
Fotó: Keresztes Zoltán
Az európai parlamenti választás az önkormányzati választás árnyékába szorul ugyan, de ennek fontossága sem kisebb – hangzott el csütörtökön este Gyergyószentmiklóson, ahol Kelemen Hunor, az RMDSZ szövetségi elnöke a helyi szervezet vezetőjével, Barti Tihamérrel folytatott pódiumbeszélgetést.
2024. május 31., 11:112024. május 31., 11:11
2024. május 31., 11:142024. május 31., 11:14
A gyergyószentmiklósi Tarisznyás Márton Múzeumban tartott nyilvános beszélgetés a helyitől indult az általános felé. A magyar polgármestereknek fontos feladata a közösségépítés – mutatott rá Kelemen Hunor, Barti Tihamér pedig arra világított rá, hogy Gyergyószéken mások a prioritások és a közösség elvárásai a magyar többségű településeken, mint a szórványban: az előbbiek esetében az infrastruktúra és egyéb fejlesztéseket várják az emberek, míg a szórványban az is nagy dolog, ha néha valamilyen magyar kulturális rendezvényen vehetnek részt az emberek.
A beszélgetés rövid idő alatt az uniós választások témaköre felé kanyarodott. Kelemen Hunor felvezetésként egy friss közvélemény-kutatás eredményét ismertette, miszerint
Változást akarnak tehát az emberek, de mindenki másként látja, hogy miként is kellene változnia az Uniónak – tette hozzá.
A szövetségi elnök Erdélyből nézve rámutatott, az uniós csatlakozás nagy elvárásai nem teljesültek, de azt is figyelembe kell venni, hogy azóta egymást követték a krízisek, a gazdasági válságtól kezdve a migráción, a járványon át a mostani háborúig, amelyek akadályozták a remélt fejlődést. A válságokra adott nem megfelelő válaszok pedig elégedetlenséget szültek az EU polgáraiban. „Ezzel párhuzamosan pedig
– fogalmazott Kelemen Hunor.
Nem könnyű így mozgósítani arra az embereket az európai parlamenti választásra. Ez azonban nem azt jelenti, hogy ne lennének látható előnyei is annak hogy Románia az Unió része. Amint Barti rámutatott, Gyergyószék településein összesen 74 millió lej folyik be a helyi adókból, ezzel szemben a múlt évben 800 millió lej értékben írtak alá az itteni önkormányzatok beruházásokra finanszírozási szerződéseket.
Fotó: Keresztes Zoltán
„Nagyon fontos az RMDSZ-nek, az erdélyi magyarságnak, hogy képviselve legyen a brüsszeli döntéshozásban is. Az oda bejutó képviselők jelentik a mi hangunkat” – hangzott el.
– mutatott rá Kelemen Hunor.
A háború vagy béke témakör sem maradt ki a beszélgetésből. „Mi békét akarunk, és ez nem azt jelenti, hogy oroszpártiak lennénk. Az élet pártján vagyunk a halállal szemben” – szögezte le Kelemen.
Az esemény második részében a nagy többségében gyergyószéki RMDSZ-es tisztségviselők, illetve jelöltek által alkotott közönség tehetett fel kérdéseket. A válaszokból kiderült,
Románia közigazgatási újraszervezése a mostanában újra napirendre került formában pedig óriási kockázatot jelent, elfogadhatatlan, hogy a székelyföldi megyéket egy román többségű nagy megyébe olvasszák be. Ezt mindenképpen meg fogják akadályozni – szögezte le határozottan Kelemen Hunor.
Fotó: Keresztes Zoltán
A gyergyószentmiklósi jégpálya újjáépítése egy bonyolult projekt, de a megvalósítását ki fogják harcolni – ígéri a szövetségi elnök.
Felvetődött még, hogy a bölcsődeprogram után egyre inkább szükség lenne öregotthonépítési programra, és reformra volna szükség a közbeszerzések terén, hogy ne feltétlenül a legolcsóbb ajánlatot tevő cégek legyenek előnyben, hanem azok, akik már bizonyítottak és jó minőségű munkát végeznek.
Közvitára bocsátja kedden a környezetvédelmi minisztérium a roncsautóprogram pályázati útmutatóját – jelentette be sajtótájékoztatóján Diana Buzoianu.
Diana Buzoianu ügyvivő környezetvédelmi miniszter szerint nem mindegyik önkormányzat alkalmazza azt a jogszabályt, amely a többlépcsős procedúrát egyszerűsítve lehetővé teszi a településekre bejáró veszélyes medvék azonnali kilövését.
Kelemen Hunor szerint a „közvetítőkön keresztül történő kormányzás nem működik”, és egy politikailag kinevezett miniszterekből álló kormány előnyösebb lett volna a kijelölt miniszterelnök által javasolt technokrata kabinetnél.
Eugen Tomac kedden kijelentette, hogy nem az ő személyes kormányának, hanem Románia kormányának kér majd bizalmat a parlamenttől.
Călin Georgescu kedden felszólította a parlament „hazaszerető” tagjait, hogy kezdeményezzék Nicușor Dan államfő hivatalából való felfüggesztését, aki szerinte „önkényesen” és „kihívóan” bízta meg Eugen Tomacot kormányalakítással.
Az RMDSZ egyelőre nem tudja megígérni, hogy bizalmat szavaz a megalakulóban lévő kormánynak, és a további egyeztetések előtt megvárja a miniszterjelöltek végleges névsorát, valamint a kormányprogramot.
Nem nőtt, hanem csökkent hétfő óta az üzemanyagok ára Romániában, a dízel pedig több helyen még mindig olcsóbb, mint a benzin.
Japán sztrájkba kezdtek kedden a Sanitas szakszervezet tagjai az új bértörvénytervezet elleni tiltakozásként.
Összesen 207 helyszínen tart házkutatást kedden a rendőrség a Jupiter művelet keretében bűncselekményekkel gyanúsított személyeknél.
Kedden folytatódik az érettségi vizsga szóbeli szakasza a román nyelvi kommunikációs készségek felmérésével.
szóljon hozzá!