
Imreh István (jobbról) a kiállításmegnyitón is bemutatta Dienes Andor életútját
Fotó: Szabó Barbara
Dienes Andor György, a Kézdivásárhelyen született, majd világhírűvé vált fényképész, nemrég került be a háromszéki köztudatba, életútját még mindig övezik homályos foltok. Ez a céhes városban, szerdán megrendezett emléknapon is hangsúlyossá vált.
2024. december 18., 20:422024. december 18., 20:42
A fényképezés úttörőjének is számító Dienes Andor születésének 111. évfordulójára szervezett emléknapot a Kovászna Megyei Művelődési Központ.

A ki tudja hány férfi fantáziáját megmozgató Marilyn Monroe-ról bizonyára sokan hallottak, de arról kevesebben, hogy egy székely fotósnak köszönhette a világhírnevet. Ez utóbbi tiszteletére ma emléknapot tartanak Kézdivásárhelyen.
A napot egy vetítettképes előadással kezdték a Vigadó Művelődési Központ színháztermében, majd 17 órakor kiállításmegnyitóval zárták.
Amint Imreh István, a KMMK elnöke a vetítettképes előadás elején elmondta,
Az eredetileg megjelölt, Petőfi Sándor utca 14. szám alatti ingatlan mellett ugyanis szóba jött még két ház is, amely a Dienes családhoz köthető, azonban ilyen rövid idő alatt nem tudtak dűlőre jutni, a fényképész végülis, melyikben nevelkedett.
Az igazgató elmondta, áthidaló megoldásként úgy döntöttek, hogy a többi tervezett programpontot megtartják, majd
A vetítettképes előadás Kincses Károly, budapesti fotótörténész munkássága alapján készült, aki nem tudott részt venni az eseményen, így Imreh István tárta a népes közönség elé. Mint elhangzott, Dienes Andor igencsak izgalmas életutat járt be. A 12 évesen félárván maradt fiú Budapestre költözött, majd 18 évesen nyakába vette a világot.
Vetítettképes előadással emlékeztek meg a fényképészről
Fotó: Szabó Barbara
Az előadásból kiderült, hogy a fiú, aki a semmiből indult, hamar világhírű, elismert fényképésszé vált. Tehetségét, fotós vénáját segítette ebben nyitottsága is, amelynek köszönhetően olyan helyeken is fotózhatott, ahová fehér ember ritkán tette be lábát – Harlemben, apacs-, hopi- és navajo-rezervátumokban. De
Nevéhez szorosan hozzákapcsolódik Marilyn Monroe alakja is, hiszen a fiatal lányt a kézdivásárhelyi fényképész fedezte fel, az ő kamerája elé állt először. Közös munkájukra, és az abba beszövődő szerelmi viszonyukra, baráti kapcsolatukra is részletesen kitért az előadás, mi korábban itt írtunk róla.
Kézdivásárhely híres szülöttjére a délután folyamán egy kiállításmegnyitón is megemlékeztek. Ennek különlegessége abban rejlik, hogy
Amint Vargyasi Levente, fotográfus, rendező-operatőr, a KMMK munkatársa köszöntőjében elmondta, a felhívásra 14 fényképész jelentkezett összesen 40 művel.
A jelenlévőket köszöntötte még Nagy Lajos, a kézdivásárhelyi fotóklub, és Hlavathy Károly, a Sepsiszentgyörgyi Mohos Fotóklub elnöke is, akik elmondták, hogy örömmel fogadták a meghívást.
Végül Vargyasi köszöntet mondott a KMMK munkatársainak a nap megszervezéséért, Kovászna Megye Tanácsának a támogatásért és a Vigadó Művelődési Központnak, hogy helyet adott az eseménynek.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
szóljon hozzá!