Hirdetés
Hirdetés

Kevesebb a bejelentett családon belüli erőszak, de így is sok távoltartási végzést kellett kiadni

Maros megyében idén eddig 582 esetben jelentették a rendőrségen családon belüli erőszakos cselekedetet. Képünk illusztráció •  Fotó: 123RF

Maros megyében idén eddig 582 esetben jelentették a rendőrségen családon belüli erőszakos cselekedetet. Képünk illusztráció

Fotó: 123RF

Maros megyében mintegy tíz százalékkal kevesebb családon belüli erőszakos esetet jelentettek a rendőrségen idén január és augusztus között, mint egy évvel korábban. A megyében 53 személy lábára kerül fel az elektronikus bilincs, amely jelzi, ha az erőszakot elkövető az áldozata közelébe megy.

Simon Virág

2023. október 02., 14:252023. október 02., 14:25

A Maros megyei rendőrség egész évben tájékoztató kampányokat szervez, amelyeken a családon belüli erőszak témaköréről ossza meg a legfontosabb tudnivalókat.

A lányok, nők megtudhatják, hogy hova fordulhatnak, ha fizikai, pszichikai bántalmazás éri őket, ha nem érzik biztonságban magukat.

Az iskolákban, közösségi rendezvényeken, fesztiválokon, munkaközösségekben szervezett kampányok célja, hogy

a nők már azelőtt kérjenek és kapjanak segítséget, mielőtt az életüket, egészségüket veszélyeztető helyzetbe kerülnek.

A távoltartási rendelet azonnali segítség

A megyei rendőrség kimutatásából megtudhatjuk, hogy idén az év első nyolc hónapjában

582 esetben jelentették a rendőrségen, hogy családon belüli erőszakos cselekedet történt, ez tíz százalékkal kevesebb, mint tavaly, hasonló időszakban.

A telefonos bejelentések nyomán a helyszínre kiszállt rendőrök 175 azonnali távoltartási rendeletet adtak ki, arra utasítva az erőszakot elkövető személyt, hogy hagyja el a lakást.

Az azonnali távoltartási rendeletet meg kell erősítse a bíróság, majd az áldozat kérésére kiadhatják a több hónapra, akár egy évre is érvényes távoltartási parancsot.

Ez bírósági eljárás, tanuk kihallgatása után történik. Ebből idén, szeptember elejéig 81-et adtak ki. Aki megszegi a megszabott távolságot őrizetbe veszik, ez idén 22 esetben történt meg. A családon belül erőszak elkövetéséért kilenc személy ellen indítottak bűnügyi eljárást és három személyt előzetes letartóztatásba helyeztek.

Félszáz esetben alkalmazták a nyomkövető lábbilincset

Maros megyében egy évvel ezelőtt vezették be az elektronikus lábbilincs alkalmazását, amelyet az országban másik két megyében használnak még. Mint ismert a módszer lényege, hogy

annak a személynek, aki erőszakos cselekedeteket követett el, és távoltartási parancsot adtak ki a nevére, egy elektronikus bilincset tesznek a lábára.

Ez hangjelzést ad ki, ha az elkövető az áldozat közelében ér és a rendőrségen is jelzi, hogy megszegte a távoltartási rendeletet. Ilyenkor a felügyelő rendőrtiszt felhívja telefonon az áldozatot, és szükség esetén kiküldi az ügyeletes rendőröket, hogy segítsenek rajta ha szükséges.

Hirdetés

Tavaly októbertől Maros megyében 56 bilincset helyeztek fel, ebből 43-at idén.

Összesen 109 riasztást adtak le, ebből az idei év első nyolc hónapjában 36-ot, ezekhez mind ki kellett szálljanak az ügyeletes rendőrök. A távoltartási rendelete megszegése miatt 5 személyt őrizetbe vettek.

Csép Éva Andrea parlamenti képviselő létrehozta a Női Jogvédő Ügyeletet, ahova magyar nyelven fordulatnak azok, akik úgy érzik, hogy megsértik jogaikat, bántalmazó kapcsolatban élnek vagy csak eligazítást szeretnének kérni. Az ingyenes tanácsadás, szolgálat elérhető a noijogvedougyelet@rmdsz.ro e-mail-címen, vagy a 0725-109 757-es telefonszámon.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. március 14., szombat

Magyarországról Székelyföldre jöttek megkergülni – videó

Hernádról egy kilencfős társaság érkezett szombaton Hargitafürdőre, hogy a helyi és környékbeli csapatokkal együtt megkergüljenek Székelyföld legvidámabb, téli szezont záró eseményén. Az idei Kerge Olimpiára hat „járművet” neveztek.

Magyarországról Székelyföldre jöttek megkergülni – videó
Hirdetés
2026. március 14., szombat

Két nap is vonatra szálltak a rendőrök a héten az egész országban

A Román Rendőrség szállítási felügyelőségének munkatársai a hét elején a vasútállomásokon és személyszállító vonatokon végzett országos szintű ellenőrzéseken több mint 613 ezer lejre bírságoltak.

Két nap is vonatra szálltak a rendőrök a héten az egész országban
2026. március 14., szombat

Több tucatnyian hajtottak fel az autópályára lejárt műszaki vizsgás autóval

A március 2. és 8. közötti héten végzett ellenőrzések során 3079 bírságot rótt ki az autópálya-rendőrség.

Több tucatnyian hajtottak fel az autópályára lejárt műszaki vizsgás autóval
2026. március 14., szombat

Százfős sereget láthattak volna el fegyverrel és cigivel a pénteki hatalmas fogásból – videóval

Több mint száz pisztolyt, több mint 130 tárat és több tízezer cigarettát találtak egy Németországba tartó török teherautóban a román határrendészek.

Százfős sereget láthattak volna el fegyverrel és cigivel a pénteki hatalmas fogásból – videóval
Hirdetés
2026. március 14., szombat

Megvan, hogy milyen szavazólapot kapunk levélben a magyarországi választásokra

Jóváhagyta az országos pártlistás szavazólapok mintáit a Nemzeti Választási Bizottság (NVB) pénteki ülésén. Az NVB kétfajta szavazólapot hagyott jóvá: az egyik a magyarországi szavazásra, a másik a levélben szavazásra készül.

Megvan, hogy milyen szavazólapot kapunk levélben a magyarországi választásokra
2026. március 14., szombat

Tűz ütött ki egy lakóházban, két ember szorult a mentősök segítségére

Lakástűzhöz riasztották a tűzoltókat a Maroshévízhez közeli Nyágra (Neagra) településen. A mentőegység két személyt látott el a helyszínen, de egyikük sem igényelt kórházi ellátást.

Tűz ütött ki egy lakóházban, két ember szorult a mentősök segítségére
2026. március 14., szombat

Egy lakás árát cserélte ki játékpénzre az „ingatlanügynök”

Előzetes letartóztatásba helyeztek egy férfit, aki a gyanú szerint ingatlanügynöknek adta ki magát, és egy tranzakció ürügyén, amikor az összeget ellenőrizték, 128 ezer eurónyi valódi pénzt cserélt ki játékpénzre.

Egy lakás árát cserélte ki játékpénzre az „ingatlanügynök”
Hirdetés
2026. március 13., péntek

A könyvvásárra is kiterjedő együttműködést kötött a Sapientia és a csíkszeredai városháza

Együttműködési megállapodást írt alá pénteken Csíkszeredai Városháza és a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem. A dokumentumot Sógor Enikő alpolgármester és Pap Levente dékán látta el kézjegyével.

A könyvvásárra is kiterjedő együttműködést kötött a Sapientia és a csíkszeredai városháza
2026. március 13., péntek

Nacsa Lőrinc: az erdélyi vállalkozók a legoptimistábbak, ezt érdemes mindenkinek eltanulnia

Lezárult az Erdélyi Mentorprogram negyedik évada, pénteken díjazták azokat az erdélyi vállalkozókat, akik részt vettek benne. A cél az volt, hogy az elmúlt egy évben a tapasztalt erdélyi magyar nagyvállakozók átadják a tudást a kezdő vállalkozóknak.

Nacsa Lőrinc: az erdélyi vállalkozók a legoptimistábbak, ezt érdemes mindenkinek eltanulnia
2026. március 13., péntek

Csütörtökön szavaz a parlament az országos költségvetésről

A parlament csütörtökön szavaz a 2026-os büdzsétervezetről.

Csütörtökön szavaz a parlament az országos költségvetésről
Hirdetés