Hirdetés
Hirdetés

Kezdődhet az udvarhelyszéki gigaberuházás, aláírták a kivitelezési szerződést

•  Fotó: Erdély Bálint Előd

Fotó: Erdély Bálint Előd

Közel ötven kilométernyi út újulhat meg európai uniós támogatással Udvarhelyszéken, miután Hargita Megye Tanácsa kedden aláírta a szerződést a kivitelezést végző céggel.

Fülöp-Székely Botond

2021. március 23., 17:082021. március 23., 17:08

2021. március 23., 19:002021. március 23., 19:00

Egy sikeres európai uniós pályázatnak köszönhetően összesen 48,33 kilométernyi utat fog felújíttatni, illetve újjáépíttetni Hargita Megye Tanácsa

Bikafalvától Kányádon és Székelypeteken át Brassó megye határáig, valamint a Kányád–Székelydálya–Városfalva és a Városfalva–Oklánd–Kovászna megye határa szakaszokon.

•  Fotó: Erdély Bálint Előd Galéria

Fotó: Erdély Bálint Előd

Az intézmény elnöke, Borboly Csaba kedden írta alá a kivitelezési szerződést Székelydályában a közbeszerzési eljáráson nyertes olasz cég képviselőjével. A helyszínen elmondta: tudja, hogy

több éves késésben vannak, hiszen a nagyberuházásnak mára meg kellett volna valósulnia, de a bürokratikus munka jelentősen elhúzódott egyebek mellett az engedélyek beszerzése, illetve a tervek módosításai és az óvások miatt.

Reményét fejezte ki ugyanakkor, hogy most már hamarosan elkezdődhet az építkezés, amelynek befejezésére huszonnégy hónapot kapott a kivitelező. Természetesen utóbbiba nem számítanak bele azok az időszakok, amikor az időjárási viszonyok miatt nem tudnak dolgozni. Arra is kitért, hogy már keresik a megfelelő műszaki ellenőrt, aki felügyeli majd a munkát.

Hirdetés

A felújításról

A 124 millió lej összértékű, három megyei utat érintő – 131, 137A, 133 – projekt kivitelezése 99,92 millió lejbe fog kerülni – fejtette ki Adrian Chiorean, a megyei önkormányzat műszaki osztályának igazgatóhelyettese. Mint mondta, van, ahol teljesen újjá kell építeni az utat, máshol csak felújításra van szükség. Az adatokból kiderül:

5,5–6 méter széles útburkolatot terveztek, huszonnégy buszmegállót alakítanak ki, a vízelvezetést fedett és nyitott sáncok kiépítésével, valamint több mint kétszáz áteresz elhelyezésével oldják meg.

Az érintett települések többségében az út mindkét oldalán fognak járdát építeni. Összesen három hidat kell újjáépíteni – Miklósfalva, Székelydálya, valamint Homoródújfalu határában –, további hatot pedig felújítani.

•  Fotó: Erdély Bálint Előd Galéria

Fotó: Erdély Bálint Előd

György Sándor kányádi polgármester külön örült a projektnek, hiszen több elszigetelt falu is van a községükben, ahová még a busz sem jár ki. A projektet szintén üdvözölte Antal Lóránt udvarhelyi szenátor, aki szintén lobbizott a megvalósítás érdekében.

Lesznek kellemetlenségek

Bíró Barna Botond, a megyei tanács alelnöke a lakók megértését kérte a kivitelezés idejére, hiszen az nagy felfordulással fog járni. Kérdésünkre Adrian Chiorean kifejtette: egyelőre úgy látják, hogy

elsősorban az építkezési anyagok szállítása okozhat kellemetlenséget a térségben élőknek.

Sok útlezárásra nem kell számítani, hiszen amíg az út egyik sávján dolgozik a kivitelező, a másik használható lesz. Súlykorlátozások azonban lesznek, például a 131-es megyei úton.

Poros út helyet aszfaltra számíthatnak az érintett falvak lakói •  Fotó: Erdély Bálint Előd Galéria

Poros út helyet aszfaltra számíthatnak az érintett falvak lakói

Fotó: Erdély Bálint Előd

A hidak javításakor pótátkelőket építenek, de a már említett 131-es jelzésű úton erre nem mindenhol lesz lehetőség, így előfordulhat, hogy az építkezés idejére elterelik a forgalmat.

Hirdetés
3 hozzászólás Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. március 03., kedd

Tájékoztató kampányt indít a védőoltásokról a közegészségügy

Az oltásokkal kapcsolatos kampányt indít az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP).

Hirdetés
2026. március 03., kedd

Részleteket közölt a 2026-os költségvetésről a pénzügyminiszter

A 2026-os állami költségvetés felelős és kiegyensúlyozott lesz, minden eddiginél nagyobb összeget fordítanak beruházásokra és rekordösszegű uniós forrás lehívásával számolnak - jelentette ki kedden Alexandru Nazare pénzügyminiszter.

Részleteket közölt a 2026-os költségvetésről a pénzügyminiszter
2026. március 03., kedd

Három autó ütközött Csíkdelne bejáratánál

Közlekedési baleset történt csütörtök reggel a 12A jelzésű országút és a 123E megyei út kereszteződésében, Csíkdelne település bejáratánál.

Három autó ütközött Csíkdelne bejáratánál
2026. március 03., kedd

Éjszaka landolt a két mentőjárat Bukarestben

A közel-keleti konfliktus térségében rekedt összesen 318 román állampolgár térhetett haza Romániába azzal a két különjárattal, amelyek a keddre virradó éjszaka szálltak le az otopeni-i repülőtéren – számolt be Oana Țoiu külügyminiszter.

Éjszaka landolt a két mentőjárat Bukarestben
Hirdetés
2026. március 03., kedd

Megduplázódott a cégfeloszlatások száma Székelyföldön

Kétszer annyi cég kezdte az idei évet a bezáráshoz vezető folyamat elindításával Hargita, Maros és Kovászna megyében, mint tavaly januárban. Országos viszonylatban csak feleannyival nőtt a cégfeloszlatások száma, mint a három székelyföldi megyében.

Megduplázódott a cégfeloszlatások száma Székelyföldön
2026. március 02., hétfő

Több erdélyi településről is Dubajban rekedtek tanárok, diákok és családjaik

Kilenc Szeben megyei tanár és tíz diák is Dubajban rekedt a közel-keleti háborús helyzet okozta légtérzár miatt – tájékoztatott hétfőn a Szeben megyei tanfelügyelőség sajtószóvivője.

Több erdélyi településről is Dubajban rekedtek tanárok, diákok és családjaik
2026. március 02., hétfő

Kétméteres a hóréteg, nagy a lavinaveszély a Déli-Kárpátokban

Az egytől ötig terjedő skálán négyes fokozatú a lavinaveszély a Déli-Kárpátokban, 1800 méter fölötti magasságban – figyelmeztettek a meteorológusok.

Kétméteres a hóréteg, nagy a lavinaveszély a Déli-Kárpátokban
Hirdetés
2026. március 02., hétfő

Nem ment át a szenátuson a Demeter András menesztését kezdeményező indítvány

Elutasította hétfői ülésén a szenátus a Demeter András kulturális miniszter elleni egyszerű indítványt.

Nem ment át a szenátuson a Demeter András menesztését kezdeményező indítvány
2026. március 02., hétfő

Kvízjáték a Székelyhonon: Nők, akik nyomot hagytak

Márciusban nemcsak a tavasz érkezését várjuk, hanem szeretettel és örömmel köszöntjük a nőket, akik életet adnak, gondoskodnak és szeretnek.

Kvízjáték a Székelyhonon: Nők, akik nyomot hagytak
2026. március 02., hétfő

Rekord a brassói repülőtéren: csaknem negyvenezer utas, három népszerű úti cél februárban

Megnyitása óta a legeredményesebb hónapot zárta a székelyföldi utasokat is kiszolgáló légikikötő. A Brassó–Vidombák Nemzetközi Repülőtéren februárban mintegy 38 ezer utast regisztráltak, a legnépszerűbb úti célok között Budapest is szerepel.

Rekord a brassói repülőtéren: csaknem negyvenezer utas, három népszerű úti cél februárban
Hirdetés