
Fotó: Milvus Csoport
Két barátkeselyű tévedt Romániába, ám mivel nem volt mivel táplálkozniuk, nagyon legyengültek, ezért a madarászok segítő szándékkal befogták őket. Egyik Marosvásárhelyen, a másik Foksányban van.
2019. április 17., 21:002019. április 17., 21:00
2019. április 17., 21:092019. április 17., 21:09
Romániában teljesen kipusztultak a keselyűfajták, az utolsó 1990-ben költött, de azóta nem láttak ilyen madarat az országban. Az igazi keselyű-nagyhatalom Spanyolország, ahol törvénybe foglalták, hogy az elhullott állatok tetemét a mezőn kell hagyni, így biztosítva táplálékot a nagytestű madaraknak.
Bulgáriában évek óta megpróbálják visszatelepíteni őket, Spanyolországból hoznak fiatal madarakat, amelyeket egy ideig röptetőben tartanak, és a közeli mezőre tesznek ki nekik tetemeket, hogy legyen mivel táplálkozniuk. Éjszakára azonban visszatérnek a röptetőkbe.
Mint Papp Tamástól, a Milvus Csoport Madártani és Természetvédelmi Egyesület vezetőjétől megtudtuk, nemrég értesítették őket a bolgár madarászok, hogy
Mindkettő műholdas nyomkövetővel van ellátva. Egyikük Szeben közelébe ért, így a Milvus szakemberei elhatározták, hogy megkeresik.
Amikor rátaláltak, annyira le volt gyengülve, hogy könnyedén befoghatták. Marosvásárhelyre szállították, ahol a vadon élő sérült állatokkal foglalkozó Vets4Wild Egyesület állatorvosai segítettek ellátni a madarat. A Juan nevű barátkeselyűnek 285 centiméter a szárnyfesztávolsága, és jelenleg 5,5 kilogramm a súlya. Egy alkalommal két kilogramm húst is képes elfogyasztani. Jelenleg a vásárhelyi madárrehabilitációs központban van.
Papp Tamás továbbá elmondta, hogy a másik madár kirepült az országból, majd visszatért, és berepült egy foksányi udvarra. A lakók értesítették a sürgősségi hívószámon az illetékeseket, a csendőrség őket, ők pedig egy helyi madarászcsoportot. Az ő szakembereik mentek ki és vitték el a szintén legyengült barátkeselyűt egy rehabilitációs központba.
A Milvus Csoport vezetője kifejtette,
Az elütött kutyák és macskák pedig az úton vannak, ám oda nem tud leszállni a madár, és veszélyes is volna számára, mert falatozás közben elüthetnék. A Romániába tévedt két barátkeselyűért a szükséges papírok beszerzése után el fognak jönni a bolgár madarászok, és hazaviszik őket.
Papp Tamástól megkérdeztük, Romániában van-e szándék arra, hogy visszatelepítsék a kipusztult keselyűfajokat. Mint elmondta, pár évvel ezelőtt végeztek egy tanulmányt, melynek során azt mérték fel, hogy ha a Retyezát Nemzeti Parkba visszatelepítenék a keselyűket, volna-e ott elég ennivalójuk. Akkor kiderült, hogy nem, az embereknek is kellene táplálékot biztosítaniuk számukra. Ma azonban már országszerte sok juh van, így ha megváltoztatnák a törvényt, és megengednék, hogy a tetemek a mezőn maradjanak, talán újra lehetne telepíteni a természetben fontos tisztító szerepet betöltő keselyűket.
Érdekességként Papp Tamás elmondta, hogy Afrikában azért pusztult ki a keselyűállomány nagy része, mert az orvvadászok rájöttek, hogy az elefánt- és orrszarvútetemekre százával érkező dögkeselyűk odavonzzák a hivatalos szerveket is, ezért elkezdték mérgezni a madarakat. Indiában pedig az állomány 90 százaléka azért pusztult el, mert az állatorvosok nagy mennyiségű diclofenacot használtak, és az állattetemeket megevő keselyűk ettől hullottak el.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
1 hozzászólás