
A tavalyi közel 165 millió lejhez képest most 127,3 millió lej áll a városvezetés rendelkezésére
Fotó: Dénes Botond/Kézdivásárhely Önkormányzata
A tavalyhoz képest idén kisebb összegből gazdálkodhat Kézdivásárhely: a 2024-es 165 millió lejhez képest ezúttal 127,3 millió áll a városvezetés rendelkezésére. Ennek 56 százalékát fejlesztésekre fordítják, a fennmaradó 44 százalékot pedig működtetésre.
2025. március 27., 17:432025. március 27., 17:43
Kézdivásárhely önkormányzati képviselő-testülete csütörtöki soros havi ülésén egyöntetűen megszavazta a település ez évi költségvetését. Az összeg meghatározó részét az európai uniós pályázatok és célirányos kormánypénzek képezik.
Bokor Tibor polgármester több, jelenleg is zajló infrastrukturális beruházás folytatásának jelentőségét is kiemelte. „A legfontosabb, hogy ezeket befejezzük és működésbe hozzuk. A gázhálózat bővítésének befejezése a legsürgetőbb feladatok közé tartozik. Az eredeti becsléshez képest jóval többe kerül a munkálat, illetve tervezési hiba is hátráltatja a fejlesztést, ugyanis
Bokor Tibor polgármester több, jelenleg is zajló infrastrukturális beruházás folytatásának jelentőségét is kiemelte
Fotó: Dénes Botond/Kézdivásárhely Önkormányzata
Jelen pillanatban e mulasztás pótlása történik, majd fel kell építeni a nyomáscsökkentő állomást Oroszfaluban, és onnantól kezdve működhet a rendszer” – közölte a Székelyhonnal, megjegyezve, hogy az intelligens gázelosztó-hálózat kiépítésének és korszerűsítésének befejezéséhez további 13 millió lejre van szükség, a költségvetésből viszont mindössze 3,3 milliót tudnak erre a célra szánni.
– sorolta az elöljáró.
A helyiek által csak kaszárnyának nevezett egykori Székely Katonanevelde felújításáról szólva a polgármester elárulta, az épület 95 százalékban készen áll az átadásra, még bútorzatra van szükség, tehát ha mindent sikerül lebonyolítani, pár héten belül már oda lehet költöztetni az Incze László Céhtörténeti Múzeumot.
Döntöttek Kézdivásárhely költségvetéséről
Fotó: Dénes Botond/Kézdivásárhely Önkormányzata
„Nemrég átvettük a járóbeteg-rendelőt, most az következik, hogy a szakorvosok elfoglalják az új, korszerű szakrendelőket, és lehessen megnyitni a Vasút utcai bejáratot, amit nagyon sokan igényeltek.
Jó hír, hogy hamarosan elkezdhetjük a bicikliút építését is Kézdivásárhely és Kézdiszentlélek, valamint Kézdivásárhely és Nyújtód között” – nyilatkozta az elöljáró, hozzátéve, a város belterületén is terveznek további utakat kerékpárosok számára.
A 2025-ös költségvetés főbb tételeit a működtetésre (12,5 millió lej), banki kölcsön visszatérítésére (1,9 millió) lej, tanügyre (32 millió), egészségügyre (7 millió), sportra és kultúrára (16 millió) szánt összegek képezik. A szociális jellegű kiadások közel 12 millió lejre rúgnak, fejlesztésre több mint 21 millió lejt fordítanak, köztisztaságra és környezetvédelemre közel 6 millió lejt, az utak és utcák felújítására pedig 15 millió lejt.
A kis közösségükben elismert, a magyarságért sokat tevékenykedő hétköznapi hősöket tüntettek ki vasárnap délután Könyv és Gyertya díjjal Marosvásárhelyen. Az alkalmat a legendás Szentegyházi Gyermekfilharmónia koncertje tette emlékezetessé.
Koszorúzással, beszédekkel, néptánccal és imával emlékeztek meg vasárnap késő délután Nyergestetőn az 1848–1849-es szabadságharc hőseiről. A történelmi helyszínen tartott ünnepségen több százan rótták le tiszteletüket a székely honvédek előtt.
„A magyarok Istene mindenütt ott van, ahol a világon magyarok élnek” – fogalmazott a Sepsiszentgyörgy központjában tartott március 15-i ünnepségen Répássy Róbert igazságügyi államtitkár.
Száraz növényzet gyúlt ki a Marosvásárhely közeli Jedd területén március 15-én délután. A tűzoltók nehezen megközelíthető területen küzdenek a lángokkal, amelyek már átterjedtek az erdős terület aljnövényzetére és egy hétvégi ház kerítésére is.
Katonai eledeleket idéző gulyással, történelmi visszatekintéssel és muzsikával emlékeztek az 1848–49-es forradalom és szabadságharc hőseire a gyergyószentmiklósi Népművészeti Alkotóház udvarán. Ez volt a huszadik márciusi katonaeledel-kóstoló.
Sohasem fogjuk megengedni, hogy Magyarországot gyűlölet és düh kormányozza – jelentette ki a miniszterelnök a budapesti Kossuth Lajos téren az 1848-49-es forradalom és szabadságharc évfordulóján mondott ünnepi beszédében.
Tűz ütött ki vasárnap délelőtt a Prahova megyei Puchenii Moșneni település műemlék templomában, nincsenek áldozatok.
Nicușor Dan román államfő is köszöntötte a romániai magyarokat a nemzeti ünnep alkalmából.
A nemzet ereje nem abból fakad, hogy külön-külön erősek vagyunk, hanem abból, hogy számíthatunk egymásra, bízunk egymásban és kiállunk egymásért – hangoztatta a magyar nemzeti ünnep alkalmából közzétett üzenetében vasárnap Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke.
Ilie Bolojan miniszterelnök vasárnap köszöntötte a romániai magyar közösséget a magyarok nemzeti ünnepe alkalmából, kifejezve tiszteletét és elismerését a közösség Románia fejlődéséhez való hozzájárulásáért.
szóljon hozzá!