
Számos fiatal fát döntött ki, vagy tört derékba a vihar az orotvai erdőkben
Fotó: Gál-Pál László
Jelentős károkat okozott Orotván a vihar és döntött ki fákat Borszék és Maroshévíz környékén is.
2017. július 03., 17:172017. július 03., 17:17
Bár még zajlik a kárfelmérés, de már tudni lehet, hogy igen jelentős mennyiségű fát döntött ki a múlt csütörtöki szélvihar a gyergyói térség erdeiben. Hatalmas volt a pusztítás a bélbori, a maroshévízi erdőkben, de a szél megtépázta az orotvai és a güdüci erdőket is.
– nyilatkozta lapunknak Gál-Pál László erdész. Tájékoztatott,
Kőfolyásos ez a domboldal, az újratelepítéstől nem várható el jó eredmény. „Nagyon nehezen él meg ilyen helyen a csemete, a mag sokkal jobban alkalmazkodik a környezethez. Ezért is lenne jó, ha minél hamarabb ki lehetne termelni a széldöntött famennyiséget.
Fotó: Gál-Pál László
– mondta Gál-Pál László.
A Gyergyói Magánerdészet ügykezelésében lévő erdőkben mintegy 10 ezer köbméternyire becsülik azt a famennyiséget, amit a csütörtöki vihar döntött ki. Jelenleg még zajlik az adatok gyűjtése, de azt már tudni lehet, hogy
„Jelentős ez a mennyiség, de ha ahhoz viszonyítjuk, hogy 2015-ben, 2016-ban mekkora volt a kár, ez most nem annyira számottevő. Akkor millió köbméternyi volt a kidöntött famennyiség” – mondta lapunknak Melles Előd, a Gyergyói Magánerdészet vezetője. Tájékoztatott, a károk feltérképezése, a kidöntött faanyag felértékelése után
Az értékesítés, mint hasonló helyzetekben általában, nyílt árveréseken fog történni. A folyamat ezzel még nem ér véget, a vonatkozó szabályok szerint ugyanis a károsult erdőrészek újratelepítését is el kell végezni – ez legtöbb két éven belül kell megtörténjen.
– tudtuk meg Melles Elődtől.
Fotó: Gál-Pál László
Gyergyószentmiklós adminisztratív területén nem okozott különösebb károkat a vihar, mindössze egy-két, szél által kidöntött fáról van tudomása a városi katasztrófavédelmnek. A polgármesteri hivatalhoz sem érkezett kárjelentés – tudtuk meg a városházán.
Ezzel szemben Borszéken és Bélborban adódtak kellemetlenségei a lakóknak csütörtökön. Az Olt Sürgősségi Esetek Felügyelőségének tájékoztatása szerint mindkét településen megszűnt az áramszolgáltatás;
A gyergyószentmiklósi és maroshévízi hivatásos tűzoltóknak is akadt munkájuk a jelzett napon. A Salamás községhez tartozó Hodoson 3 villanyoszlop dőlt a megyei útra, ezeket távolították el, Orotván, a Ditrói Önkéntes Tűzoltóalakulat tagjaival közösen faágaktól szabadították meg az úttestet, Borszéken pedig villanyvezeték esett az egyik lakóházra, ezt távolították el a tűzoltók.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
Újabb figyelmeztetéseket adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a kánikula miatt.
Ismét medveriasztás érkezett a székelyudvarhelyiek telefonjára szombaton hajnalban, ezúttal a szombatfalvi részen látták a nagyvadat.
Kilencven, egyenként 500 kilogrammos szénabála, tíz kisebb lucernabála és egy mezőgazdasági melléképület is lángra kapott szombaton éjfél után nem sokkal Mezőzáhon – közli a Maros megyei tűzoltóság.
A Maros megyei rendőrség hat ingatlanban tartott házkutatást pénteken orvvadászattal és illegális fegyvertartással gyanúsítható személyeknél.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion péntek este azt követelte, hogy pártja kerüljön kormányra, és bejelentette: ha Nicușor Dan államfő „nem tesz eleget ennek a felszólításnak”, fel kell függeszteni tisztségéből.
Mivel a következő napokban sárga, narancssárga és vörös kódra okot adó nappali hőség várható, június 28-án, vasárnap forgalmi korlátozásokat vezet be a rendőrség az ország 16 megyéjében. A Székelyföld is érintett.
Hatalmas érdeklődés övezte a Bagossy Brothers Company koncertjét az Udvarhely Napokon, ahol szinte egy emberként énekelte a közönség a zenekar legismertebb dalait.
Félmillió lejt szánnak idén Maros megyében a köves utak karbantartására, több milliót sáncok rendbetételére, aszfaltozásra, de a műszaki tervek elkészítésére is. A Maros megyei tanács idén 41,3 millió lejt költ az úthálózatra.
szóljon hozzá!