
A kémiaverseny résztvevői és felkészítő tanáraik
Fotó: Erdélyi Magyar Műszaki Tudományos Társaság
Több erdélyi diák mérkőzött meg a Hevesy György Kárpát-medencei Kémiaverseny és az Öveges József – Vermes Miklós Fizikaverseny országos erdélyi döntőjén, a hétvégén. A Székelykeresztúron megszervezett kémiaversenyen összesen 21 diák vett részt, míg a Kolozsváron rendezett fizikaversenyen összesen 57 erdélyi diák mérettetett meg, közülük a legjobbak továbbjutottak a magyarországi fordulókra.
2024. április 18., 13:262024. április 18., 13:26
2024. április 18., 13:562024. április 18., 13:56
Az Erdélyi Magyar Műszaki Tudományos Társaság (EMT) és a Magyar Természettudományi Társulattal által közösen szervezett Hevesy György Kárpát-medencei Kémiaverseny erdélyi döntőjére április 13-án került sor, Székelykeresztúron a Berde Mózes Unitárius Gimnáziumban. A kémiaverseny helyi szakaszán Erdély 9 megyéjéből összesen 253, a megyei fordulón 144 diák vett részt, ezek közül a diákok közül
A legjobb eredményeket elérő, kategóriánként két diák vehet részt a verseny Kárpát-medencei döntőjén, melyet a Magyar Természettudományi Társulat szervez meg Egerben, az Eszterházy Károly Katolikus Egyetemen május 25-én.
A hetedik osztályosok közül a marosvásárhelyi Dr. Bernády György Általános Iskola diákja, Sárossy Mónika, illetve a nagybányai Nicolae Iorga Gimnázium tanulója, Csavdári Harald, míg a nyolcadikosok közül a gyergyóalfalvi Sövér Elek Szakközépiskola képviseletében Kiss Hanna és a székelykeresztúri Petőfi Sándor Általános Iskolából Major Attila értek el továbbjutó helyezést, ezzel bejutva a Kárpát-medencei döntőbe.
A fizikaverseny országos döntője a kolozsvári János Zsigmond Unitárius Kollégiumban
Fotó: Erdélyi Magyar Műszaki Tudományos Társaság
Az Öveges József – Vermes Miklós Fizikaverseny harmadik fordulóját, az országos döntőt a kolozsvári János Zsigmond Unitárius Kollégiumban szervezte meg az EMT április 12-14. között 57, VII–XI. osztályos diák részvételével. A legjobb eredményeket elért tanulók részt vehetnek a versenyek magyarországi nemzetközi döntőin, melyeket társszervezeteink, az Eötvös Loránd Fizikai Társulat Győrben, illetve az Oktogon Sopron Alapítvány Sopronban szervez meg.
A hetedik osztályosok közül Papp Mátyás, míg a nyolcadikosok közül Gombos Domokos, a kolozsvári János Zsigmond Unitárius Kollégium diákjai jutottak tovább. A kilencedik és tizedik osztályosok kategóriájában szintén kolozsvári diákok értek el első helyezést: Kiss Csongor kilencedikes tanuló a Báthory István Középiskolából, Gevald Dániel Mátyás tizedikes diák pedig a János Zsigmond Unitárius Kollégiumból lett első helyezett kategóriájában. A tizenegyedik osztályosok közül Lóga Patrik, a zilahi Silvania Főgimnázium tanulója jutott a Magyarországon tartandó döntőbe.
Emellett jól teljesítettek csíkszeredai, marosvásárhelyi, dévai, kézdivásárhelyi, brassói diákok is.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
szóljon hozzá!