
Akinek nem jut bentlakás, annak kinnlakással kell próbálkoznia
Fotó: Rab Zoltán
Lázas keresésben vannak az egyetemisták, hogy megtalálják azt a kis szobát, lakást, ahol az egyetemi tanév alatt lakhatnak majd. Az elmúlt két évben felemás volt az oktatás és a bérlakások helyzete is, idén ősszel azonban úgy tűnik, minden visszaáll a régi kerékvágásba. Azaz majdnem minden, hiszen a bérleti árak nőttek, és a közköltségek is fognak.
2022. szeptember 11., 21:002022. szeptember 11., 21:00
Míg Csíkszeredában szeptember 12-én kezdődik a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetemen az oktatás, a marosvásárhelyi karon a jövő héten még úgynevezett összerázó lesz, amit a regisztrációra, beköltözésre használnak, és a tulajdonképpeni oktatás szeptember 19-én kezdődik. Az orvosi és gyógyszerészeti egyetemen szeptember 19-én népesítik be az előadótermeket a fiatalok.
Marosvásárhelyen a Sapientia, de az orvosi és a színművészeti egyetemnek is van saját bentlakása; az előbbi kettőben több száz diák fér el. Azonkívül a jezsuita rendnek és a református egyháznak is van egyetemisták számára fenntartott bentlakása, ahova felvételivel lehet bejutni. Csíkszeredában a Sapientia egyetemnek szintén van egy modern épülete, ahol el tudja szállásolnia diákokat – legalábbis a más településről érkezők egy részét. Jelenleg, az egyetemek honlapján feltüntetett árak szerint
A hargitai megyeszékhelyen nagyon kevés bérlakás jut el az ingatlanügynökségekhez vagy hirdetik meg az újságban, online felületeken. Mivel kevés a lakás, ismerősökön keresztül kapnak bérlőt a tulajdonosok. Mint Szabó Lehel ingatlanügynöktől megtudtuk, évek óta komoly gond, hogy garzonokat és két szobás lakásokat szinte senki nem akar bérbe adni, és ha igen, akkor nem egyetemistáknak.
Vannak a piacon 3-4 szobás tömbházlakások, de abból is kevés.
Marosvásárhelyen az ingatlanügynökségek honlapjain több tucat bérbe vehető, egy-két szobás lakás van az orvosi és gyógyszerészeti egyetem környékén, de a Tudor lakónegyedben és a Kövesdombon is. A lakások bérleti díja változik: 250 euró alatt nem lehet kétszobás lakást találni, és
Az általunk megkérdezett ingatlanügynökök szerint az elmúlt két évben nagyon sok lakás maradt üresen, mert sokan online tanultak és dolgoztak. Idén az árak kicsit nagyobbak, mint 2020-ban, átlagosan 10-15 százalékkal. Továbbra is az a tendencia, hogy az orvosi egyetem környékén levő lakásokat átlagosan 50-70 euróval többért lehet bérbe adni, de ez a százalékbeli különbség az eladási árukon is látszik. Ez a külföldi egyetemistáknak is köszönhető, akik könnyebben kifizetik a tulajdonosok által kért bért. De keresettek a Tudor lakótelepi és központhoz közeli lakások is.
A közösségi oldalak kiadó lakásokat meghirdető csoportjaiban már augusztus végtől élénk információcsere zajlik. Legtöbben lakótársat vagy bérlehető lakást keresnek, de néha kiadó lakások hirdetései is megjelennek. A jó ajánlatokra azonnal lecsapnak, így, aki szemfüles és gyors, szobát bérelhet 95 euróért 15 perces sétára a Sapientia egyetemtől, vagy 120 euróért ugyanakkora távra az orvosi egyetemtől. Vannak olyan egyetemisták is, akik a korábbi években bevált lakást nyáron is fenntartják.
Az ingyenes ivartalanítási programnak köszönhetően eddig már több mint 60 kutyát és macskát ivartalanítottak Marosvásárhelyen.
Andy Burnham, Manchester volt polgármestere az Egyesült Királyság új miniszterelnöke, miután III. Károly király hétfőn megbízta az új brit kormány megalakításával.
Változékony időjárásra kell készülni a következő két hétben Erdélyben: a hét eleji kellemes nyári időt átmeneti lehűlés váltja fel, majd a hétvégétől ismét melegedés kezdődik. Közben szinte minden nap számítani lehet záporokra és zivatarokra.
Andrew Tate és testvére, Tristan Tate hétfőn várhatóan egy floridai bíróság elé állnak, miközben a brit rendőrség kiadatásukat kéri egy szexuális bűncselekményekkel kapcsolatos nyomozás keretében – jelentette a dpa.
Véget ért az egészségügyi dolgozók hétfői kétórás figyelmeztető sztrájkja, amelyet a Sanitas Szakszervezeti Szövetség szervezett a közalkalmazotti bértörvény elleni tiltakozásul.
Két közlekedési bűncselekmény miatt indított büntetőeljárást az elmúlt napokban a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság. Egy sofőr ittasan és a szükséges jogosítvány nélkül vezetett járműszerelvényt, egy másik alkohol befolyása alatt ült kormány mögé.
Felhőszakadásokra és viharokra figyelmeztető előrejelzéseket adott ki hétfőn az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM). A riasztások a székelyföldi megyékre is érvényesek.
A hétvégén 16 megye 31 településén és Bukarestben avatkoztak be a tűzoltók a viharkárok felszámolására.
Kétórás figyelmeztető sztrájkot tartanak hétfőn az állami egészségügyi dolgozók a közalkalmazotti bértörvény miatt. A munkabeszüntetés 9-től és 11 óráig tart.
A magánszemélyek hétfő reggeltől igényelhetnek állami támogatást új gépkocsi vásárlására a 2026-os roncsautóprogram keretében.
szóljon hozzá!