
Fotó: Pinti Attila
Szőcs János történész emlékkiállítására hív a Csíki Székely Múzeum Falu a gyep alatt: Cibrefalva régészeti hagyatéka címmel. A megnyitót február 29-én, csütörtökön 17 órától tartják.
2024. február 27., 20:292024. február 27., 20:29
Szőcs Jánosra, a Csíki Székely Múzeum egykori muzeológusára és igazgatójára egy kisméretű stúdiókiállítással emlékeznek a Magyar Géniusz Program keretében.
Mint a csíkszeredai múzeum közleményében írták, Szőcs János elkötelezett kutatója volt Csík múltjának és a gyimesi csángók történetének. Számos adatot, dokumentumot gyűjtött és tett közzé a gyimesi és moldvai csángókról, Csík településeinek múltjáról (főként a 17. századi tatárbetörések korából), valamint a hajdani csíkszéki elemi oktatás, a székelyföldi társadalmi mozgalmak és az etnikai kapcsolatok történetéről.
„Kiállításunk kapcsán Szőcs János régészeti tevékenységét elevenítjük fel, ugyanis az 1980–1984 közötti időszakban az 1694-es tatárbetörés következtében elpusztult Cibrefalva (Csíkszentmihály egykori tízese) régészeti feltárásán is munkálkodott. E régészeti kutatások leletanyagából állítottuk össze a tárlat anyagát” – írják a csíkszeredai múzeum közleményében.
A kiállítást február 29-én nyitják meg 17 órától, és április 29-ig lesz látogatható a Csíki Székely Múzeumban.
Első- és másodfokú időjárási riasztást bocsájtott ki az Országos Meteorológia Szolgálat keddre Románia legnagyobb területére a várható hőség miatt.
Idén júniusban is negatív volt a természetes szaporulat Romániában, a halálozások száma az 1,6-szorosa volt az élve születésekének – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) hétfőn közzétett adataiból.
A csendőrök beavatkozására volt szükség vasárnap Eforie tengerparti strandjain, miután több turista figyelmen kívül hagyta a vízimentők által kitűzött vörös zászlót, és a kétméteres hullámok közé merészkedett.
Az alapbérek differenciálása a kórház besorolásának megfelelően, a jövedelem védelme és a finanszírozás garantálása – a szakszervezetek közös javaslatot dolgoztak ki a bértörvénytervezet módosítására. Elkezdődhetnek az alkalmazások is a kórházakban.
A rendőrök őrizetbe vettek három, 18 és 24 év közötti fiatalembert, akiket azzal gyanúsítanak, hogy egy TikTokon terjedő álhír miatt szombaton részt vettek egy bevetésre siető mentőautó megtámadásában a Kolozs megyei Récekeresztúron.
A belügyminisztérium Katasztrófavédelmi Főosztályának (DSU) vezetője, Raed Arafat szerint a Kolozs megyei mentőszolgálat munkatársainak megtámadását az az álhír váltotta ki, amely szerint „egy fekete mentőautó gyerekeket rabol”.
Botokkal, fejszékkel és kövekkel támadtak rá a Kolozs megyei mentőszolgálat munkatársaira, akik egy beteget próbáltak ellátni Récekeresztúron. A mentőautó sofőrje súlyosan megsérült – közölte vasárnap a Facebook-oldalán az egészségügyi minisztérium.
Az együtt végzett munka örömét, az aratás hagyományát és a kaláka közösségformáló erejét is megtapasztalhatták az érdeklődők szombaton Csíkszentkirályon.
Az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) vasárnapi előrejelzése szerint hétfő 10 órától szerda 21 óráig az egész országban kánikulára, rendkívül magas hőmérsékletekre, fokozott hőterhelésre és trópusi éjszakákra van kilátás.
szóljon hozzá!