Hirdetés
Hirdetés

Kevesebb gazda nagyobb összterületre igényelt mezőgazdasági támogatást

A több mint 25 000 Hargita megyei támogatásigénylő gazda mintegy 70-80 millió euró összértékű juttatásra számíthat •  Fotó: Veres Nándor

A több mint 25 000 Hargita megyei támogatásigénylő gazda mintegy 70-80 millió euró összértékű juttatásra számíthat

Fotó: Veres Nándor

Összesen 70-80 millió euró összértékben számíthatnak mezőgazdasági támogatásra a Hargita megyei gazdák idén, az egységes mezőgazdasági támogatásokra vonatkozó, hétfőn lezárult igénylési időszak eredményeként. A múlt évhez képest a támogatási kérelmek száma enyhén csökkent, az összterületé viszont nőtt, és ez utóbbi a fontosabb adat a helyzetértékelés szempontjából.

Széchely István

2022. május 18., 22:042022. május 18., 22:04

Összesen 25 462 Hargita megyei gazda igényelte az egységes mezőgazdasági támogatásokat a hétfőn délután lezárult másfél hónapos kérelmezési időszak alatt. Amint arról Haschi András, a Hargita Megyei Mezőgazdasági Intervenciós és Kifizetési Ügynökség (APIA) vezetője a frissen összesített adatok alapján lapunknak beszámolt,

az idei igénylések száma a 98,11 százalékát teszi ki a tavalyi kérelmeknek, tehát kevesebb gazda folyamodott támogatásért.

A helyzetértékelés szempontjából azonban nem ez a sarkalatos adat, hanem az összterület hektárban kifejezett értéke, amelyre a gazdák támogatást igényeltek.

Hirdetés

Nagyobb az összterület

Idézet
Minket nem a kérések száma, hanem az összterület érdekel, ami az előző évinél nagyobb, a tavalyi értéknek a 100,3 százaléka. Ez azt jelenti, hogy 182 568 hektár területre igényeltek támogatást idén, ami körülbelül 540 hektárral nagyobb a tavalyi számnál

– fogalmazott a megyei mezőgazdasági intervenciós és kifizetési ügynökség vezetője. Azért jelentősebb az összterületre vonatkozó adat, mert

ha a gazdák földet vásárolnak vagy örökölnek, akkor a támogatásigénylők száma elvileg csökken, de a lehívott összegek nem, hiszen kevesebb gazda kérelmezi a támogatást az előző évivel megegyező, esetleg nagyobb összterületre, mint ahogyan az idén is történt.

„Ez volt a cél tulajdonképpen. Az a cél, hogy növeljük az összterületet, tehát kevesebb gazda kezeljen minél nagyobb területet” – magyarázta az APIA megyei vezetője. Több oka lehet annak, hogy a gazdák száma enyhén csökkent, az összterületé pedig nőtt:

nem csak földvásárlások által nőnek, tehát fejlődnek a gazdaságok, hanem gyakori az is, hogy az idős szülők abbahagyják a gazdálkodást és átadják földjeiket gyerekeiknek, akik már egy igénylési dossziéban kérelmezik a támogatást az összes földre

– fűzte hozzá az intézményvezető. Ez a trend tapasztalható egyébként országosan is: az idei kérések száma (778 ezer) arányaiban a 95,5 százalékát teszi ki a tavalyiaknak, az összterületre vonatkozó szám viszont 100,1 százalékra nőtt, ami 9,9 millió hektár földet jelent – ismertette az országos adatokat Haschi András.

182 568 hektár területre igényeltek támogatást idén, ami körülbelül 540 hektárral nagyobb a tavalyi számnál •  Fotó: Farkas Tamás Galéria

182 568 hektár területre igényeltek támogatást idén, ami körülbelül 540 hektárral nagyobb a tavalyi számnál

Fotó: Farkas Tamás

A Hargita megyei gazdák által az elmúlt másfél hónapban igényelt támogatások pontos összértéke még nem ismert, de Haschi András számításai szerint nagyjából

mintegy 70-80 millió euró értékre tehető, a határértékeken belüli pontos szám pedig attól függ, hogy az alaptámogatáson kívül van-e lényegesebb eltérés az egyéb támogatásigénylések tavalyi és idei száma között.

Fejlődött a kommunikáció

„Kiegyensúlyozottan zajlott idén a támogatásigénylés, a járványhelyzet pedig nem csak hátrányokat hozott nekünk, hanem előnyökkel is járt, sokat fejlődött a kommunikáció, ugyanis most már sokkal egyszerűbben lehet kommunikálni a gazdákkal, akár WhatsAppon, e-mailen is.

Idézet
Ezek a dolgok néhány évvel ezelőtt még elképzelhetetlenek voltak, például az, hogy WhatsAppon juttathasson el hozzánk egy szükséges dokumentumot egy gazda. Mostanra ez is lehetségessé vált, ami a gazdák és a mi munkánkat egyaránt megkönnyíti

– összegezte az idei támogatásigénylési kampánnyal kapcsolatos tapasztalatait Haschi András.

Maros megyei helyzet

Maros megyében is illeszkednek a támogatási kérelmek az országos trendhez: tavalyhoz képest kevesebb gazda, nagyobb földterületre igényelt pénzbeli segítséget, hogy folytathassa a  mezőgazdasági munkát. Mint az APIA Maros megyei aligazgatója, Bordi Kacsó Zsolt Attila  a Székelyhonnak elmondta:

22 929 gazda nyújtotta be a hétfői határidőig a kérelmét.

Arra számítanak, hogy ez a szám eléri a 23 ezret hiszen vannak, akik a napi 1 százalékos késedelmi kamatot is felvállalva kicsit később nyújtják be a szükséges iratokat. Ami a területek nagyságát illeti: 265 ezer hektárra igényeltek támogatást Maros megyében. Az aligazgató elmondta,

tavalyhoz képest a gazdák száma (előzetes számítások szerint) hozzávetőlegesen 300-zal csökkent, míg a területek nagysága enyhén nőtt.

„Vannak, akik kiöregednek, másoknak nem éri meg kis területeken gazdálkodni, így egyre több a nagygazda, ami nem feltétlenül jó, de ez a változás országos szinten jelen van.”

A támogatások összegével kapcsolatban Bordi Kacsó Zsolt Attila azt mondta, erre pontos választ csak ősszel tud mondani, amikor a minisztérium, az ellenőrzés nyomán dönt az összegekről.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2025. december 29., hétfő

Az ördög magyar bibliájának térhódítása

A kártya története legalább háromezer éves múltra tekint vissza, Európában a 14. századtól kezdett elterjedni. Az ördög bibliájának, merthogy így is nevezték, 190 éve magyar változta is ismert, amelynek napját 2013 óta december 29-én tartjuk.

Az ördög magyar bibliájának térhódítása
Hirdetés
2025. december 29., hétfő

Pontosított a tanári állások csökkenésével kapcsolatban az oktatási minisztérium

Cáfolta hétfőn az oktatási minisztérium azokat a nyilvánosságban megjelent információkat, amelyek szerint a 2025–2026-os tanévben az előző tanévhez képest mintegy 30 ezerrel csökken a tanári állások száma.

Pontosított a tanári állások csökkenésével kapcsolatban az oktatási minisztérium
2025. december 29., hétfő

4S Street: hazahozták azt az energiát és élményt, amit idén a közel száz koncerten átéltek

Gyergyószentmiklósra hazatérve nagyszabású koncerttel zárta a 2025-ös évet a 4S Street zenekar szombaton.

4S Street: hazahozták azt az energiát és élményt, amit idén a közel száz koncerten átéltek
2025. december 29., hétfő

Egy robbanás, és máris lángokban állt a szeretett otthon

Nehéz hetek előtt áll a torjai férfi, akinek házában december 27-én tűz keletkezett. A baj pillanatok alatt bekövetkezett: előbb az áram ment el, röviddel ezután robbanást hallott, ekkor gyúlt meg otthonának tetőtere.

Egy robbanás, és máris lángokban állt a szeretett otthon
Hirdetés
2025. december 29., hétfő

Meteorhullással kezdődik az új év

Január első napjaiban érkezik a Quadrantidák meteorraj, továbbá egy látványos négyes együttállás is megfigyelhető lesz az éjszakai égbolton – közölte a Svábhegyi Csillagvizsgáló hétfőn az MTI-vel.

Meteorhullással kezdődik az új év
Meteorhullással kezdődik az új év
2025. december 29., hétfő

Meteorhullással kezdődik az új év

2025. december 29., hétfő

Megvan az előrejelzés szilveszterre és az új év első napjaira is: fordulás várható az időjárásban

Románia nagy részén az év végéig hideg marad az időjárás, de 2026 első napjaiban melegedni kezd, a legmagasabb nappali hőmérséklet el fogja érni a 11 Celsius-fokot, majd újabb lehűlés következik.

Megvan az előrejelzés szilveszterre és az új év első napjaira is: fordulás várható az időjárásban
2025. december 29., hétfő

Sérelmezték az alkotmánybírák, hogy munkaszüneti napon kell dolgozniuk

Közös közleményt adott ki hétfőn az alkotmánybíróság legutóbbi üléseit bojkottáló négy alkotmánybíró a bírák és ügyészek nyugdíjazását szabályozó tervezettel kapcsolatos beadvány tárgyalásának sorozatos elhalasztásáról.

Sérelmezték az alkotmánybírák, hogy munkaszüneti napon kell dolgozniuk
Hirdetés
2025. december 29., hétfő

Több mint egymillió eurós vagyonáért ölte meg az anyját egy Szeben megyei nő

Több mint egymillió euró értékű vagyont akart megszerezni az a nő, akit azzal gyanúsítanak, hogy a nagydisznódi városi kórház egyik ápolónőjének segítségével megölte az anyját.

Több mint egymillió eurós vagyonáért ölte meg az anyját egy Szeben megyei nő
2025. december 29., hétfő

Nem telt eseménytelenül az ünnep: ittas sofőrök és baleset Hargita megyében

Ittas sofőrök, felfüggesztett jogosítványok, valamint súlyos közlekedési baleset is szerepel a Hargita megyei rendőrség karácsonyi mérlegében.

Nem telt eseménytelenül az ünnep: ittas sofőrök és baleset Hargita megyében
2025. december 29., hétfő

Nagy sebességgel csapódott az aluljáró falának, majd felborult egy autó Bukarestben – videóval

Súlyos közlekedési baleset történt vasárnap hajnalban a bukaresti Egyesülés (Unirii) aluljáróban: egy személygépkocsi nekiütközött az elválasztófalnak, majd felborult. A becsapódás nyomán az autó vezetője megsérült, kórházi ellátásra szorult.

Nagy sebességgel csapódott az aluljáró falának, majd felborult egy autó Bukarestben – videóval
Hirdetés