
A legtöbb helyen zöld forgatókönyv szerint indul hétfőn az iskola. Képünk illusztráció
Fotó: Haáz Vince
Hargita megye több mint tíz településének 63 tanintézményében indul a sárga forgatókönyv, azaz hibrid oktatási rendszer szerint a tanév hétfőtől. Ennek zöme, 36 intézmény Csíkszeredában működik, ahol az összes óvoda, iskola és egyéb oktatási központ érintett.
2020. szeptember 10., 20:102020. szeptember 10., 20:10
Jóváhagyták csütörtökön a tanévkezdés módjára vonatkozó forgatókönyveket a megyei katasztrófavédelmi bizottságok. Mint a kora esti órákban kiderült, Hargita megye kedvező helyzetben van, ugyanis egyetlen tanintézmény sem kényszerült arra, hogy piros forgatókönyv szerint, azaz kizárólag online oktatással kezdje a tanévet.
annak ellenére is, hogy a hétfőn közölt fertőzöttségi adatok szerint csak öt helyszínen (Csíkszeredában, Csíkcsicsóban, Gyergyószárhegyen, Csíkszentmihályon és Csíkrákoson) lett volna erre szükség.
Azért választották végül többen is ezt a megoldást, mert az infrastrukturális vagy személyzethiány miatt nem tudták volna tiszteletben tartani a járványügyi előírásokat a zöld, azaz a hagyományos iskolakezdés esetén. Ennek értelmében
Érdemes ugyanakkor megjegyezni, hogy mivel a járványügyi helyzet folyamatosan változik, ezek a forgatókönyvek bármikor módosulhatnak a tanév során.
A Hargita Megyei Prefektusi Hivatal weboldalán közzétett döntés mellékletéből az is kiderül, pontosan mely tanintézmények érintettek a sárga forgatókönyv szerinti indulásban.
Összesen 36 intézményről van szó, ebbe beletartoznak az óvodák és iskolák mellett más oktatási központok is, mint például az Apáczai Csere János Pedagógusok Háza, a Tanulók Klubja vagy az Iskolás Sportklub.
Csíkcsicsóban ugyancsak a sárga forgatókönyv szerint indul a község mindhárom oktatási intézménye, ahogy Csíkszentmihályon és a közigazgatásilag hozzá tartozó Lóvészen is.
Székelykeresztúron az Orbán Balázs Gimnázium és két óvoda van hasonló helyzetben, Gyergyószentmiklóson pedig két óvoda és a Tanulók Klubja. Maroshévízen sárga forgatókönyv szerint indul a Sfântul Ilie Általános Iskola és a Tanulók Klubja, utóbbinak pedig balánbányai és szentegyházi kirendeltsége is ezt a megoldást választotta.
Ajnádon és Vacsárcsiban az elemi iskolák diákjai tanulnak majd a hibrid rendszer szerint, Csíkrákoson és a hozzá tartozó Göröcsfalván minden iskolás és óvodás, Csíkszentdomokoson pedig a Márton Áron Általános Iskola tanulói.
Székelyudvarhelyen a Marin Preda Gimnázium, az Eötvös József Szakközépiskola és a Tanulók Klubjának diákjai tanulnak majd a hagyományos és online oktatás ötvözését jelentő sárga forgatókönyv szerint.
A teljes lista ide kattintva böngészhető.
Az RMDSZ egyelőre nem tudja megígérni, hogy bizalmat szavaz a megalakulóban lévő kormánynak, és a további egyeztetések előtt megvárja a miniszterjelöltek végleges névsorát, valamint a kormányprogramot.
Nem nőtt, hanem csökkent hétfő óta az üzemanyagok ára Romániában, a dízel pedig több helyen még mindig olcsóbb, mint a benzin.
Japán sztrájkba kezdtek kedden a Sanitas szakszervezet tagjai az új bértörvénytervezet elleni tiltakozásként.
Összesen 207 helyszínen tart házkutatást kedden a rendőrség a Jupiter művelet keretében bűncselekményekkel gyanúsított személyeknél.
Kedden folytatódik az érettségi vizsga szóbeli szakasza a román nyelvi kommunikációs készségek felmérésével.
Új korszak kezdődhet a fapados légi közlekedésben: a Wizz Air bejelentette, hogy 2027-től Starlink-alapú internetkapcsolatot vezet be repülőgépein.
Medveriasztásra ébredtek a csíkszeredaiak kedd hajnalban, de már hétfő délután is egymást követték a Ro-Alert üzenetek Hargita megyében.
Nemcsak a közúti forgalomban, hanem a gyalogosok által használt köztereken is balesetveszélyesen közlekednek sokan az elektromos rollerekkel Csíkszeredában. Ezért a városvezetés egy szabályzót készít, és korlátozásokat vezetnek be.
Izgalmas időszak előtt áll a videójáték-ipar, aminek a jövőjébe kaphattunk betekintést a nyári bemutató-események révén. Összeállításunkban a legnagyobb bejelentéseket szedtük össze.
A fokozódó elégedetlenségek miatt japánsztrájkot indít az egészségügyben és a szociális ellátórendszerben a Sanitas szakszervezet kedden. Az érdekvédelem főként a véglegesítés előtt álló egységes bértörvény-tervezet módosítását szeretné elérni.
szóljon hozzá!