
2017-ben 4071 újszülöttet anyakönyveztek Marosvásárhelyen. Illusztráció
Fotó: Kristó Róbert
Tavaly 96 gyerekkel jegyeztek be többet a marosvásárhelyi „nagykönyvbe”, mint a 2016-os esztendőben, igaz, a házasságok száma csökkent: összesen 872 pár fogadott örök hűséget egymásnak a megyeszékhelyen. David, Luca, Patrik és Lajos voltak a legnépszerűbb fiúnevek, míg a legtöbb lányos szülő a Sofia, Nóra, Tekla, Patricia neveket választották.
2018. január 05., 13:372018. január 05., 13:37
2018. január 05., 13:382018. január 05., 13:38
Az évente kötött házasságok száma 2010 óta nem haladja meg az ezret Marosvásárhelyen.
2014-ben 824, 2015-ben 833 házasságot jegyeztek a városháza anyakönyvvezető hivatalában.
Míg a házasságok száma csökkenő tendenciát mutatott a múlt évben, a születések száma nőt: 96 gyerekkel jegyeztek be többet a „nagykönyvbe”.
– tudtuk meg az adatokat Vasile Covaciutól, a polgármesteri hivatal anyakönyvi hivatalának képviselőjétől.
Tavaly hét pár bontotta fel a házasságát a polgármesteri hivatalnál könnyített eljárással – derül ki az adatokból.
Főként a nyári hónapokra foglalják a házasságkötések időpontjait, májustól augusztusig van a legtöbb foglalás. A polgármesteri hivatal online felületén már január elsejétől le lehet foglalni a házasságkötések időpontjait,
Minden hónapra van már házasságkötési időpont foglalva, kivéve decemberre. Arra kell vigyázni, hogy legkevesebb 11 nappal a házasságkötés időpontja előtt már le kell foglalni itt az időpontot. A házasságot tervezők ezt megtehetik a ghiseulonline.ro oldalon.
A románok körében elterjedt szokás valamely szentnek a nevére keresztelni a gyereket, tavaly viszont a David, Luca, Patrik és a Lajos nevek voltak a legelterjedtebbek Marosvásárhelyen. A lánynevek közül első helyen álltak a Sofia, Nóra, Tekla, Patricia nevek – tudtuk meg Claudia Triftől, a lakosságnyilvántartó hivatal vezetőjétől.
Egy tavaly decemberi felmérésből, amelyben román várandós édesanyákat kérdeztek a névválasztásról, kiderült idén legtöbb román szülő a Harry és az Olivia nevekre kereszteli gyerekét. A roma származású szülők nagy része nincs összeházasodva, ezért legtöbbször – kisfiú esetében – annak a férfinak a keresztnevét írják be, aki magára vállalta az apaságot, sokszor ez nem is egyezik a kórházban kiállított igazoláson szereplő névvel. A házasságot követően a nők nyolcvan százaléka felveszi a férje nevét, de a 2011-ben megjelent új polgári törvénykönyv szerint már ötféle változata lehet a házasság utáni névmódosításnak. Az elmúlt években többen kérték azt is, hogy felvegyék a férjük nevét is a sajátjuk mellé, anélkül, hogy a férjük neve megváltozott volna.
A megváltozott életkörülmények, a karrier, az individualista életfelfogás előtérbe kerülése rányomta a bélyegét a házasságkötési szokásokra is. Sokan nem tartják fontosnak a papírokat, van, aki úgy véli, a szabadságérzetét korlátozná a házasságot igazoló irat.
A legtöbb egyedülálló férfi Hargita megyében él országos viszonylatban, míg Kovászna megye a negyedik helyezést érte el ezen a téren. Maros megye az ötödik helyen áll, ami az egyedülálló férfiak arányát illeti, a hetedik helyet tudhatja magáénak az egyedülálló nők számát tekintve.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
szóljon hozzá!