Hirdetés
Hirdetés

Keveset tudunk a pénzről, pedig hasznunkra válnának a pénzügyi ismeretek

Pénz sincs sok, de az erről szóló ismeretek is hiányosak •  Fotó: Borbély Fanni

Pénz sincs sok, de az erről szóló ismeretek is hiányosak

Fotó: Borbély Fanni

Hiányosak a pénzügyi ismereteink, mert nem tanítanak erről az iskolában sem, ráadásul sokan élnek egyik hónapról a másikra, így befektetésre nem is gondolhatnak. Noha többfajta kötvény is van, amelyekbe érdemes lenne pénzt befektetni.

Hajnal Csilla

2024. december 07., 15:002024. december 07., 15:00

A gROwth – Junior Centenar nevű program egy kiskorúak nevére nyitott állami megtakarítási számla, amelyen a szülők a gyerekük nevére pénzt helyezhetnek el, és amennyiben

egy év alatt átutalnak legalább 1200 lejt, az állam hozzátesz még 600 lejt minden évben.

A befizetett összegre három százalékos kamat is jár.

Az RMDSZ Maros megyei képviselője, Csép Éva Andrea volt az egyik, aki dolgozott a programon. Mint az erről szóló videójában is említi,

  • nem jár sok papírmunkával,

  • kérvényt sem kell benyújtani,

  • bárkinek, aki 18 év alatti és rendelkezik román állampolgársággal, annak meg lehet ezt nyitni.

Hirdetés

Minél idősebb, annál jobban megéri

Egy marosvásárhelyi édesanya arról számolt be a Székelyhonnak, hogy ők éltek is ezzel a lehetőséggel, de nem a gyerekek születésétől kezdve, ezért nagyon hasznosnak bizonyult, és nagyon egyszerű volt a folyamat: bementek a kincstárba, ahol csak a gyerek személyi számát (CNP) kellett mondaniuk, és be kellett fizetni az évi 1200 lejt.

A nagyobbik lányuknak négy évig fizették, és tavaly áprilisban, amikor betöltötte a 18. évet, ki is vette az összeget, megkapta a „4 évnyi” 1200 lejeket a 3 százalékos kamattal, plusz a „4 évnyi” 600 lejeket.

Ez is egyszerűen működött, utalták a bankkártyájára – mesélte az édesanya, akinek a kisebbik lánya most 17 éves, neki még ebben az évben befizetik az összeget, és akkor 6 évnyi összege lesz jövőre, amikor majd ki fogja tudni venni.

Fábián István közgazdász szerint akkor nem éri meg ilyenekbe fektetni, ha a kötvény hozama kisebb, mint az inflációs ráta. De minél idősebb a gyerek, annál inkább megéri befektetni ebbe, hiszen

ötven százalékos hozamot jelent, hogyha 1200 lejből 1800 lej lesz minden évben, plusz a befektetett összegre a három százalékos kamat.

A szülők ezen az oldalon ki is számolhatják a befektetett összeg hozamát.

A kötvény egyik hátránya azonban, hogy a pénzt nem lehet kivenni a gyerek 18. születésnapja előtt, ha a család megszorul – még akkor sem, ha lemondanak a 600 lejes állami támogatásról.

•  Fotó: Borbély Fanni Galéria

Fotó: Borbély Fanni

Az egyik legbiztosabb befektetés az államkötvény

A szakember szerint megéri államkötvényt is vásárolni, bár az sem tud nettó jövedelmet generálni, hogyha például az inflációs ráta 10 százalékos, és a kötvény öt éven belül 7 százalékot hoz, akkor ez nettóban veszteséget jelent. Rögtön hozzá is teszi, azért valamennyivel mégis jobb, mint az, hogy a párnája alatt tartsa az ember a pénzét, merthogy

a kötvény részben megóvja az inflációtól, viszont az is előfordulhat, hogy ez jövedelmező lesz, és nagyobb vásárlóerejű pénze lesz majd a lejáratkor annak, aki lekötötte a pénzét.

De ha az infláció megnő, akkor az államkötvény hozama is elmarad az inflációs rátától.

Mint magyarázza, két típusú államkötvény van: a Tezaur és a Fidelis. Ezeknek is megvan a futamideje:

lehet tartani egy, három vagy öt évre, és évi 7 százalékot, egy év után pedig nagyjából 5,8 százalékot hoz.

Viszonylag jó hozammal rendelkezik, és van egy flexibilitás is benne, mert egy évnél hamarabb is fel lehet bontani, csak akkor elesik a befektető attól a kamattól, amit kapna – fejtette ki a közgazdász.

„Egyre népszerűbb a Tezaur államkötvény, mert ezt viszonylag könnyű megvásárolni, de az emberek nem igazán tudnak ezekről.

Idézet
A pénzügyi vagy gazdasági nevelés hiánya az egyik legnagyobb oka annak, hogy egyszerűen nem ismerik, hogy mi az az államkötvény, pedig az egyik legbiztosabb befektetés, ugyanis csak akkor nem tud fizetni az államkötvény, hogyha az állam csődbe megy.

Márpedig annak az egyik legalacsonyabb az esélye. Volt rá példa, hogy az állam nem tudott fizetni, viszont elég alacsony az esélye ennek” – magyarázta Fábián István.

Sokan egyik napról a másikra élnek

Az államkötvényekkel kapcsolatos ismerethiány miatt azonban nem csak az oktatási rendszer okolható, hanem az életszínvonal is. Hiszen

sokaknak nincs megtakarítása, sokan egyik hónapról a másikra húzzák ki.

„Ha nincs olyan pénzösszeg, amit nélkülözni lehet egy évig vagy akár hosszabb ideig, akkor nincs miből államkötvényt vásárolni. Bár lehet egy lejért is vásárolni ezeket az államkötvényeket, de nem érdemes, egy nagyobb összeget érdemes befektetni.

Idézet
Tehát még az a félretett pénz vagy spórolt pénz sem játszik ezekben az esetekben, amelyek azért vannak félretéve, hogyha mondjuk egy előre nem látott költség bekövetkezik, legyen miből fedezni. Ide olyan pénzösszeg kell, amelyet ha már le kötünk, akkor ne kelljen felbontani”

– magyarázta a közgazdász. Szerinte minden háztartásban az kellene legyen az első lépés, hogy legyen megtakarított pénz, ami legalább hat hónapra tudja fedezni a háztartás költségeit abban az esetben, hogyha például jövedelem nélkül maradna a család.

Rögtön hozzá is teszi, még ezt is elég nehéz megvalósítani ma Romániában, nemhogy ezen felül legyen olyan pénzösszeg is, amit államkötvényekben lehet lekötni és befektetni.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. május 21., csütörtök

A szépvízi tározó megcsappant vízszintje ellenére sincs veszélyben az ivóvízellátás

Bár az elmúlt években látványosan visszahúzódott a víz a szépvízi tározóban, a Csíki-medence ivóvízellátása továbbra sincs veszélyben. Sőt a kapacitása azt is megbírja, hogy a jövőben további alcsíki településeket csatoljanak rá a rendszerre.

A szépvízi tározó megcsappant vízszintje ellenére sincs veszélyben az ivóvízellátás
Hirdetés
2026. május 21., csütörtök

Ugyanabban a faluban támadt a medve, ahol két hete megölt egy nőt

Csütörtök délután egy 72 éves férfit megtámadott és megharapott egy medve a Beszterce-Naszód megyei Bükkös (Bichigiu) település külterületén, ahol két héttel ezelőtt egy nőt ölt meg a nagyvad.

Ugyanabban a faluban támadt a medve, ahol két hete megölt egy nőt
2026. május 21., csütörtök

Az államfő megtámadta az alkotmánybíróságon a medvekilövési kvótát megduplázó törvényt

Nicușor Dan államelnök csütörtökön megtámadta az alkotmánybíróságon azt a törvényt, amely szerint idén országos szinten 859 barnamedve megelőző célú kilövését engedélyezik a populáció szabályozása érdekében.

Az államfő megtámadta az alkotmánybíróságon a medvekilövési kvótát megduplázó törvényt
2026. május 21., csütörtök

Nicușor Dan szerint korlátozná a civil szervezetek támogatását az adományozók nevének közzététele

Ismertette állaspontját a civil szervezetek finanszírozását szigorító törvénytervezetről Nicușor Dan államfő, csütörtökön.

Nicușor Dan szerint korlátozná a civil szervezetek támogatását az adományozók nevének közzététele
Hirdetés
2026. május 21., csütörtök

Elsőfokú árvízriasztás a Feketeügy háromszéki szakaszán

Elsőfokú (sárga jelzésű) árvízvédelmi készültséget rendelt el csütörtökön az Országos Hidrológiai és Vízgazdálkodási Intézet (INHGA) több folyó vízgyűjtő területére, köztük a Feketeügy Kovászna megyei szakaszára is.

Elsőfokú árvízriasztás a Feketeügy háromszéki szakaszán
2026. május 21., csütörtök

A rendszerváltás elzárt diplomáciai iratai nyílnak meg Románia előtt

Több mint ötezer, az 1989 utáni átmeneti időszakhoz kapcsolódó diplomáciai dosszié titkosításának feloldását hagyta jóvá a román kormány.

A rendszerváltás elzárt diplomáciai iratai nyílnak meg Románia előtt
2026. május 21., csütörtök

Jogerősen nyolc év és nyolc hónap letöltendőre ítélték a labdarúgó liga elnökének fiát

A bukaresti ítélőtábla csütörtökön másodszorra is nyolc év és nyolc hónap letöltendő börtönbüntetésre ítélte Mario Iorgulescut.

Jogerősen nyolc év és nyolc hónap letöltendőre ítélték a labdarúgó liga elnökének fiát
Hirdetés
2026. május 21., csütörtök

Módosít a kórházak finanszírozásának módján az egészségügyi minisztérium

Új reformcsomagot jelentett be Cseke Attila ügyvivő egészségügyi miniszter csütörtökön, amely megváltoztatja a kórházak finanszírozásának és szervezésének módját.

Módosít a kórházak finanszírozásának módján az egészségügyi minisztérium
2026. május 21., csütörtök

Egy milicista Dacia is helyet kapott a helyi rendőrség napján felvonuló járgányok között

A Helyi Rendőrség Napját ünnepelték csütörtökön Székelyudvarhelyen, ahol járműfelvonulást is tartottak. Mindeközben Civium Protect-díjjal ismerték el Balázsi Hajnalka helyi rendőr munkáját, segítőkészségét.

Egy milicista Dacia is helyet kapott a helyi rendőrség napján felvonuló járgányok között
2026. május 21., csütörtök

Egyáltalán nem optimista az Európai Bizottság Románia gazdasági növekedését illetően

Az Európai Bizottság (EB) az ősszel becsült 1,1 százalékról 0,1 százalékra módosította csütörtökön közzétett tavaszi prognózisában a román gazdaság idei növekedésére vonatkozó előrejelzését.

Egyáltalán nem optimista az Európai Bizottság Románia gazdasági növekedését illetően
Hirdetés