
Imreh István (jobbról) a kiállításmegnyitón is bemutatta Dienes Andor életútját
Fotó: Szabó Barbara
Dienes Andor György, a Kézdivásárhelyen született, majd világhírűvé vált fényképész, nemrég került be a háromszéki köztudatba, életútját még mindig övezik homályos foltok. Ez a céhes városban, szerdán megrendezett emléknapon is hangsúlyossá vált.
2024. december 18., 20:422024. december 18., 20:42
A fényképezés úttörőjének is számító Dienes Andor születésének 111. évfordulójára szervezett emléknapot a Kovászna Megyei Művelődési Központ.

A ki tudja hány férfi fantáziáját megmozgató Marilyn Monroe-ról bizonyára sokan hallottak, de arról kevesebben, hogy egy székely fotósnak köszönhette a világhírnevet. Ez utóbbi tiszteletére ma emléknapot tartanak Kézdivásárhelyen.
A napot egy vetítettképes előadással kezdték a Vigadó Művelődési Központ színháztermében, majd 17 órakor kiállításmegnyitóval zárták.
Amint Imreh István, a KMMK elnöke a vetítettképes előadás elején elmondta,
Az eredetileg megjelölt, Petőfi Sándor utca 14. szám alatti ingatlan mellett ugyanis szóba jött még két ház is, amely a Dienes családhoz köthető, azonban ilyen rövid idő alatt nem tudtak dűlőre jutni, a fényképész végülis, melyikben nevelkedett.
Az igazgató elmondta, áthidaló megoldásként úgy döntöttek, hogy a többi tervezett programpontot megtartják, majd
A vetítettképes előadás Kincses Károly, budapesti fotótörténész munkássága alapján készült, aki nem tudott részt venni az eseményen, így Imreh István tárta a népes közönség elé. Mint elhangzott, Dienes Andor igencsak izgalmas életutat járt be. A 12 évesen félárván maradt fiú Budapestre költözött, majd 18 évesen nyakába vette a világot.
Vetítettképes előadással emlékeztek meg a fényképészről
Fotó: Szabó Barbara
Az előadásból kiderült, hogy a fiú, aki a semmiből indult, hamar világhírű, elismert fényképésszé vált. Tehetségét, fotós vénáját segítette ebben nyitottsága is, amelynek köszönhetően olyan helyeken is fotózhatott, ahová fehér ember ritkán tette be lábát – Harlemben, apacs-, hopi- és navajo-rezervátumokban. De
Nevéhez szorosan hozzákapcsolódik Marilyn Monroe alakja is, hiszen a fiatal lányt a kézdivásárhelyi fényképész fedezte fel, az ő kamerája elé állt először. Közös munkájukra, és az abba beszövődő szerelmi viszonyukra, baráti kapcsolatukra is részletesen kitért az előadás, mi korábban itt írtunk róla.
Kézdivásárhely híres szülöttjére a délután folyamán egy kiállításmegnyitón is megemlékeztek. Ennek különlegessége abban rejlik, hogy
Amint Vargyasi Levente, fotográfus, rendező-operatőr, a KMMK munkatársa köszöntőjében elmondta, a felhívásra 14 fényképész jelentkezett összesen 40 művel.
A jelenlévőket köszöntötte még Nagy Lajos, a kézdivásárhelyi fotóklub, és Hlavathy Károly, a Sepsiszentgyörgyi Mohos Fotóklub elnöke is, akik elmondták, hogy örömmel fogadták a meghívást.
Végül Vargyasi köszöntet mondott a KMMK munkatársainak a nap megszervezéséért, Kovászna Megye Tanácsának a támogatásért és a Vigadó Művelődési Központnak, hogy helyet adott az eseménynek.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján – jelentette be kedden a Facebook-oldalán Dragoș Pîslaru.
Vegyék ki a barnamedvét a szigorúan védett fajok kategóriájából, és rugalmasabb kezelést tegyenek lehetővé azokban a tagállamokban, ahol a faj nem veszélyeztetett – ezekkel a kérésekkel fordult az Európai Bizottsághoz Tánczos Barna.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök a Nicușor Dan államfővel folytatott keddi egyeztetések után kijelentette, hogy két kisebbségikormány-változat képzelhető el, harmadik lehetőségként pedig egy „nagyon szűk többségű” kormány.
Jóváhagyta a Versenytanács a Carrefour Románia Pavăl Holding általi felvásárlását.
Tóvá alakult a marosvásárhelyi sürgősségi kórház mögötti parkoló a hétfő esti felhőszakadás után. A területre több környező telekről és a Molter Károly utcából is odafolyik az esővíz, ezért a leparkolt autók között nehéz bejutni a kórházba.
Az Európai Bizottság (EB) 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion a keddi cotroceni-i konzultációk után kijelentette, hogy pártja nélkül nem lehet kormányt alakítani.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) tájékoztatta kedden az államfőt, hogy készen áll vállalni a kormányzást – nyilatkozta Sorin Grindeanu pártelnök a Nicușor Dannal a Cotroceni-palotában folytatott keddi egyeztetés után.
Nicușor Dan államfő kedden közölte, hogy a Cotroceni-palotában tartandó egyeztetéseken arra fogja kérni a pártokat, hogy térjenek vissza a párbeszédhez.
Több millió eurót kap az Európai Unió Szolidaritási Alapjából Parajd – számolt be kedden Vincze Loránt RMDSZ-es európai parlamenti képviselő.
szóljon hozzá!