
A kémiaverseny résztvevői és felkészítő tanáraik
Fotó: Erdélyi Magyar Műszaki Tudományos Társaság
Több erdélyi diák mérkőzött meg a Hevesy György Kárpát-medencei Kémiaverseny és az Öveges József – Vermes Miklós Fizikaverseny országos erdélyi döntőjén, a hétvégén. A Székelykeresztúron megszervezett kémiaversenyen összesen 21 diák vett részt, míg a Kolozsváron rendezett fizikaversenyen összesen 57 erdélyi diák mérettetett meg, közülük a legjobbak továbbjutottak a magyarországi fordulókra.
2024. április 18., 13:262024. április 18., 13:26
2024. április 18., 13:562024. április 18., 13:56
Az Erdélyi Magyar Műszaki Tudományos Társaság (EMT) és a Magyar Természettudományi Társulattal által közösen szervezett Hevesy György Kárpát-medencei Kémiaverseny erdélyi döntőjére április 13-án került sor, Székelykeresztúron a Berde Mózes Unitárius Gimnáziumban. A kémiaverseny helyi szakaszán Erdély 9 megyéjéből összesen 253, a megyei fordulón 144 diák vett részt, ezek közül a diákok közül
A legjobb eredményeket elérő, kategóriánként két diák vehet részt a verseny Kárpát-medencei döntőjén, melyet a Magyar Természettudományi Társulat szervez meg Egerben, az Eszterházy Károly Katolikus Egyetemen május 25-én.
A hetedik osztályosok közül a marosvásárhelyi Dr. Bernády György Általános Iskola diákja, Sárossy Mónika, illetve a nagybányai Nicolae Iorga Gimnázium tanulója, Csavdári Harald, míg a nyolcadikosok közül a gyergyóalfalvi Sövér Elek Szakközépiskola képviseletében Kiss Hanna és a székelykeresztúri Petőfi Sándor Általános Iskolából Major Attila értek el továbbjutó helyezést, ezzel bejutva a Kárpát-medencei döntőbe.
A fizikaverseny országos döntője a kolozsvári János Zsigmond Unitárius Kollégiumban
Fotó: Erdélyi Magyar Műszaki Tudományos Társaság
Az Öveges József – Vermes Miklós Fizikaverseny harmadik fordulóját, az országos döntőt a kolozsvári János Zsigmond Unitárius Kollégiumban szervezte meg az EMT április 12-14. között 57, VII–XI. osztályos diák részvételével. A legjobb eredményeket elért tanulók részt vehetnek a versenyek magyarországi nemzetközi döntőin, melyeket társszervezeteink, az Eötvös Loránd Fizikai Társulat Győrben, illetve az Oktogon Sopron Alapítvány Sopronban szervez meg.
A hetedik osztályosok közül Papp Mátyás, míg a nyolcadikosok közül Gombos Domokos, a kolozsvári János Zsigmond Unitárius Kollégium diákjai jutottak tovább. A kilencedik és tizedik osztályosok kategóriájában szintén kolozsvári diákok értek el első helyezést: Kiss Csongor kilencedikes tanuló a Báthory István Középiskolából, Gevald Dániel Mátyás tizedikes diák pedig a János Zsigmond Unitárius Kollégiumból lett első helyezett kategóriájában. A tizenegyedik osztályosok közül Lóga Patrik, a zilahi Silvania Főgimnázium tanulója jutott a Magyarországon tartandó döntőbe.
Emellett jól teljesítettek csíkszeredai, marosvásárhelyi, dévai, kézdivásárhelyi, brassói diákok is.
Az RMDSZ sepsiszentgyörgyi szervezetének péntek esti tisztújító küldöttgyűlésén a szövetség stratégiai igazgatójává kinevezett és az elnöki tisztségből távozó Antal Árpád helyére Miklós Zoltán parlamenti képviselőt választották meg.
Ilie Bolojan pénteken a közigazgatási kiadások csökkentését célzó törvénycsomag-tervezet elfogadását szorgalmazta, megemlítve, nem hiszi, hogy „bármi is történne”, ha például a parlamenti képviselők havi költségkeretét 10 százalékkal csökkentenék.
Legkésőbb hétfőn véglegesíti a kormány a nyugdíj és az állami fizetés halmozását szabályozó törvénytervezetet – jelentette ki pénteki sajtótájékoztatóján a miniszterelnök.
Szószegéssel vádolja az RMDSZ-be belépni készülő Nagy Zoltánt, Gyergyószentmiklós polgármesterét az EMSZ gyergyószentmiklósi szervezete. Szerintük ez a lépés már egy ideje várható volt.
Még egy kiskorú eltűnését jelentették Maros megyében pénteken. A 15 éves lány csütörtökön önként távozott marosszentgyörgyi otthonából, és azóta sem tért vissza.
Jogosítvány nélküli vezetés miatt vett őrizetbe a Maros megyei rendőrség egy 26 éves férfit a repülőtér környékén pénteken.
Egy marosvásárhelyi férfi jelentette be a rendőrségen pénteken, hogy 12 éves lánya, Oltean Ana Teodora november 20-án, este 23 óra körül önként távozott otthonról, és azóta nem tért vissza. A lányt péntek este az Ady negyed környékén találták meg.
Pénteken eltűnt egy 13 éves kislány Maros megyében, Nagyernyéről. A lány 11 óra 30 perc körül önként távozott otthonából, és azóta nem tért vissza. A szülei a rendőrség segítségét kérik.
Be kell zárni azokat az állami vállalatokat, amelyeket már nem lehet megmenteni; listájukat hamarosan közzéteszi a kormány – jelentette ki pénteki sajtótájékoztatóján a miniszterelnök.
Hargita megye több településén sűrű köd szállt le péntek estére. Néhol akár ötven méter alá csökkenhet a látótávolság.
szóljon hozzá!