
Fotó: Székelyhon
Lezárták az urnákat, Maros megyében a választópolgárok 49,39 százaléka, Hargita megyében 42,29 százalékuk, míg Kovászna megyében a szavazásra jogosultak 40,66 százaléka adta le szavazatát eddig az időpontig. A legmagasabb választási részvétel Giurgiu megyében volt.
2020. szeptember 27., 08:532020. szeptember 27., 08:53
2020. szeptember 27., 22:262020. szeptember 27., 22:26
21.00 – Országos szinten 46,02 százalékos részvétellel fejeződtek be a helyhatósági választások, több mint nyolcmilló választópolgár járult az urnákhoz 21 óráig. Városon 3 912 346, míg vidéken 4 508 389 szavazásra jogosult személy adta le szavazatát.
Maros megyében a választópolgárok 49,39 százaléka, Hargita megyében 42,29 százalékuk, míg Kovászna megyében a szavazásra jogosultak 40,66 százaléka járult a szavazóurnákhoz.
A legmagasabb arányban Giurgiu megyében vettek részt az önkormányzati választáson, itt a választópolgárok 59,43 százaléka adta le szavazatát.
20.00 – Maros megye lassan közeledik az ötven százalékos részvételi arányhoz: a választásra jogosult 477 123 személy közül 20 óráig 229 111 kapta meg személyi igazolványa hátára a Votat-matricát (47,81 százalék). Ennél rosszabb a helyzet Hargita megyében, ahol a 267 689 választópolgár közül eddig 109 945 voksolt, ami 40,96 százalékos arányt jelent. Kovászna megyében lenne a legnagyobb szükség a célegyenesbeli mozgósításra, hiszen a részvételi arány 20 órakor még mindig nem érte el a negyven százalékot.
Országosan egyébként 44,54 százalékos volt a részvétel este nyolckor, azaz a 18 295 485 jogosult közül 8 149 202-en ütöttek pecsétet a szavazólapokra.
19.00 – 7 284 958 választópolgár járult az urnák elé 19 óráig az országban, ami 41,48 százalékos arányt jelent. Részvételi arány tekintetében továbbra is a déli megyék vezetnek, a székelyföldi megyék több százalékkal is le vannak maradva hozzájuk képest.
Fotó: Székelyhon
Az Központi Választási Iroda adatai szerint 19 óráig 3 463 712 városi és 4 125 875 vidéken élő választópolgár adta le szavazatát az önkormányzati választáson. Maros megye továbbra is igyekszik, az országos átlag fölött „teljesít” 44,92 százalékos részvétellel, míg Hargita megyében ez az arány 37,97 százalék, Kovászna megyében pedig 36,33 százalék.
18.00 – Tizennégy százalék Hargita, közel tizenhat százalék pedig Kovászna megye lemaradása az idáig legjobb részvételi arányt hozó Olt megyével (48,74 százalék) szemben. Az országos átlagot (38,16 százalék) továbbra is csak Maros megye tudta túlszárnyalni Székelyföldön.
Az eddigi 6 983 136 szavazóból 3 162 754 városi, 3 820 382 pedig vidéki.
17.00 – Tíz százalékkal haladja meg az országos részvételi arányt Olt megye, míg országosan a választópolgárok 34,58 százaléka, addig Olt megyében a szavazásra jogosultak 44,13 százaléka járult az urnákhoz 17 óráig. Városon 2 860 648, míg vidéken 3 467 209 személy voksolt.
Fotó: Székelyhon
Összesen 6 082 598 választópolgár adta le szavazatát a helyhatósági választáson kora délutánig.
A Központi Választási Iroda adatai szerint Maros megyében továbbra is az országos átlag fölött van a részvételi arány, a választópolgárok 36,21 százaléka adta már le szavazatát.
16.00 – 5,66 millió szavazóval 30,94 százalékra nőtt az országos részvételi arány. 16 óráig 2,57 millió választópolgár városon, 3,08 millió pedig vidéken adta le szavazatát. A reggeli lemaradást lassan behozza Hargita megye, ahol a Központi Választási Iroda adatai szerint a voksolásra jogosultak 27,31 százaléka tért be a szavazókörzetébe.
Maros megyében 31,93, míg Kovászna megyében 25,99 százalékos részvételt jegyeztek 16 óráig – a háromszékiek ezzel már nem sereghajtók, hiszen megelőzik Bukarest mellett Vaslui megyét is.
Fotó: Székelyhon
15.00 – Meghaladta az ötmilliót a leadott szavazatok száma a vasárnapi helyhatósági választáson. 15 óráig 5 010 356 választópolgár adta le a szavazatát, ami 27,38 százalékos arányt jelent. Városon 2 300 988, míg vidéken 2 709 368 személy voksolt.
Továbbra is Olt megye vezet a választási részvételt illetően az országban, itt 35,27 százalékban járultak a választópolgárok az urnák elé.
A székelyföldi megyék közül egyedül Maros megye nagyon kevéssel múlta felül az országos részvételi arányt, itt a választópolgárok 27,74 százaléka adta le szavazatát 15 óráig. Hargita megyében 23,77, míg Kovászna megyében 22,57 a részvételi arány.
14.00 – 4 338 179-en adták le szavazatukat az önkormányzati választáson 14 óráig, a részvételi arány meghaladta a 23 százalékot. Városon 2 011 577, míg vidéken 2 326 602 személy járult az urnákhoz a választások félidejéig.
Továbbra is Olt megyében a legmagasabb a választási hajlandóság, itt a választópolgárok 31,11 százaléka adta le szavazatát 14 óráig.
Fotó: Székelyhon
13.00 – A szokásos napi koronavírus-jelentés időpontjáig, 13 óráig 3,63 millió állampolgár adta le szavazatát. A részvételi arány közelít a húsz százalékhoz. Városon 1 696 882, vidéken 1 934 696 személy voksolt.
12.00 – Délig már 2,87 millió személy szavazott országszerte, ami 15,69 százalékos részvételi arányt jelent. A vidéki szavazók száma közel kétszázezerrel haladja meg a városiakét: 1 524 825 „kontra” 1 346 073.
Fotó: Székelyhon
11.00 – Vasárnap délelőtt 11 óráig több mint 2,11 millió szavazópolgár adta le a voksát a helyhatósági választásokon, azaz a választók 11,53 százaléka. Vidéken 1 122 564-en, városon 987 770-en voksoltak.
Maros megye a 10,59 százalékával a középmezőnyben helyezkedik el.
10.00 – Egy óra alatt közel megkétszereződött a szavazók száma: tíz óráig 1 398 356-an fordultak meg az ország szavazókörzeteiben, ez 7,64 százalékos részvételi arányt jelent. Városon 656 536, vidéken pedig 741 820 személy szavazott.
Míg Călărași, Dâmbovița, Giurgiu, Mehedinți, Olt és Teleorman megyékben már tíz százalék fölött jár a részvételi arány, addig
09.00 – Az urnanyitást követő két órában már több mint 789 ezren adták le voksukat: a választópolgárok 4,31 százaléka élt a szavazati jogával. Városon 375 878, míg vidéken 413 603 személy szavazott.
Călărași, Giurgiu, Olt és Teleorman megyékben 6 százalék fölötti volt a részvételi arány,
08.00 – Vasárnap reggel 8 óráig több mint 345 ezren adták le voksukat a helyhatósági választásokon, azaz a választópolgárok 1,86 százaléka. Városon 170 435, vidéken 177 082 polgár élt szavazati jogával.
Fotó: Veres Nándor
Magas részvételi arányt regisztráltak Giurgiu (2,74 százalék), Olt (2,73) és Călăraşi (2,58) megyében,
Maros megyében 1,47 százalékos volt a részvételi arány 8 órakor.
A 2016-os önkormányzati választáson 1,85 százalékos részvételt jegyeztek 8 órakor. Vasárnap 18 295 485 állampolgárt várnak az urnákhoz.
A parlament épülete előtt tiltakoznak a tanügyi szakszervezetek a 141-es törvény megszorító intézkedései és a közalkalmazotti bértörvény tervezetének előírásai miatt.
Két sárga jelzésű és egy narancssárga jelzésű hőségriasztást adott ki csütörtökön az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Románia államadóssága 2026-ban a GDP 61,6 százalékára, 2027-ben 63,4 százalékára emelkedhet, 2036-ra pedig megközelítheti a GDP 90 százalékát – derül ki az Európai Bizottság szerdán közzétett 2026-os konvergencia-jelentéséből.
A pártok vállalták, hogy csütörtökön egyeztetnek egy kisebbségi kormány támogatásának feltételeiről, és pénteken ismertetik a következtetéseiket – jelentette ki szerda este egy kolozsvári sajtóeseményen Nicușor Dan.
Legalább 32 ember meghalt, mintegy 700-an pedig megsérültek azt követően, hogy szerdán két rendkívül erős földrengés rázta meg Venezuelát. A rengések jelentős pusztítást okoztak, a hatóságok szerint az áldozatok száma drasztikusan emelkedni fog.
Operettekkel, óratorony koncerttel kezdődnek csütörtökön a 29. Marosvásárhelyi Napok, amely vasárnapig számos érdekes programot kínál az érdeklődőknek. Forgalomkorlátozásra is számítani kell a rendezvény miatt.
Összesen 148 alkalommal adtak ki Ro-Alert riasztás Hargita megyében az idei év eddigi részében, mert medvék jelentek meg lakott területeken, veszélyeztetve az emberek biztonságát. A legtöbb riasztást Zetelakán regisztrálták.
Több utcában is zajlanak a felújítási munkálatok Székelyudvarhelyen a nagy mobilitási projekt részeként, ami igencsak megnehezíti az autós közlekedést, ezért rákérdeztünk a városházán, hogy milyen munkálatok zajlanak és mire kell még számítani.
Meglőtt, felakasztott, agyonvert és éheztetett kutyák tucatjai kerültek be az elmúlt évek alatt a csíktaplocai kutyamenhelyre. Ez a székelyföldi kutyatartás árnyoldala, az esetenkénti, meglehetősen kegyetlen bánásmód az állatokkal.
5 hozzászólás