13-as Brassó és Bákó közötti autópálya nyomvonala ellen.
2022. április 09., 17:232022. április 09., 17:23
A traktorok, személygépkocsik, mezőgazdasági gépek sora Sepsiszentgyörgy határától a szentkirályi eltérőig tartott, a szervezők becslése szerint
A több mint egy kilométeres konvoj végigvonult Illyefalván, Aldobolyon, Vámoshídon, majd a szászhermányi körforgalomnál visszafordultak a kiindulópontig.
– mondta el Benkő Árpád az Erdélyi Magyar Szövetség (EMSZ) illyefalvi önkormányzati képviselője, a nyomvonal elleni petíció, és a szombati megmozdulás egyik kezdeményezője. Kifejtette, hogy az autópályát építtető Közúti Infrastruktúráért Felelős Országos Társaságtól (CNAIR)
Fotó: Bíró Blanka
„Fontosnak tartottuk, hogy ne tüntetéssel, hanem párbeszéddel kezdjünk, nekünk is fontos az autópálya, nem az egész nyomvonal ellen tiltakozunk, hanem
Ha azt megváltoztatják, a következő három éven belül megépülhet a sztráda, ha nem, bírósági úton akadályozzuk meg a projektet” – mondta Benkő Árpád. Hozzátette: mivel az elmúlt másfél- két hónapban nem találtak meghallgatásra, a bíróságon keresik az igazukat. Elmondása szerint
Első körben az építtető CNAIR-nak, a mezőgazdasági minisztériumnak, a kormánynak, és a két érintett megye vezetőinek is küldenek figyelmeztető levelet, hogy a továbbiakban ne költsenek egy lejt sem erre a projektre, mert ezen a szakaszon, ha kell az Európai Bíróságon akadályozzák meg a sztráda építését.
Egyelőre több tiltakozást nem terveznek, abban bíznak a szombati elég arra, hogy a döntéshozók lássák: a felháborodás nem lankadt.
– mondta Benkő Árpád, aki úgy érzi, a megrendelőnek nem is annyira fontos a sztráda, és azt sem bánják, ha nem épül meg három éven belül.
Fotó: Bíró Blanka
A tiltakozáson részt vett Fodor Imre Illyefalva polgármestere is, aki elmondta, támogatja a megmozdulást, nehezményezi, hogy a CNAIR válaszlevelében úgy fogalmaz, a helyi közösségekkel már konzultáltak. A polgármester leszögezte:
Többek között azt hogy az illyefalva és Aldoboly közé tervezett feljáró „megnyomorítja” a két falu lakóinak az életét.
A nyomvonal által érintett négy falu lakói azért tiltakoznak, mert az autópálya túl közel halad el a házaikhoz, elvágja a lakókat a megművelhető földjeik nagy részétől, és mivel a sztráda a főúttal párhuzamosan haladna, a zaj- és a környezetszennyezés rontani fogja a falusiak életminőségét.
A kormány öt stratégiai irányt jelölt ki a villamosenergia-ágazat fejlesztésére az árak csökkentése és az energiabiztonság javítása érdekében – jelentette ki szerdán Ilie Bolojan miniszterelnök.
Közlekedési baleset történt szerdán kora este Sepsiszentgyörgyön, két gépjármű ütközött, a baleset következtében pedig két személy kórházba került.
Nicușor Dan államfő szerdán közölte, hogy aláírta az ügyészségi vezetők kinevezéséről szóló dekrétumokat. Gill-Julien Grigore-Iacobici az egyetlen jelölt, akinek a kinevezését elutasította az elnök.
A nyugati államok kritikus infrastruktúrája elleni kibertámadást hárított el az amerikai Szövetségi Nyomozóiroda (FBI) partnerintézményeivel, köztük a Román Hírszerző Szolgálattal (SRI) közösen – adta hírül Nicușor Dan államfő.
Közösségi összefogással szerveznek jótékonysági estet április 11-én a gyergyószentmiklósi Godako rendezvényteremben. Az esemény célja támogatást nyújtani Kozma Gabriellának, akit sokan önkéntesként és segítőkész közösségi emberként ismernek.
A Richter-skála szerint 3-as erősségű földrengés történt szerdán 14 óra 9 perckor Vrancea megyében – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
Rendszerszintű hiányosságokra hívta fel a figyelmet egy elkeseredett hozzátartozó egy közösségi médiás bejegyzésében. A panasz nem a főorvos szakmai hozzáértését, hanem az empátia hiányát és a nem megfelelő tájékoztatást sérelmezi. Reagált a kórház.
Elfogadták szerdán Marosvásárhelyen a városháza alkalmazottainak csökkentéséről szóló határozattervezetet, amely alapján több mint kétszázzal kevesebb lett az állások száma. Papíron ugyan nagy a csökkenés, a valóságban azonban pár embert érint a változás.
Az RMDSZ politikai stabilitást és a kormányzás jelenlegi formátumban való folytatását akarja, Ilie Bolojan kormányfő vezetésével – jelentette ki szerdán Csoma Botond.
Újabb első- és másodfokú riasztásokat adtak ki a meteorológusok szerdán a rossz idő miatt: a magas hegyvidéken hóviharokra, az ország többi régiójában heves szélre kell számítani csütörtök reggelig.
szóljon hozzá!