
Jelenleg csak 206 tonna trágya van a Cekend-tetői speciális tárolóban
Fotó: Veres Nándor
Egyedülinek számít Hargita megyében a Cekend-tetőn egy éve kialakított trágyatelep, a székelyudvarhelyi és környékbeli gazdák közül mégis nagyon kevesen éltek a létesítmény nyújtotta lehetőséggel. Pedig érdemes tudni, hogy a szerves trágya nem megfelelő tárolása akár az állatok után igényelt támogatások megvonásával is járhat.
2019. július 11., 09:082019. július 11., 09:08
A tavaly létrehozott trágyatelep működése elsősorban környezetvédelmi, valamint közegészségügyi szempontok miatt fontos, hiszen itt az európai uniós normáknak megfelelően lehet tárolni az istállótrágyát – tudtuk meg a székelyudvarhelyi polgármesteri hivatal sajtószóvivőjétől. Zörgő Noémi rámutatott, a projektre való pályázáskor intézményük célja az volt, hogy segítsenek a gazdáknak, akik ennek hiányában maguk kell megteremtsék portáikon a megfelelő tároláshoz szükséges feltételeket.
Mivel a telep távol esik a várostól, az ingyenes szállítást felvállalta az önkormányzat, de csak abban az esetben, ha a gazda lemond a trágya későbbi hasznosításáról. Ha az illető mégis igényt tart a talajjavítóra, akkor viszont őt terhelik a költségek – közölte a hivatal munkatársa.
Jelenleg 206 tonna, elsősorban juhoktól és szarvasmarháktól származó szerves trágyát tárolnak ott, ami a maximális kapacitás tizenöt százalékát jelenti.
A városháza egyébként együttműködési szerződést kötött az Urbana Rt.-vel, melynek értelmében a város átadta a telepet és a hozzá tartozó gépeket is a vállalatnak, a polgármesteri hivatal pedig koordinálja a telep működési tevékenységét – jegyezte meg lapunknak Zörgő Noémi. Arra is kitért, hogy
Hozzátette, a gazdák a polgármesteri hivatal mezőgazdasági osztályán, valamint az Urbana Rt.-nél érdeklődhetnek a trágyatelep nyújtotta lehetőségek kihasználásáról.
Fotó: Veres Nándor
Elveszíthetik a támogatást
Az istállótrágya előírás szerinti tárolása azt jelenti, hogy egy olyan, folyóvizektől távol levő és az állatlétszámnak megfelelő platformot kell létrehozni, amely meggátolja, hogy a ganélé a talajba jusson, szennyezve ezáltal a talajvizeket – fejtette ki lapunknak Haschi András, a Hargita Megyei Mezőgazdasági Intervenciós és Kifizetési Ügynökség vezetője. Egy másik lehetőség a gazdák számára, ha nem a portákon tárolják a trágyát, hanem egyenesen kiviszik a szántóföldre, ahol a lehető legrövidebb időn belül szét kell szórni. Ha mindez nem történik meg, a gazdák akár a teljes, állatok után igényelt támogatásukat elveszíthetik, legyen szó európai uniós vagy állami szubvencióról. Haschi megjegyezte, az általuk végzett ellenőrzések során a trágya nem megfelelő tárolása bizonyult az egyik legfőbb problémának.
Nicușor Dan államfő kedden újabb egyeztetéseket folytat a parlamenti pártok delegációival egy új miniszterelnök-jelölt nevesítése érdekében.
Nem kaptak konkrét ígéreteket az ügyvivő kormány képviselőitől, ezért a Sanitas szakszervezet folytatja a két hete megkezdett japánsztrájkot az egészségügyi, valamint a szociális ellátórendszerben.
Nyolc megye összesen 21 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában – tájékoztat a belügyminisztérium katasztrófavédelmi főosztálya (DSU).
Romániának sürgősen teljes jogkörű kormányra van szüksége – jelentette ki kedden Ilie Bolojan ügyvivő kormányfő.
Mihai Fifor szociáldemokrata párti képviselő szerint a Veștea-kormány beiktatásának elutasításával bebizonyosodott, hogy a többi párt valójában ugyanazt a célt követi: „a hatalmat bármi áron”.
Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök hétfő este kijelentette, hogy felelősen kezelte a kormányalakítást, és jó szándékkal vállalta ezt a feladatot.
Nem szavazott bizalmat a parlament hétfői ülésén Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök kormányának.
Bíróság elé állítja a korrupcióellenes ügyészség (DNA) a külügyminisztérium egyik volt könyvelőnőjét, akit azzal vádolnak, hogy munkabér jogcímen illegálisan folyósított pénzt magának és két másik személynek 15 éven át.
Az elmúlt héten összesen 20 ittas biciklist és autóvezetőt azonosítottak a Hargita megyei rendőrök egy összehangolt akció részeként – öt gépjárművezető leheletében több mint 0,40 mg/l alkoholszintet mutatott a szonda.
Mielőtt a fáradt politikusainkat elengednénk a nyári pihenőszabadságaikra, egy dolgot tisztázzunk: 2026 első fele pont arra volt jó, hogy ismét szembesüljünk a ténnyel. Azzal, hogy újra mi, kisemberek jártunk rosszul.
szóljon hozzá!